Ľadová káva je v lete pokladom: Dodá nám však rovnakú energiu, ako tá horúca?

Ľadová káva

thinkstockphotos.com

Horúce letné dni sú v plnom prúde a len máločo osvieži tak, ako perfektne vychladená ľadová káva. Mohli by sme ňou však nahradiť rannú šálku intenzívnej horúcej kávy? A prebudí nás rovnako? Na to sa pozreli vedci a našli jednoznačnú odpoveď.

Odborníci povedali áno

Neexistuje viac osviežujúci spôsob, ako si v parnom dni dopriať dávku kofeínu, než usrkávať ľadovú kávu. Ale zatiaľ čo mnoho ľudí mení šálku horúcej kávy za ľadovo vychladený nápoj, kladú si otázku: Zaistí im studená káva rovnaké zdraviu prospešné látky, ako jej horúca verzia? Stručná odpoveď znie „Áno“.

Pridanie ľadu do kávy s najväčšou pravdepodobnosťou nijako nezmení bioaktívne zložky, ktoré sa horúcej káve postarali o jej zdravú reputáciu, hovorí Frank Hu, profesor epidemiológie a zdravej výživy na Harvardovej škole verejného zdravia T.H. Chana.

Piť kávu je zdravé

„S pitím kávy je spojená široká škála zdravotných výhod, upozorňuje doktor Hu, ktorý sa dlhodobo venuje práve štúdiu kávy. „Mnoho zásadných štúdií ukázalo, že pravidelné pitie kávy je spojené so zníženým rizikom rozvoja cukrovky druhého typu, srdcových chorôb, neurodegeneratívnych ochorení a predčasného úmrtia. Je tiež spájané so zlepšením poznávacích funkcií a znížením rizika depresie,“ dodáva. Presný mechanizmus, ako tieto zázraky káva dokáže, nie je známy. Vedci ale predpokladajú, že súvisí s vysokým množstvom antioxidantov, polyfenolov a minerálov v káve.


Mohlo by vás zaujímať: Čierna, instantná či cappuccino: Čo o povahe človeka prezradí jeho obľúbená káva?


Studenú kávu môžeme lúhovať aj deň

Ale zatiaľ čo má káva rovnaký nutričný profil bez ohľadu na to, akú má teplotu, jeden špecifický typ studeného kávového nápoja má zdravotnú výhodu pred horúcou kávou jednoducho preliatou cez ľadové kocky, alebo uloženú na vychladnutie do chladničky. Ide o studený nápoj, ktorý vzniká lúhovaním mletej kávy v studenej vode, čo zvyčajne trvá celý deň. Vzniknutá tekutina je menej kyslá než bežná káva, a teda menej zaťažuje zažívací systém. Zvlášť u ľudí trpiacich pálením záhy či citlivým žalúdkom, uvádza profesorka Bostonskej univerzity Joan Salge Blakeová, autorka knihy Nutrition & You (Výživa a vy).

Vďaka zníženej kyslosti pripadá tento studený nápoj mnohým ľuďom chutnejší a necítia potrebu maskovať horkosť kávy smotanou alebo mliekom a cukrom, čím ho zmenia na kalorickú bombu.

Nápoj z kávy lúhovanej za studena má však vyššiu koncentráciu kofeínu ako bežná káva – či už tá horúca, alebo ľadová. Ak ste citlivejší na kofeín, môžete byť po káve lúhovanej za studena viac nepokojní, alebo mať problémy so spánkom, ak si ju doprajete v neskoršej dennej dobe, dodáva profesor Hu.

Ale ak ho dokážete zvládnuť, potom vyšší obsah kofeínu nie je nevyhnutne zlý, a vlastne niektoré zdravotné účinky sú spojené priamo s kofeínom a nie s antioxidantmi a ďalšími látkami obsiahnutými v káve, uviedol Hu. Ide napríklad o pozitívny efekt na kognitívne funkcie a znížené riziko neurodegeneratívnych chorôb, ako je Parkinsonova choroba.


Máte radi ľadovú kávu? Ako často si ju doprajete? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Milan, ČTK, Health.com
Odporúčame