Lepšia postava vďaka vínu: Znie to neuveriteľne, ale je to tak!

vino

photl.com

Dobrá správa pre milovníkov vínka. Nielen, že je tento mok zdravý, ale ešte pomáha spaľovať aj kalórie. Podľa najnovších výskumov vedci odporúčajú piť každý deň jeden až dva poháre vína. Dokonca tvrdia, že spolu s cvičením a zdravou stravou prispieva k zdravému životnému štýlu.

Doterajšie fámy o tom, že z alkoholu sa priberá, sú teda podľa všetkého nepravdivé. Teda aspoň čo sa týka vína. A práve to stojí podľa najnovších zistení za tým, že tak ľahko nepriberiete. Vedecky toto tvrdenie potvrdilo viacero štúdií. V jednej z nich trinásť rokov skúmala skupina vedcov asi 20 tisíc žien normálnej váhy. Odborníci po ukončení projektu zistili, že ženy, ktoré denne vypili pohár červeného vína, mali o tridsať percent nižšiu pravdepodobnosť, že v budúcnosti budú trpieť obezitou v porovnaní so ženami, ktoré víno nepili.

Američania odporúčajú vypiť dva poháre

Inú štúdiu uskutočnili americkí vedci. Snažili sa prísť na to, prečo sú Francúzi chudší ako obézni Američania aj napriek tomu, že tiež konzumujú dosť kalorické jedlá. A prišli na to, že za tým všetkým stojí práve spomínané víno. Podľa ich záverov tomu pomáhajú dva poháre vína denne – jeden pri obede, druhý pri večeri.


Mohlo by vás zaujať: Ochrana pred rakovinou prsníka: Pohár červeného vína denne


Ako to funguje?

Ak budete prijímať víno spolu s jedlom, vo vašom tele sa počas trávenia spomalí príjem uhľohydrátov do krvi, ako aj trávenie bielkovín v žalúdku. To znamená, že sa zredukuje prehnaný hlad a vy toho zjete o niečo menej. Američania taktiež odporúčajú zvoliť si radšej suché druhy vína.

Víno – základ zdravého životného štýlu?

Presne toho názoru je newyorská lekárka, ktorá sa špecializuje na výživu a metabolizmus.  „Jeden pohár vína, spolu so zdravou stravou a cvičením, môže prispieť k zdravému životnému štýlu,“ tvrdí spomínaná odborníčka Jana Klauer. Okrem toho má podľa nej víno aj ďalšie nesporné výhody: „Je bohaté na antioxidanty, ktoré znižujú nie len hladinu cholesterolu, ale aj krvný tlak.“ Jeden či dva poháre vína sú preto zaručene ospravedlniteľnou dávkou a môžete si ich pokojne dopriať s pocitom, že pre seba robíte niečo dobré. Alkohol vo väčších množstvách však už pracuje proti vám. A preto by ste sa mali pridŕžať maximálneho odporúčaného denného množstva, ktoré tiež nemusíte dodržiavať za každú cenu 365 dní v roku.


Mohlo by vás zaujať: Nápoj bohov slúži aj ľuďom: Toto všetko pre vás urobí červené víno!


Ženy potrebujú na trávenie viac energie

A to je jeden z dôvodov, prečo si môžu vďaka vínu udržať zdravú hmotnosť. „Ženský organizmus produkuje menšie množstvo enzýmov, ktoré sú schopné metabolizovať alkohol a tak trávenie vyžaduje väčšie množstvo energie,“ vysvetľuje Klauer. Tým pádom dokáže telo vďaka tomuto procesu zákonite spáliť aj viac kalórií. Mužský metabolizmus si s týmto procesom dokáže poradiť jednoduchšie, no aj pánom víno pomáha udržovať si hmotnosť.

Nielen udržuje, ale aj znižuje váhu

S týmto odvážnym tvrdením prišli vedci z ďalekej Austrálie. Štúdia, ktorá bola zverejnená v denníku The Herald Sun totiž tvrdí, že konzumácia vína dokonca pomáha pri znižovaní hmotnosti. „Štyri deci vína denne priaznivo vplývajú na hladinu cholesterolu. Víno má málo kalórií a okamžite spaľuje tuk,“ vysvetľuje jeden z autorov štúdie.


Koľko vína vypijete vy? Máte pocit, že vám nejak pomáha? Podeľte sa o svoje názory s ostatnými čitateľmi v diskusii.

Zdroj: photl.com, photl.com, Oliver
Odporúčame