Kvalitné topánky sú v horách na nezaplatenie: Ako si vybrať tie najlepšie?

topánky

sxc.hu

Turistická sezóna je v plnom prúde a čoraz viac Slovákov objavuje krásy hôr aj vo forme letnej dovolenky. Ak s chodením po horách ešte len začínate, mali by ste vedieť, že kvalitná turistická obuv je základom vašej výbavy. Jednotlivé modely sa však líšia tvarom, materiálom a predovšetkým cenou. Poradíme vám, ako sa medzi nimi pri kúpe zorientovať a podľa čoho vybrať tie najlepšie práve pre vás.

Rozhoduje terén

Predtým, ako vyrazíte na nákup do špecializovaných predajní s outdoorovou výbavou, dobre si rozmyslite, na čo budete svoje topánky vlastne využívať. Iné nároky na obuv má lesný terén s hrubou vrstvou lístia alebo ihličia a iné majú nespevnené cesty vo vysokohorských polohách. Takisto je vhodné zamyslieť sa nad tým, či sa chystáte objavovať čaro hôr iba od jari do jesene alebo aj v zime. Na celoročnú turistiku je totiž dobré mať k dispozícii aspoň dva páry topánok. Vo všeobecnosti turistickú obuv môžeme podľa určenia rozdeliť na nasledovné typy:

1. turistické sandále – zaľúbenie v nich nájdu turisti v letných mesiacoch, kedy noha túži po tom, aby bola dobre odvetraná. Niektoré modely už majú podrážku Vibram, vďaka čomu sa chôdza stáva ešte pohodlnejšou. Ich jediným využitím sú však nenáročné trasy za slnečného a teplého počasia. Remienky môžu byť textilné, kožené alebo syntetické, od čoho sa odvíja aj cena. Z nášho pohľadu sú neoceniteľné najmä pri celodenných výletoch – hrady, zámky, pešie prehliadky mesta, parky, ľahké náučné chodníky a podobne.

2. outdoorové topánky – už na prvý pohľad pôsobia športovo, nemajú však nijakú špeciálnu podrážku ani membránu. Hodia sa preto na nespevnené lesné chodníky, ale aj do mesta. Výrobcovia predpokladajú, že topánky budú niesť len vás a menší batoh. Medzi materiálmi opäť možno nájsť kožu aj syntetiku.

3. trekové poltopánky – ide o verziu trekových topánok, ktoré sú ale nižšie, kvôli čomu im chýba opora v členku. V praxi to znamená, že tento typ obuvi spĺňa kritériá pre pohodlnú turistickú obuv s často veľmi pekným dizajnom. Nohu však nedrží až tak pevne, a preto nie je vhodný do vysokohorských polôh. Pri viacerých modeloch nájdete podrážku Vibram a membránu Gore-Tex s ochranou proti premokaniu.

4. trekingové a turistické vysoké (nadčlenkové) topánky – niektoré využijete ich od jari do jesene, iné aj v počas zimnej sezóny. V závislosti od použitých technológií sa budete môcť na ne spoľahnúť nielen pri zdolávaní uvoľnených kameňov v Tatrách, ale pri lezení ľadovcov (tzv. skelety). Mnoho predávaných modelov je teda určených na vyslovene vysokohorskú turistiku. Zimnému variantu by nemala chýbať úprava na uchytenie mačiek. Výrobcovia si dávajú záležať na odolných materiáloch a pevných podrážkach. Pripravte sa však na investíciu 150 eur a vyššie.


Mohlo by vás zaujímať: Zorientujte sa v prírode aj bez pomôcok: Takto sa na výlete nestratíte!


Ako nakupovať?

Hľadanie vhodnej turistickej obuvi nikdy neodkladajte na poslednú chvíľu. Je totiž celkom možné, že prejdete viacero predajní a nakoniec sa vyberiete do iného mesta. Doprajte si preto dostatok času a vyskúšajte čo najviac modelov. Počítajte s tým, že obuv si kupujete na viac ako len jednu sezónu. Pri skúšaní nezabúdajte na:

  • správnu ponožku – je chybou skúšať turistickú obuv na zimu s tenkou ponožkou. Vždy majte pri sebe taký pár ponožiek, aký budete v danej topánke nosiť.
  • dostatok priestoru – aj keď je obuv celokožená, nikdy sa nespoliehajte na to, že sa roztiahne. Ak vás topánky niekde tlačia, nekupujte si ich.
  • dôkladnú chôdzu – v predajni sa v topánkach dobre poprechádzajte a spoľahnite sa na svoje pocity. Niektoré obchody majú atrapu nerovného terénu, po ktorom sa môžete prejsť a zistiť, či vám takáto chôdza nerobí problém.
  • pohodlie – ak simulujete pohyb do/z kopca, za pätou musíte mať miesto, aby sa neodierala. Zároveň sa prsty nesmú tlačiť v špičke, ani jazyk uhýbať do strany. V opačnom prípade sa vám turistika môže znechutiť už na prvej túre.
  • švy – v zásade platí, že čím menej švov, tým lepšie. V každom prípade si ale odsledujte ich kvalitu.
  • špičku – často býva chránená gumou, pretože sa rýchlo opotrebuje. Opýtajte sa výrobcu, z čoho je vyrobená tá na obuvi, o ktorú máte záujem.
  • impregnačný prostriedok – pred prvým použitím treba obuv naimpregnovať. Predídete tak rýchlemu usádzaniu nečistôt a zvýšite vodeodolnosť membrány.

Máte nejaké rady, ako postupovať pri výbere turistických topánok? Podeľte sa o ne s ostatnými čitateľmi v diskusii a vyhrajte víkendový pobyt alebo iné ceny z našej súťaže. Nezabudnite uviesť platný email.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, Johnny
Odporúčame