Kvapkajúci kohútik domácnosť stojí desiatky eur: Pozrite, ako na vode ušetriť

Vodovodný kohútik

pixabay.com

Pár kvapiek vyzerá ako maličkosť, no v ročnom zúčtovaní môžu pekne zaťažiť naše peňaženky. Nejde však iba o peniaze. Vodu si treba vážiť a šetriť ju, preto by problém kvapkajúceho kohútika nemal ostať nepovšimnutý. Špeciálne v období letných dovoleniek, keď naše domácnosti opúšťame na niekoľko dní či dokonca týždňov sa nám ignorácia problému môže slušne vypomstiť.

Desiatky a aj stovky eur

Zdanlivo malý únik vody, cez vodovodný kohútik alebo toaletu, môže mať za následok vysoké finančné náklady. Kvapkajúcou batériou môže za rok pretiecť viac ako 8300 litrov vody, čo v domácnosti spôsobí približne 44 eurovú stratu pri studenej vode. Pri teplej vode sa môžu náklady vyšplhať až na štvornásobok.

Pozor na dovolenky

Kontrola spotrebovanej vody je dôležitá predovšetkým počas leta, v období dovoleniek. Voda môže unikať z batérii, toaliet alebo môže dôjsť k poruchám na vodovodných rozvodoch.

Únik vody si pritom užívateľ bytu mnohokrát všimne až v ročnom vyúčtovaní, čo v praxi môže znamenať navýšenie jeho nákladov na bývanie. V priebehu jedného dňa môže poškodeným splachovacím mechanizmom bezdôvodne pretiecť 500 až 1500 litrov vody, čo môže v konečnom dôsledku navýšiť náklady na bývanie o desiatky až stovky eur.


Mohlo by vás zaujímať: Šetrenie vodou v číslach: Experti radia, ako sa sprchovať aj ako splachovať!


Ako v domácnosti ušetriť za vodu

  • Uistite sa, že kohútiky zbytočne nekvapkajú.
  • Skontrolujte, či vám nepreteká toaleta.
  • Do toalety si nainštalujte šetrný dvojitý splachovač.
  • Pri umývaní riadu využívajte dvojitý drez naplnený vodou so saponátom a čistou vodou. Neumývajte pod tečúcim prúdom.
  • Práčku aj umývačku riadu zapínajte, až keď je plná.
  • Zuby si neumývajte pri tečúcej vode. Pustite ju len vtedy, keď potrebujete.
  • V sprche vypnite vodu v momente, keď na pokožku nanášate sprchový gél či šampón.

Aj vodomery robia chyby

Odborníci upozorňujú, že namerané údaje z bytových vodomerov nemusia zodpovedať údajom z faktúry. Takéto rozdiely spôsobuje napríklad nepozorovaný únik vody, nízka kvalita vodomerov a ich nesprávna montáž alebo odbery vody pod úrovňou minimálneho prietoku. Ich hodnoty bytové vodomery často nie sú schopné zaznamenať. Nekvalitné vodovodné batérie môžu spôsobovať pretláčanie studenej vody do potrubia teplej vody, a tým navyšovať náklady.


Mohlo by vás zaujímať: Zdravá a chutná voda z vodovodu: Viete, ako sa k nej dopracovať?


Pomôže kontrola

Nárastu nákladov zabráni častejšia kontrola spotreby energií a vody. Tá môže včas odhaliť chybný stav vodomerov či samotného potrubia. K presnosti merania môže pomôcť napríklad aj rádiová technológia, ktorá zaisťuje priebežný prístup k údajom o spotrebe cez internetový portál. Pri odhalení poruchy alebo úniku vody je dôležitý okamžitý zásah, ktorý zabráni plytvaniu.


Ako sa snažíte šetriť vodou v domácnosti vy? Napíšte ostatným čitateľom svoje tipy v diskusii pod článkom.

Zdroj: pixabay.com, pixabay.com, Milan, TASR
Odporúčame