Legendárna Rubikova kocka fascinuje dodnes: Viete, ako vznikla?

Rubikova kocka

thinkstockphotos.com

V 80. rokoch minulého storočia sa len sotva našla domácnosť s deťmi, kde by nemala svoje miesto aj Rubikova kocka. Tento azda najznámejší hlavolam oslavuje 40 rokov od udelenia patentu. Ako kocka vznikla a aké je jej miesto v súčasnom svete?

Niekto ju skladá celé dni, iný pár sekúnd

Hračka pozostávajúca z 27 kociek fascinuje dodnes, zložiť ju trvá niekomu hodiny aj dni, tým najlepším pritom stačí necelých desať sekúnd (svetový rekord je neuveriteľných päť a pol sekundy). Po nástupe počítačových hier a konzol na prelome 80. a 90. rokov sa síce zdalo, že mechanickým hračkám ako je Rubikova kocka odzvoní, začiatkom 21. storočia ale aj vďaka internetu chytil tento hlavolam druhý dych. Videoserver Youtube ponúka rôzne stratégie skladania.

Okrem klasického hlavolamu, kde jedna strana tri políčka, sa predávajú aj náročnejšie varianty so šiestimi, či dokonca desiatimi políčkami. Kocka tiež stále zaznamenáva najrôznejšie rekordy, nedávno bola zložená aj na Mount Evereste či vo vesmíre. Objavila sa tiež v reklame automobilky Volkswagen či v súťaži Švédsko hľadá talent, kde ju víťaz dokázal zložiť so zaviazanými očami. Zdá sa, že Rubikova kocka po návrate na výslní záujmu ešte nejakú dobu vydrží.


Mohlo by vás zaujať: Chcete si zlepšiť pamäť a rozhýbať mozog? Tu je 13 spôsobov, ako na to!


Vznikla ako učebná pomôcka

Prvý prototyp kocky, vtedy ešte úplne bez farieb, vytvoril v roku 1974 ako pomôcku pre lepšie chápanie trojdimenzionálneho sveta. To keď Rubik prednášal na Vysokej škole umeleckopriemyselnej o konštrukciách a priestore a nemohol ďalej znášať priestorovú slepotu študentov. Kocka však vzbudila nielen u nich veľké nadšenie. Aj dnes vynález nachádza využitie pri výučbe inžinierstva, matematiky, ale aj ako ukážka vzťahov medzi dizajnom, prácou inžinierov a kreativitou.

Najskôr dobyla Maďarsko, potom svet

Nad konštrukciou kocky mladý Rubik poctivo hĺbal niekoľko rokov, než sa mu podarilo objaviť skutočne fungujúci mechanizmus umožňujúci ľahké otáčanie jednotlivých strán hlavolamu všetkými smermi. Ku konečnému riešeniu ho vraj nakoniec priviedlo náhodné pozorovanie štrkových kociek na brehu Dunaja, ktorých hrany zaoblila pretekajúca voda. Práve vnútorné zaoblenie kĺbom spojených kociek sa stalo základom mechanizmu Rubikovej kocky.

S rozbehnutím výroby to vo vtedajšom komunistickom Maďarsku nebolo jednoduché. Hračkárskej firme Politechnika trvala príprava celé tri roky. Pôvodne Kúzelná kocka sa na trhu objavila v roku 1978, a hoci jej predaj nesprevádzala žiadna reklama, prakticky okamžite si získala celé Maďarsko. Naozajstný boom ale kocka zaznamenala, keď sa jej výroby a distribúcie ujala americká firma Ideal Toy, v čom Rubikovi napomohli aj jeho dvaja priatelia emigranti.


Mohlo by vás zaujať: Štyri vynálezy, ktoré objavili náhodou: Používate ich aj dnes


Z kocky legenda

V roku 1980 sa stala Rubikova kocka hitom na trhu a získala nemecké ocenenie Hračka roka. Len do roku 1982 sa vo svete predalo sto miliónov kusov tohto hlavolamu. O kocke samotnej vyšlo v tej dobe cez tisíc publikácií, heslo Rubik Cube preniklo aj do Oxfordského slovníka. Sám vynálezca si stráži autorské práva, kocka sa od svojho uvedenia na predajné pulty stala nielen terčom žalôb pre porušenie patentov, ale aj vzorom pre výrobu neautorizovaných kópií.

,,Keď som bol malý, mal som rád manuálne práce, šachové a matematické úlohy. Veľa vecí som odkukal od svojho otca, povedal budapeštiansky rodák Rubik (13. júla 1944). A mal sa naozaj od koho učiť, Ernő Rubik starší totiž patril medzi najlepších maďarských leteckých konštruktérov. Jeho syn vyštudoval architektúru a dizajn interiérov. Po skončení štúdií pracoval v štátnej konštrukčnej kancelárii, ale čoskoro začal s pedagogickou kariérou a svojimi vynálezmi.

Kocka ostala naj

Aj keď Rubik (70) časom vymyslel aj ďalšie skladačky napríklad Babylonskú vežu či Hada, ohlas kocky neprekonal. Jeho nápad existuje v nespočetných rôznych variáciách. V roku 2013 napríklad vynálezca prišiel s modelom hlavolamu pre nevidiacich. Kockománia priniesla Rubikovi slávu a bohatstvo, stal sa jedným z prvých dolárových milionárov za vtedajšou železnou oponou. Za najlepšiu investíciu pritom sám Rubik považuje vzdelanie svojich detí má tri dcéry a syna.


Podarilo sa vám poskladať legendárnu Rubikovu kocku? Ako rýchlo ste to dokázali vy? Napíšte ostatným čitateľom svoje skúsenosti v diskusii.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Zora, CŤK
Odporúčame