Láka vás provensálsky štýl? Môže ním dýchať aj váš domov!

Country štýl

thinkstockphotos.com

Pocit domova, vôňu levandule a závan nostalgie prináša do mnohých domácností provensálsky štýl, ktorý sa v súčasnosti teší veľkému množstvu priaznivcov. Vidiecky štýl pochádzajúci z Francúzska môže byť teraz považovaný za odpoveď na dnešnú technickú dobu. Vďaka jeho osobitým prvkom sa aj vo vašej obývačke môže každý cítiť ako doma. A niekedy na to stačí naozaj len zopár doplnkov.

Štýl francúzskeho vidieka, ktorého korene siahajú až na začiatok 19. storočia, sa vyvinul ako akýsi protest voči parížskemu štýlu bytového zariadenia a doplnkov. Na vidieku začali presadzovať odlišný štýl, ako udávalo kultúrne aj politické centrum krajiny – Paríž. Provensálsky štýl sa v mnohom líši od iných vidieckych štýlov Francúzska, čo je spôsobené najmä stredomorským vplyvom. Ide o veľmi jemný a romantický štýl prezentujúci teplo a vôňu domova. Nie je však vyhradený len ženám, pri správnom výbere farieb a vhodných doplnkov sa v takto zariadenej domácnosti bude dobre cítiť naozaj každý.

Keď domácnosť zakvitne

Romantických kvetinových vzorov sa nemusíte báť, no neprežeňte to s nimi. Typické dekorácie z oblasti južného Francúzska, motívy fialkovej levandule či slnečníc na dekoračných látkach, vankúšoch a keramike, spestria priestor. Rovnako aj sušené kytice z bielych ruží či levandúľ. Nemali by chýbať ani zobrazenia jemných pivónií, hortenzií, ako aj olív či ozdobný cesnak. Ak nie ste fanúšikom kvetov, úplne postačí na parapet umiestniť ozdobný kvetináč v provensálskom štýle.


Mohlo by vás zaujať: Dodajte svojmu bytu nový šmrnc: Vďaka týmto tipom to ide rýchlo a za pár eur


Zafarbite sa do provensálskych farieb

Hoci sa biela farba v provensálskom štýle hojne používa na nábytok a doplnky, na stenách je priam nežiaduca. Najmä, ak ide o žiarivú snehobielu. Výbornou voľbou je slonovinová. Nie je azda nič typickejšie pre tento štýl ako biely nábytok, z ktorého vďaka patine dýcha história. Aby vynikli čisté kombinácie bielej a krémovej na nábytku, vymaľujte steny niektorou z typických pastelových farieb z provensálskej palety. Nemôže chýbať svetlofialová farba levandule, ktorá sa v interiéroch využíva najmä na steny, no nájdete ju aj na doplnkoch. V  interiéroch sa na steny využíva staroružová, blankytná modrá, sivozelená i spomínaná slonovinová a svetlá či sýta fialová.

Doplnky sú nutnosť, no neprežeňte to!

Provensálsky štýl je typický ozdobnosťou, no aj v prípade doplnkov platí, že všetko s mierou. Množstvo sošiek, vankúšikov a lampičiek sa môže k sebe hodiť, no zároveň veľmi jednoducho môže takto vyplnený priestor pôsobiť gýčovo. Doplnky vyberajte striedmo a miestnosť tak nepreplníte dekoráciami.Útulnosť a pocit domova, ktoré sú pre tento štýl také typické, dodáva interiéru textil. Vankúše, závesy i stolné prestieranie sú nevyhnutnou súčasťou takto zariadenej obývačky. Vidiecky štýl južného Francúzska využíva na naladenie príjemného nostalgického pocitu aj krásne dečky vytvorené z vlnenej priadze. Vytvoríte si tak aj v dnešnej modernej dobe romantickú idylku, z ktorej sála teplo domova a histórie.


Mohlo by vás zaujať: Rozvoňajte svoj domov: Ide to aj bez drahých a nezdravých osviežovačov vzduchu


Obrazy nie sú na škodu

Ak si neviete predstaviť obývačku bez zavesených obrazov, siahnite po krajinkách s levanduľovými poľami či uviazaných kyticiach. Nie je však na škodu, ak si na ste zavesíte dielo so skutočnou výtvarnou hodnotou. Výborným doplnkom sú reprodukcie slávnych maliarov, vhodnou voľbou je Vincent van Gogh, ktorý tvoril aj v oblasti južného Francúzska. Reprodukcie jeho známych obrazov so slnečnicami tak budú korešpondovať aj s ostatným zariadením v miestnosti. Pri výbere obrazu však pozorne sledujte jeho farebnosť, aby šla tón v tóne s farbami, ktoré ste v interiéri obývačky použili.


Radíte sa medzi fanúšikov provensálskeho štýlu? Napíšte ostatným čitateľom svoje skúsenosti v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, mb
Odporúčame