Len správne vykonávaná MEDITÁCIA bude mať účinky na telo i myseľ: Ako ju dosiahnuť a zmeniť si tým život?

Len správne vykonávaná meditácia má prospešné účinky na ľudské telo i myseľ. (Zdroj: Gettyimages.com)

Zlepšuje kvalitu života a zvyšuje celkovú pohodu. Ak si však chcete užiť početné výhody meditácie, mali by ste ju vykonávať správne. Meditácia je vlastne tréning mysle na dosiahnutie stavu pokoja a mieru. Túto schopnosť nedokáže človek dosiahnuť okamžite, vyžaduje si to trpezlivosť aj vytrvalosť. Keď sa mu to však nakoniec podarí, pocíti skutočné šťastie a vnútorný pokoj. Ako na to?

1. Urobte si pohodlie

Predtým ako začnete, uistite sa, že máte na sebe pohodlné oblečenie, najlepšie voľné. Odstráňte z tela akékoľvek doplnky, ktoré by vás mohli rušiť. Dajte si dole hodinky, náramky aj dlhé náušnice. Mali by ste byť naboso.

2. Zvoľte si vhodný čas

Vyberte si čas, kedy nebudete ničím a nikým rušení. Vyhraďte si tento čas na meditáciu a snažte sa ju zaradiť do svojej rutiny. Dôležitou črtou tejto aktivity je kontinuita. Ak chcete hlbokú a trvalú zmenu, pravidelnosť je základ. Keď budete meditovať sporadicky, riskujete návrat k starým zvykom.

3. Nájdite si tiché miesto

Najlepší priestor na meditáciu je tiché miesto. Meditujte na záhrade, v lese, alebo kdekoľvek, kde cítite pokoj.

4. Sadnite si správne

Fyzické držanie tela je veľmi dôležitým aspektom meditácie, pretože ovplyvňuje stav mysle. Mali by ste pri nej držať chrbát rovno, uvoľniť ramená a ruky. Vyhnite sa príliš uvoľnenej polohe, pretože riskujete ospalosť. Napätie zase vedie k stavu duševného nepokoja. Medzi najobľúbenejšie polohy patrí sedenie so skríženými nohami, na stoličke s nohami dotýkajúcimi sa zeme alebo na vankúši. Cieľom je vybrať si takú, ktorá vám poskytne najväčšie pohodlie.

5. Rozcvičte sa

Pred meditáciou by ste sa mali rozcvičiť. Budete sa počas nej cítiť pohodlnejšie. Precvičte si jogové pozície, strečingom si uvoľnite krk, ruky a chrbát. Zrýchlite si krvný obeh a uvoľníte telo.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
NÁVYK, s ktorým by ste mali začať v menopauze: Postaví vás na nohy a pocítite príval novej energie a života

6. Zamerajte sa na jednu vec

Jedným zo spôsobov, ako podporiť koncentráciu a duševný pokoj, je zamerať sa na určitú vec. Môže to byť vlastný dych, fyzické pocity alebo predtým videný obraz. Zamerajte sa na to hneď, ako si uvedomíte, že vás niečo rozptýlilo.

7. Vizualizácia

Ďalším spôsobom práce s mysľou počas meditácie je vizualizácia. Predstavujte si farby, seba na inom mieste, cestu, božstvo. Toto mentálne cvičenie je ideálne pre ľudí, ktorí majú aktívnu predstavivosť a radi snívajú.

8. Prijímajte myšlienky, ktoré prichádzajú a odchádzajú

Účelom meditácie nie je upravovať alebo potláčať myšlienky ani pocity. Cieľom tejto aktivity je učiť sa s nimi žiť. Inými slovami, z prijatia pramení pocit pohody a pokoja. Pozerajte sa na svoje pocity bez toho, aby ste sa nimi nechali uniesť. Pozorujte ich, prijmite a nechajte odísť.

9. Postupne meditujte dlhšie

Na začiatku postačí, keď budete meditovať 5 až 10 minút. Ak sa však meditácia stane vašou rutinou, postupne pridávajte čas. Venujte tejto aktivite aj 30 minút denne.

Ďalšie odporúčania na lepšiu meditáciu

Majte sprievodcu

V ideálnom prípade si nájdite učiteľa, ktorý má skúsenosti a znalosti v umení meditácie.

Buďte vytrvalí

Meditácia by sa mala stať vašou rutinou. Meditujte denne, aj keď sa vám nebude chcieť, budete unavení, nakopí sa vám robota, alebo budete cestovať.

Vyhnite sa stanovovaniu cieľov

Je bežné, že človek túži pocítiť výhody tejto činnosti čo najskôr. Buďte však trpezliví. Uponáhľanosť a meditácia idú opačnými smermi. Ak chcete hlbokú transformáciu, musíte si dať načas. 
Sledujte náš Instagram

Zdroj: steptohealth.com, Plnielanu.sk, pp
Odporúčame