Lepší spánok počas horúčav? Skúste egyptskú metódu, ryžu a či matrac na zemi

Žena

thinkstockphotos.com

Ideálna teplota na kvalitný spánok je v rozmedzí 18 – 20 stupňov Celzia. To je počas letných nocí v mnohých spálňach prakticky len sen. Ak chcete oddychovať ako v bavlnke, skúste pár tipov na osvieženie pred spánkom a počas noci. Zaručia vám, že ráno sa zobudíte svieži.

Vymeňte bielizeň

Vymeňte satén aj umelé vlákna za poctivú bavlnu. Vynikajúco saje pot, je vzdušná a telu zaručuje komfort aj pri vysokej teplote v miestnosti. Vyplatí sa z nej mať tak odev na spanie, ako aj návliečky a plachtu.

Egyptská metóda

V Egypte vedia, ako sa vyrovnať s horúcimi nocami. Prikrývanie sa vlhkou plachtou preto pozná svet práve pod názvom egyptská metóda. Princípom je mierne navlhčiť plachtu, ktorou sa prikryjete miesto paplóna. Bude príjemne chladiť, no zároveň počas horúčav nebude natoľko studená, aby ste prechladli. Skúste vlhčenie napríklad pomocou rozprašovača vody na kvety.

Studená sprcha

Odporúča sa ráno, ale ak nemôžete spať kvôli horúčave, doprajte si toto osvieženie večer. Začnite vlažnou vodou a uberajte teplotu, až kým nie je úplne studená. Vtedy vydržte tak dlho ako môžete. Tým telo dostatočne ochladíte. Potom niekoľko minút budete pociťovať slastný chlad, ktorý vás doslova uspí.

Spite pri zemi

Studený vzduch klesá dole a preto ak chcete vyťažiť z nočného vetrania čo najviac, na leto majte pripravené nízke postele, resp. dajte si matrace priamo na zem. Tak sa vám podarí spať v priestore, ktorý môže byť aj o stupeň, či dva chladnejší, ako napríklad o pol metra vyššie.


Mohlo by vás zaujímať: Stopnite potenie a prehadzovanie sa: Vyspite sa doružova aj počas letných nocí


Zaveste do okna uterák

Navlhčený uterák alebo plachtu rozprestrite na celú plochu okna a nechajte cezeň voľne prúdiť vzduch. Takto veľmi rýchlo znížite teplotu v miestnosti a bude sa vám spať ľahšie. Zároveň je uterák cez okno aj prirodzenou zábranou pre hmyz v prípade, že nemáte sieťky.

Ryža a pohánka vo vankúši

Tieto dve plodiny nie sú vhodné len na jedenie. Sú ideálne na udržanie príjemnej teploty počas tropických nocí. Určite viete, ako rýchlo sa v lete prehrieva vankúš. No nie ak je z ryže alebo pohánky, ktoré neabsorbujú teplo tak, ako iné materiály. Ak chcete niečo ešte radikálnejšie, naplňte vankúšik ryžou a dajte ho do mrazničky aspoň na hodinu. Ostane príjemne chladný minimálne ďalších tridsať minút. Nie je to síce celá noc, ale na pohodlné zaspávanie postačí.


Mohlo by vás zaujímať: Rátate v posteli ovečky? Po týchto potravinách zaspíte jedna radosť!


Vypnite spotrebiče

Aj malé spotrebiče ako rádiobudík vyžarujú teplo, ktoré rozhodne neprispieva k dobrej atmosfére v spálni. Odpojte elektrické zariadenia a uvidíte, že klíma bude priaznivejšia.

Vymeňte textil

Bambusové rohože, alebo slamené koberce nie sú síce extra pohodlné, ale v lete neudržiavajú a neakumulujú teplo ako textil a preto sa vyspíte bez pocitu, že ste si namiesto do postele ľahli do rozpálenej rúry.


Ako sa v noci snažíte tropické horúčavy prekonávať vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Alex
Odporúčame