Rastlina mesiaca: Juka prináša do domácností dovolenkovú atmosféru, starostlivosť o ňu vás prekvapí

Juka

Juka vás prekvapí svojou nenáročnosťou (Zdroj: GettyImages)

Chcete do svojho domova priniesť trochu exotickej a dovolenkovej atmosféry? Prostredníctvom kvetov to je možné. Stačí si iba správne vybrať. Juka je už na prvý pohľad rastlina, ktorá na seba upúta pozornosť. Ak zvažujete jej kúpu, prečítajte si viac o starostlivosti o ňu.

Čo vieme o rastline

Juka, alebo odborne Yucca, má desiatky druhov. V interiéroch sa však môžeme stretnúť najmä s odrodou Yucca gigantea a Yuca aloifolia. Ako napovedá ich vzhľad, pôvod majú v horúcich krajinách, v Mexiku a Karibiku. To už samo o sebe hovorí o tom, ako sa správne starať o tento krásny zelený kvet.

Dôležité je však uviesť, že ich listy sú toxické a môže byť nebezpečné pre domácich miláčikov, ako sú psy a mačky. Pozor však aj v prípade, že máte doma malé deti. To, že vám rastlina škodí zistíte aj tak, že príliš často kýchate v miestnosti, kde sa juka nachádza.

Yukka vo svojom prirodzenom prostredí (Zdroj: unsplash.com/Michael Yantis)

Starostlivosť o juku

Rastlina je odolná a nenáročná, čím zrejme prekvapí aj poteší mnohých pestovateľov, hlavne tých menej skúsených. Stačí, ak jej vyberiete to správne miesto.

Svetelné podmienky

Jej stanovisko by malo byť slnečné, avšak pozor na to, aby nebol kvet na priamom slnku. Ostré slnečné lúče by juku mohli spáliť. Ak máte tú možnosť, umiestnite ju ďalej od okna a na východnú alebo západnú svetovú stranu. Vďaka tomu bude mať rastlina bežné izbové teploty. Počas zimných mesiacov ju však presuňte na juh.

Pokiaľ juka nebude mať dobré svetelné podmienky, neublíži jej to natoľko, aby odumrela. Nebude však prosperovať a rásť bude výrazne pomalšie.

Yukka potrebuje počas dňa aspoň 8-hodín slnečného svetla (Zdroj: unsplash.com/26pigeons)

Zalievanie

Ak sa na vašej rastline prejavia žlté a ovisnuté listy, je to prvým príznakom preliatia. Juka je suchomilná, púštna rastlina. Aj preto postačí, ak ju polejete 1- až maximálne 2-krát za mesiac. Oveľa dôležitejšie je dbať na to, aby nebol na jej listoch prach.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Známa architektka Silvia Brna o trendoch aj prešľapoch v bývaní: Na prechodové lišty zabudnite

Pôda

Poteší aj výber pôdy. Juka je naozaj nenáročná a netreba ju sadiť do špeciálnej zeminy. Oveľa dôležitejšie je, aby ste rastlinu posadili do kvetináča, ktorý prepustí prebytočnú vlahu, aby jej nezačali hniť korene. V obchode je možné kúpiť hnojivo špeciálne určené pre palmy či juky a je vhodné, ak rastline z času na čas doprajete aj takéto vitamíny.

Exotický vzhľad nemožno yukke uprieť (Zdroj: unsplash.com/
Luke Moss)

Najčastejšie problémy u juky

Juka je vskutku nenáročná rastlina. To však neznamená, že sa jej nevyhýbajú niektoré problémy. Čo ich spôsobuje a ako ich riešiť?

  • Žlté listy – symbolizovať môžu dva hlavné problémy. Tým prvým je preliatie vodou. V takom prípade nechajte poriadne vyschnúť substrát. Zmeňte tiež črepník na taký, aby dokázal odvádzať vodu a nebol príliš veľký. Tým druhým problémom je slabé a nedostatočné svetlo. Rastline pomôže presun na južnú stranu a po pár dňovej aklimatizácii je možné ju počas leta dať aj na terasu alebo balkón.
  • Zmena farby listov najčastejším škodcom sú roztoče. Vyvarovať sa im môžete utieraním listov od prachu, prípadne jemnou a opatrnou sprchou rastliny.
  • Skrútenie listov jedným z ďalších príznakov preliatia vodou a zlým svetelným stanoviskom je skrútenie listov. Môžu za tým byť ale aj vošky a strapky, ktoré sú voľným okom takmer neviditeľné. Na ich odstránenie pomôže len špeciálny postrek, ktorý kúpite v obchode. Aplikovať ho musíte niekoľko týždňov. Medzitým dajte rastlinu do karantény, ďalej od iných kvetov.
  • Škvrny na listoch rastlina sa môže pasovať aj s hubami a baktériami. Tie sa vystkytnú najmä v tom prípade, ak rastlinu zalievate zhora a nie ku kmeňu či do misky.

Sledujte nás aj na Instagrame

Zdroj: plnielanu.sk
Odporúčame