Lacné notebooky sú dostupné takmer pre každého: Ktorý z nich zaujme vás?

Muž

freedigitalphotos.net

Počítač je v dnešnej dobe nutnosťou. Klasický stolový počítač už pred pár rokmi prestal byť atraktívny a prím prevzali notebooky. Sú malé, ľahko prenosné a ich cena už nezruinuje rodinný rozpočet. Keďže však peňazí nie je nikdy nazvyš, pozreli sme sa na zúbok tým najlacnejším notebookom s cenovkou do 350 eur. Iste, nájdete aj lacnejšie, no buď majú menšie displeje, čo pre unavené oči môže byť problém, sú to staršie modely, alebo nemajú nainštalovaný operačný systém. Tie z nášho výberu môžete ihneď po zakúpení používať.

Packard Bell EasyNote TE11HC: Cena, ktorá poteší

Packard Bell EasyNote TE11HC

Značka Packard Bell vo vás možno nevzbudzuje práve najviac dôvery. Firma je ale vlastnená spoločnosťou Acer, jedným z najväčších výrobcov počítačov vôbec. Tento notebook pôsobí pomerne robustne, váži 2,5 kg a s hrúbkou takmer 3,5 cm nepatrí k tým najtenším, treba však povedať, že tie stoja oveľa viac. Monitor je klasického rozmeru 15,6 palca, ako ostatní konkurenti a jeho rozlíšenie je štandardných 1366×768 bodov. Dvojjadrový procesor Intel Celeron s frekvenciou 1,9 GHz sa postará o plynulú prácu s internetom a dokumentmi, rovnako sa s grafickou kartou podieľa na plynulom prehrávaní HD videa. Vnúčence sa však najnovšie hry nezahrajú, na tie už notebook výkonnostne nemá. Výhodou je jednoduchá klávesnica, plusom je aj numerická klávesnica. Nevýhoda, nekvalitné reproduktory. Notebooky samy o sebe nevynikajú kvalitou zvuku, no tento model je na tom ešte o niečo horšie. Poteší prítomnosť najnovšej verzie operačného systému Windows 8 a hlavne lákavá cena. Tá je slušných 309 eur.


Mohlo by vás zaujímať: Pracujte s počítačom rýchlejšie: Naučte sa používať tieto jednoduché skratky


Acer Aspire E1-531: Dobrý dizajn, nechýba číselná klávesnica

Acer Aspire E1-531

Pokiaľ chcete mať originál Acer, aj v tom prípade máme niečo aj v cenovej relácii do 350 eur. Tento model stojí 349 eur. Čo ponúka? Na prvý pohľad zaujme príjemný elegantný dizajn. Rozmery sú veľmi podobné ako u predchodcu. Plusom je rovnako použitie aj číselnej klávesnice. Procesor je tiež z dielne Intelu, ponúka rovnakú frekvenciu ako Packard Bell. Zaujme ale väčším pevným diskom, ktorý má kapacitu dostačujúcich 500 GB. Naopak zamrzí absencia nových USB portov 3.0, budete si musieť vystačiť so staršou verziou 2.0, to však vzhľadom na cenu nie je neprekonateľný problém. Displej je príjemne čitateľný, trpí obvyklým neduhom, je lesklý. Ak budete mať za chrbtom priame slnko, neuvidíte na ňom nič, len svoj odraz. Rovnako tu nájdete Windows 8 a celkovo tomuto modelu nie je veľmi čo vytknúť.


Mohlo by vás zaujímať: Tablet alebo netbook: Ktoré z týchto zariadení vám bude vyhovovať viac?


HP 650: Pevná konštrukcia a matný displej

HP 650

Jednoduchý a krátky názov ukrýva jeden z najlepších notebookov vo svojej triede. Značka HP je neslávne preslávená multimediálnou radou Pavilion, ktorá nevyniká ani kvalitou, ani spracovaním a je často poruchová. Model 650 ale nie je multimediálnym vševedom, lež tvrdým pracantom. Za 349 eur vám ponúkne Windows 8, dvojjadrový procesor Intel Celeron s frevenciou 1,8 GHz a 500 GB priestoru pre vaše súbory. Slabinou je použitie staršieho portu USB vo verzií 2.0, niekomu bude chýbať numerická klávesnica. Aj procesor mierne zaostáva za konkurenciou, grafická karta rovnako. Grafické karty zámerne nerozoberáme podrobnejšie, v tejto triede sú na podobnej úrovni, HD video zvládajú no na nové hry by ste mali zabudnúť. HP 650 naopak vyniká kvalitným spracovaním a pevnou konštrukciou, ktorá je lepšia ako pri konkurencii. Na svoju triedu vyniká aj kvalitou reproduktorov a výdržou batérie, ktorá je o nejakú pol hodinku až hodinku lepšia. A zaujme aj displej. Ten má štandardné rozlíšenie 1366×768 bodov, no ponúka príjemný bonus. Displej je matný, opatrený antireflexnou povrchovou úpravou a aj v prípade priameho slnečného žiarenia na ňom môžete pracovať bez toho, aby ste sa v ňom odrážali. Ak hľadáte notebook na jednoduchú prácu, ktorý čosi vydrží, tak HP 650 je pre vás ten pravý.


Mohlo by vás zaujímať: Práca s notebookom bez následkov: Viete, ako sedieť a akú podložku použiť?


Lenovo IdeaPad G580: Rýchly s dlhou výdržou

Lenovo IdeaPad G580

Značka Lenovo pôsobí na mnohých príjemným dojmom hlavne vďaka tradícii pevných a mechanicky odolných počítačov. Aj za cenu 349 eur dostanete pomerne kvalitné telo notebooku, ktoré sa neohýba, ako je tomu pri lacných notebookoch zvykom. Plusom je batéria, ktorá vydrží v prevádzke až takmer 6 hodín. Displej má klasické rozlíšenie, bohužiaľ je lesklý, pri takejto cene to nemožno brať za veľkú vadu. Ďalšou nevýhodou je pevný disk, ktorý má 320 GB, pokiaľ však neplánujete sťahovať veľa filmov, tento nedostatok ani nepocítite. Počítač je pomerne rýchly, to platí aj pre USB porty novej generácie 3.0. Lenovo je istým spôsobom aj o sympatiách ku značke, ak sa chcete odlíšiť a mať pekný notebook, ktorý však nijak extra nevyniká, tak po ňom smelo siahnite.


Mohlo by vás zaujímať: Aj váš počítač potrebuje ochranu: Vyhnite sa vírusom efektívne


Aj do ceny 350 eur sa dá zohnať kvalitný notebook, ktorý vám poslúži dlhé roky. Pokiaľ budete notebook používať len doma a stále bude položený na stole, je jedno aký si vyberiete. V prípade, že ho plánujete so sebou aj prenášať častejšie, tak z nášho výberu by sme odporučili HP 650. Nad konkurenciou vyniká pevnou konštrukciou a matným displejom, ostatné parametre majú všetky prístroje porovnateľné. Plne postačujú na surfovanie na internete, pozeranie filmov a bežnú kancelársku prácu. Keď budete počítač využívať len na toto, nevyhadzujte zbytočne peniaze navyše za predražené notebooky, ktorých vyššie kvality by ste aj tak nevyužili.


Ktoré ďalšie cenovo atraktívne modely notebookov poznáte vy? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie.

Zdroj: freedigitalphotos.net, freedigitalphotos.net, amazon.com, David
Odporúčame