Ľadové víno: Lahodná pochúťka, ktorá poteší aj vyberané jazýčky

Bobule ľadového vína

sxc.hu

Lahôdka, ktorej zrod je poznačený neistotou. Vraví sa, že ak raz ochutnáte ľadové víno, nedáte naň už viac dopustiť. Jeho výroba je však plná úskalí, pretože sa musí zberať výlučne len pri určitej mínusovej teplote a neraz sa ho vyrobiť ani nepodarí. Tým však vzrastá jeho vzácnosť, ktorú dopĺňa nezameniteľná chuť.

Ľadové víno – s prívlastkom prezreté

Presne tak sa označuje skvost medzi vínami. Niekedy bolo výsadou iných krajín, ktoré sa naň úzko špecializovali, no už niekoľko rokov dozadu môžeme degustovať aj slovenské ľadové odrody. A máme byť na čo pyšní. Slovenskí vinári si dávajú skutočne záležať na tom, aby nám túto lahôdku priniesli na stoly v svetovej kvalite.

Ľadové zbery – stoja za námahu

Tento druh vína vyniká nielen svojou chuťou, ale aj nezvyčajným spôsobom zberu. Hrozno vo viniciach sa nechá prezrieť a zberá sa až vtedy, keď teplota vzduchu klesne minimálne pod – 7 °C. Jeho výroba je veľmi nákladná a riskantná, čo sa v konečnom dôsledku odzrkadľuje aj v mierne vyššej cene. Najlacnejšie však kúpite už od 15 Eur. No stará známa múdrosť hovorí, že za kvalitu si treba vždy niečo priplatiť.


Mohlo by vás zaujať: Vychutnajte si víno ako pravý pôžitkár: Tu sú tipy, ako ho degustovať!


Prečo práve pri teplote – 7 °C?

Pretože presne pri tejto teplote sú bobuľky hrozna správne zamrznuté. Bobule okrem vody obsahujú aj cukry a rôzne organické kyseliny, ktoré potrebnú kryštalizáciu znižujú až na túto hodnotu. Po ich nazbieraní sa lisovaním oddelí z bobuliek zamrznutá voda a na výrobu vína sa použije iba hustý, sladký a vysoko koncentrovaný mušt, s vysokým obsahom prírodných cukrov, kyselín, aromatických a chuťových látok.

Akú chuť môžete očakávať?

Po prekvasení vznikne z tohto hrozna mok, ktorý sa vyznačuje vyváženosťou sladkosti, acidity a extraktu. Chuťovo je toto víno prirodzene sladké a vo farebnom spektre prevládajú žlté odtiene. Niektorí ho dokonca odvážne prirovnávajú ku zmesi sušeného a tropického ovocia s prímesou kvetín a medu. Zážitok z ľadového vína si jednoducho nemôžete nechať ujsť, pretože by ste prišli o veľa.

Pýši sa ním každý vinár

Možno aj preto, lebo nie každý sa odhodlá na jeho výrobu. Do určitej miery je to totiž vždy veľká lotéria. Úrodu neskorých odrôd hrozna totiž môžu napadnúť škodce, plesne, či rôzne choroby, alebo ho vyzbierajú nepozvaní zberači. Preto nie je pre vinára lepší pocit zadosťučinenia, ako keď sa mu podarí dopestovať zdravé a nepoškodené bobule odrôd hrozna určeného pre ľadový zber. A svojimi výsledkami sa potom každý z nich aj rád pochváli.


Mohlo by vás zaujať: Nápoj bohov slúži aj ľuďom: Toto všetko pre vás urobí červené víno!


Jeho chuť objavili náhodou

Prvá zmienka o ľadovom víne pochádza z 18. storočia z oblasti Nemecka, kde došlo pravdepodobne k náhode a vinárov vtedy len prekvapil skorý mráz. Bobule pozbierali a vyrobili tak prvé ľadové víno. Rozmach zaznamenalo v 20. storočí. Nemecko je dodnes najväčším výrobcom tohto moku v Európe. Príliš za ním však nezaostávajú ani Rakúšania, alebo naši moravskí susedia. Medzi ďalších veľkých producentov však patrí aj Slovinsko, Švajčiarsko, či dokonca Kanada.

Slovenskí výrobcovia

Prvé slovenské ľadové víno sa na našom trhu objavilo v roku 2003. Domáce ľadové odrody sú: Frankovka modrá, Ryzling rýnsky, Tramín červený, Ryzling vlašský, Veltlínske zelené, Rulandské biele, Rulandské šedé, Fetascu regalu, Alibernet, či Cabernet Sauvignon.


Ochutnali ste už ľadové víno? Ktoré vám chutilo najviac? Podeľte sa o svoj názor s ostatnými čitateľmi v diskusii.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, Nela
Odporúčame