Kyselina hyalurónová od A po Z: Spomaľuje starnutie a odstraňuje voľné radikály

Žena

gettyimages

Kyselina hyalurónová má mnoho názvov. Okrem tých odborných sa jej laicky povie aj kyselina krásy. Jej korene siahajú na začiatok dvadsiateho storočia, kedy bola objavená a pomenovaná dvoma vedcami z Kolumbijskej univerzity v New Yorku. V súčasnosti je jednou z najpoužívanejších látok, ktoré spomaľujú starnutie.

Polysacharid, ktorý viaže vodu

Kyselina hyalurónová je polysacharid, ktorý zohráva v ľudskom tele dôležitú úlohu. Jeho sila spočíva v tom, že na seba dokáže viazať vodu. Takisto dokáže vytvárať gélovitú štruktúru. V ľudskom tele tak funguje podobne ako kuchynská špongia, ktorá dokáže nasať až tisícnásobok vody v porovnaní s jej vlastnou hmotnosťou. Tú potom vypúšťa do tela podľa potreby.

Nachádza sa v celom tele

Kyselina krásy sa nachádza najmä v koži, ale nájdeme ju aj v očiach, obličkách, mozgu, močovom mechúre, horných dýchacích cestách, ďasnách či v kĺboch, v ktorých tlmí nárazy. Niet sa teda čo čudovať, že svoje využitie našla nielen v estetickej medicíne, ale aj v medicíne a farmaceutike. Bežne sa pridáva do liekov na hojenie rán a liečenie osteoartrídy alebo do kvapiek do oči, ktoré pomáhajú so suchosťou. Častokrát sa používa aj pri samotných operáciách oka.


Mohlo by vás zaujímať: Kyselina hyalurónová a vaše telo: Zmierňuje zápaly a hojí rany


Pomáha aj s boľavými kĺbmi

Využitie tejto kyseliny je naozaj všestranné a pomáha napríklad s:

  • hojením rán
  • boľavými kĺbmi
  • odstraňovaním voľných radikálov z tela
  • suchosťou oka
  • vyhladením vrások
  • hydratáciou pleti
  • udržiavaním vlhkosti slizníc
  • čistením pľúc
  • udržiavaním zdravého močového mechúra

Vhodná je už po tridsiatke

V estetickej medicíne sa kyselina hyalurónová vpichuje injekčne. Takýto zákrok sa odporúča ženám po tridsiatke. V tomto období začína pleť strácať svoju pružnosť. Takisto má sklon k suchosti. Výhodou je, že táto látka je pre ľudské telo vlastná a tak po vpichu dochádza k vedľajším účinkom len zriedka.

Po štyridsiatke je nutnosťou

Po štyridsiatke schopnosť tela vytvárať si kyselinu hyalurónovú rapídne klesá. Vhodné je teda jej dopĺňanie prostredníctvom stravy alebo výživových doplnkov. Rovnako je nutné starať sa o pleť krémami, ktoré ju obsahujú.

V tomto veku sa odporúča kombinovať s retinolom. V tejto kombinácii pomáha predchádzať vzniku vrások. Pri pravidelnom používaní vyzerá pleť hydratovane a mladšie. Po päťdesiatke je vhodné kombinovať kyselinu hylurónovú s peptidmi, ktoré sa aplikujú na hlboké vrásky a pomáhajú zabrániť nadmernému vysušovaniu pokožky.


Mohlo by vás zaujímať: Top 5 látok proti starnutiu pleti: Skutočne robia to, čo sľubujú?


Skúste ju hľadať v jedle

Ešte predtým, než sa rozhodnete nechať si kyselinu hylurónovú vpichnúť injekčne alebo doplniť prostredníctvom výživových doplnkov, hľadajte ju tiež v jedle. Najúčinnejší je silný slepačí vývar, ktorý sa pripraví z kostí, kĺbov aj kože. Sú to práve kohútie a slepačie hrebene, z ktorých sa táto kyselina získava najčastejšie. Jej rovnako cenným zdrojom je aj koreňová zelenina.

Zaujímavosti:

  • Človek má v tele približne 15 g kyseliny hyalurónovej. Po štyridsiatom roku života však jej produkcia v tele prudko klesá. 
  • Jej produkciu spomaľuje slnenie, nikotín, zápaly, ale aj niektoré enzýmy, ktorých tvorbu potláčajú brusnice, čučoriedky a citrusové plody.
  • Okrem injekčného vpichovania kyseliny hyalurónovej sa dá kúpiť aj vo forme výživových doplnkov, gélov, sér, ampuliek či krémov.
  • Pomocou kyseliny hyalurónovej sa dajú nielen vyhladiť vrásky, ale aj zväčšiť prsia. Pri tomto spôsobe zväčšovania však môže dôjsť k tomu, že jeden prsník bude väčší ako druhý.

Aké skúsenosti máte s kyselinou hyalurónovou vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: gettyimages, gettyimages, Lenka
Odporúčame