Láka vás hra na vojakov? Airsoft je pre vás to pravé!

Vojak

sxc.hu

Časy, kedy každá palica predstavovala inú pušku a najnebezpečnejším guľometom bola metla z pôjdu starej mamy si môžete pripomenúť v každom čase. Vždy ste aspoň v kútiku duše túžili po tom byť vojakom? Máte ideálnu možnosť. Na vlastnej koži okúste streľbu zo zbraní, ktoré vyzerajú ako skutočné, počúvajte zvuk guliek svištiacich vzduchom. To všetko ale pri maximálnej bezpečnosti.

Šport alebo hra?

Airsoft sa často označuje oboma termínmi. Ak poznáte paintball, ide prakticky o to isté s rozdielom, že sa hrá s vernými replikami zbraní a nestrieľajú sa guličky farebné, ale z materiálu pripomínajúceho plast. Tímy hrajú proti sebe a cieľom je buď zlikvidovať súpera, obsadiť vymedzené územie, či ubrániť svoju pozíciu. Tento šport simuluje bojové situácie a preto dokáže vycibriť aj vaše taktické a organizačné myslenie. Zvoliť môžete rôzne formy útoku či obrany. Pokročilí hráči s obľubou simulujú skutočné špeciálne vojenské jednotky. Okrem identického oblečenia a kópií zbraní používajú aj rovnaké bojové postupy.

Hlavne férovo

Duch fair play by mal byť aj v airsofte. Či sa priznáte ku zásahu, je len na vás. Nie je však nič horšie ako keď sa súper po viditeľne inkasovanom zásahu neprizná. Ak vás trafia hocikde na tele, znamená to, že ste „mŕtvy“. Musíte zdvihnúť nad hlavu ruku, alebo zbraň a odobrať sa na určené miesto. Po uplynutí stanoveného času sa môžete zapojiť znova do hry. Čo ak vás trafia do zbrane? Je vyradená z hry a musíte použiť záložnú. Ak prídete tesne k súperovi a dotknete sa ho, je vyradený. Počíta sa to, ako keby ste ho prebodli nožom. Najdôležitejšie pri airsofte je teda určite ísť s farbou von ak vás trafia. Malo by ísť o čo najautentickejšiu bojovú simuláciu, aj v skutočnej vojne zásah znamená, že sa vaša misia skončila. To je potrebné rešpektovať aj tu.


Tiež by vás mohlo zaujať: Golf nie je len športom aristokracie: Vyskúšajte jeho čaro aj vy!


Za zbraň zaplatíte od 15 eur vyššie

Najdôležitejšia je zbraň. Niektoré sú takmer na nerozoznanie od originálov. Použité materiály, rozmery ba dokonca aj veľkosť. Jediným, čo nasvedčuje že sa jedná o repliku sú biele guličky v zásobníku. Na koľko vás čosi také vyjde? Ide predovšetkým o to, akú zbraň si vyberiete. Základné rozdelenie je na manuálne a elektrické zbrane. Manuálnu musíte po každom jednom výstrele natiahnuť. Takýto revolver vás vyjde od cca 15-20 eur vyššie v závislosti od výrobcu. Dlhé manuálne zbrane stoja od 30 do približne 120 eur. Klasickú útočnú pušku z tejto kategórie zoženiete za nejakých 90 eur. Druhou kategóriou sú elektrické zbrane. Nachádza sa v nich elektoromotorček, ktorý sa stará o automatické a rýchle nabíjanie. Ceny od renomovaných výrobcov sa pohybujú v rozpätí 200 – 400 eur. Samozrejme sa nájdu aj drahšie kusy. Možnosť je kúpiť zbraň z čínskej produkcie, tie stoja o niekoľko desiatok eur menej. Potom sú už jedinou investíciou samotné guličky. Balenie v ktorom nájdete 3500 kusov stojí približne 10 eur. Existuje aj ďalšia kategória, tou sú plynové zbrane, no v porovnaní s elektrickými je zastúpená menej.

Ako začať?

Jednou z možností je rovno si kúpiť zbraň a začať hrať. Či už so známymi, alebo sa zúčastňovať rôznych airsoftových akcií. Stovky nadšencov sa stretávajú aj na niekoľko dní, ktoré sú plné boja a adrenalínu. Nie ste si celkom istý, či je airsoft tým, čo chcete? Môžete si požičať kompletnú výstroj a vyskúšať si ho na vlastnej koži. Ceny takýchto požičovní sú na úrovni okolo 25 eur a v cene máte samozrejme aj guličky. Ak ich bude málo, nie je problém dokúpiť ďalšie. Mnohé firmy organizujú svoje firemné akcie aj ako airsoftové zápasy. Zohranosť a spolupráca v kolektíve zaručene utuží vzťahy.


Tiež by vás mohlo zaujať: Akčný skialpinizmus: Adrenalín a vzrušenie v jednom!


Bezpečnosť na prvom mieste

Obavy o vaše zdravie sú pri každom športe určite oprávnené. Ak sa však dobre pripravíte, nemôže vás nič zaskočiť. Povolené sú rôzne chrániče na lakte či kolená. Cez prilbu taktiež žiadna guľka neprenikne. Samozrejmosťou sú aj ochranné okuliare, použiť môžete aj celotvárovú masku. Ani vek nie je prekážkou. Nevládzete? Buďte sniper a ostreľujte protivníkov z diaľky. Prípadne si vydýchnite v bezpečí stromu, niet sa kam ponáhľať. Ak hráte so známymi, nie je problémom si vopred dohodnúť pravidlá a tak prispôsobiť hru vašim možnostiam.

Zábava na prvom mieste

Z airsoftu nemusíte mať obavy. Vhodná príležitosť dostať sa na čerstvý vzduch, dopriať si primeranú dávku pohybu a vycibriť si zmysly. To všetko v kruhu priateľov, alebo ostatných nadšencov tohto športu. Určite ho vyskúšajte aspoň raz, je to vítaná zmena a čosi netradičné. Ak máte obavy či to zvládnete, pamätajte na jedno. Je to len hra. A je tu len pre vaše potešenie.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, David
Odporúčame