Lacný med v obchodoch býva často falšovaný: Spoznajte ten pravý

Foto: Gettyimages

Foto: Gettyimages

Je vraj šiestou najčastejšie falšovanou potravinou v rámci Európskej únie. Výkyvy počasia spôsobujú jeho celosvetový nedostatok a to výrazne zvyšuje nielen cenu, ale aj frekvenciu výskytu falšovaných medov. Prezradíme, na čo všetko si dávať pozor.

Bohatý na vitamíny

Spotreba medu zvyčajne narastá na jeseň a v zime, keď úraduje chrípková sezóna, no chlebík so sladkým nektárom chutí počas celého roka. Okrem vody a jednoduchých cukrov glukózy a fruktózy obsahuje aj vitamíny A, C, D a vitamíny skupiny B, a tiež minerálne látky ako draslík, vápnik, železo, sodík a zinok. Vzhľadom na obsah peľových zrniek by pri jeho konzumácii mali byť opatrní ľudia náchylní na alergie. Podávať by sme ho nemali deťom do jedného roka, pretože ich bakteriálna flóra v čreve ešte nie je dostatočne odolná a prítomnosť baktérií v mede im môže spôsobiť botulizmus.


Mohlo by vás zaujať: Zázrak menom med: Pre lepší spánok, mladistvý vzhľad pleti aj proti kašľu


Má protizápalové účinky, upokojí aj hrdlo

Skeptici tvrdia, že med neublíži, ale ani nevylieči. Považujú ho len za chutné placebo. Celkom iný názor majú samotní včelári. Zrejme vám potvrdia, že vitamíny a minerály obsiahnuté v mede priaznivý vplyv na zdravie, čím ho odlišujú od iných sladidiel. Rôzne výskumy preukázali, že med má antibakteriálne, antioxidačné a protizápalové účinky. Aké sú jeho ďalšie benefity?

– Skladá sa z ľahko stráviteľných cukrov, preto je rýchlym zdrojom energie pre športovcov a fyzicky pracujúcich ľudí.
– Vďaka obsahu vitamínov a minerálov posilňuje imunitný systém, ktorý sa lepšie dokáže brániť virózam.
– Má protizápalové účinky, takže sa osvedčuje pri hojení menších raniek napríklad v ústnej dutine.
– Má mierne sedatívne účinky, pôsobí teda pri nespavosti a podráždenosti.
– Obsahuje acetylcholín, ktorý rozširuje drobné cievy a tým znižuje krvný tlak.
– Upokojuje podráždené hrdlo, zmierňuje kašeľ pri ochoreniach dýchacích ciest a zlepšením črevnej mikroflóry pomáha pri poruchách trávenia a akútnych hnačkách.

Nekvalitný sa riedi aj dofarbuje

Potravinárski inšpektori pri kontrolách medov v obchodoch obvykle zisťujú hneď niekoľko pochybení. Medzi najčastejšie patrí pridávanie farbiva karamel E150d, ktoré dofarbuje svetlé medy a pridávanie oligosacharidov, ktoré sa používajú na riedenie. Vyhýbajte sa medom, pri ktorých nie je známy ich zreteľný pôvod, ako napríklad „zmes medov z krajín EÚ či mimo krajín EÚ“. Ak je na etikete napísané, že med obsahuje takzvanú komerčnú glukózu alebo kukuričný sirup, radšej sa mu vyhnite, aj keď môže byť cenovo výhodný. Spôsobov, ako obyčajný zákazník rozpozná pravý med je viacero, no žiaden nie je úplne spoľahlivý. 100%-nú istotu môže dať len laboratórna analýza.


Mohlo by vás zaujať: Pre hladšiu a vyživenú pokožku: Pripravte si doma tieto medové zázraky na tvár, ruky aj telo


Ako rozpoznať „ten dobrý“?

Spotrebitelia to zvyčajne nemajú radi a uprednostňujú tekutú formu, kryštalizácia je však prirodzená vlastnosť medu a dokazuje, že je pravý. To, ako dlho kryštalizácia prebieha, závisí od pomeru glukózy a fruktózy v mede. Ten vyšším obsahom fruktózy zostane dlhšie tekutý. Pre porovnanie: repkový med skryštalizuje do niekoľkých dní, no med z agátu môže zostať v tekutom stave aj viac ako rok.

Ak už máte med doma a chcete ho otestovať, vyskúšajte tri spôsoby. Pri prvom pridajte pár kvapiek jódu do pohára s vodou a potom pridajte trochu medu. Keď zmodrie, je s najväčšou pravdepodobnosťou falošný. Pri druhom teste skúste položiť lyžicu s medom do pohára s teplou vodou či čajom – ak sa veľmi rýchlo rozpustí, môže byť falošný. Pravý včelí med vydrží v tekutom stave dlhší čas a aby sa rozplynul, treba ho miešať.

Kvalita medu sa dá vyskúšať aj prelievaním, kedy sa ukladá „v záhyboch“, podobne ako jemná látka. Včelári tomu hovoria, že „fálduje“. Znakom kvality je napokon aj to, že pri otočení pohára s medom vzduchové bublinky stúpajú veľmi pomaly.

Rada na záver: Najjednoduchším spôsobom, ako sa pri kúpe medu nepopáliť, je kupovať od včelára. Nájdite si vo svojom okolí takého, ktorému budete dôverovať. Skúsení včelári nemajú dôvod falšovať a svoju produkciu zvyčajne predajú hneď v ten rok, ako med vytočia. Starnutím totiž stráca nielen na chuti, ale aj na pozitívnych zdravotných účinkoch.


Aký med si kupujete vy? Napíšte ostatným čitateľom tipy do diskusie pod článkom.

Zdroj: Mirka
Odporúčame