Lepšie ceny, menej ľudí a väčší oddych: Čo tak vybrať sa na jesennú dovolenku?

Hotel Sultan

sxc.hu

Jeseň, padajúce lístie a postupný príchod zimy. Aj vy by ste ešte aspoň na pár dní zažili na vlastnej koži príjemný pocit horúcich letných slnečných lúčov? Alebo sa vám počas leta nepodarilo dostať na vašu vytúženú dovolenku a teraz máte nejaký ten čas nazvyš? Nie je nič jednoduchšie ako si zbaliť kufre a vydať sa v ústrety diaľavám.

Aké sú výhody?

Ak sa logicky zamyslíte nad výhodami jesennej dovolenky, zistíte, že pozitíva prevažujú nad negatívami. Hotely už nie sú preplnené, na pláži nebude problém nájsť to svoje ideálne miesto, nemusíte stáť dlhé rady na vstupy do rozličných atrakcií.

Ak neobľubujete extrémne horúčavy, dovolenka v septembri alebo októbri vám odbúra aj tento problém. Teploty sú znesiteľnejšie a v mori sa stále bez problémov môžete aj okúpať. Na jeseň je totiž more ešte príjemne vyhriate po horúcom lete.

Pre mnohých je snáď najlákavejšou výhodou ušetrená značná čiastka z rozpočtu. Jesenné dovolenky sú často lacnejšie aj o 20% od tých v letných termínoch. Ak budete mať šťastie na objavenie lákavej last minute dovolenky, vaša úspora môže predstavovať aj 40%. Najzásadnejšou nevýhodou je paradoxne jesenný termín. Mnoho z nás nemá možnosť vybrať si dovolenku vtedy, keď to práve vyhovuje nám a musíme sa podriadiť svojmu zamestnávateľovi. Ak sa to ale netýka vás, rozhodne môže ísť o zaujímavú možnosť.

Grécko a Cyprus

Ide o veľmi vyhľadávané a obľúbené destinácie. Juh Grécka s približne 300 slnečnými dňami v roku je takmer zárukou dobrého počasie. Bohatá história, skvelé jedlo a oddych na krásnych plážach. To všetko tu nájdete aj na jeseň, avšak za oveľa zaujímavejšie ceny. V tomto období má voda teplotu ešte stále nad 20 °C, vzduch má ešte o pár stupňov viac. Juh Grécka či ostrov Cyprus sú na tom teplotne ešte vyššie. Tie najlacnejšie dovolenky s all inclusive vás v menších hoteloch vyjdú za týždeň na približne 450-500 eur. Veľké a luxusné hotelové komplexy stoja o čosi viac, no aj tak ide o veľmi priaznivé ceny. Ak sa vyberiete na Cyprus, k tejto cene si pripočítajte ešte približne 200 eur navyše.


Mohlo by vás zaujať: Chorvátska Makarská riviéra: Ideálne miesto pre vašu dovolenku!


Letná klasika aj na jeseň?

U Slovákov sa naďalej teší obľube trojlístok krajín Bulharsko, Taliansko a Chorvátsko. Ide o finančne najmenej náročné destinácie, pri jesennej dovolenke treba brať do úvahy aj ich nie až tak priaznivú polohu. Teplota mora sa koncom septembra pohybuje na úrovni približne 20 °C. Preto už október pre tieto destinácie nie je najvhodnejší. Pozitívom je ale cena poskytovaných služieb. Taliansko vás bude stáť približne 450-500 eur za 10 dňovú dovolenku s all inclusive. Ak máte menej finančných prostriedkov, v tomto období si budete môcť vychutnať priezračnú vodu Jadranu na chorvátskych plážach už aj za 200-250 eur na 10 dní s polpenziou. Aj na jeseň teda môžete zažiť peknú a nie príliš drahú dovolenku.

Tipy na neskorú jeseň

Ak je pre vás najideálnejším obdobím až koniec októbra, prípadne dokonca až mesiac november, aj vtedy si môžete užiť slnko, teplo a more. Kde toto všetko nájdete? Kanárske ostrovy, Turecko, juh Španielska, Malta alebo Egypt.


Mohlo by vás zaujať: Všetko o cestovaní si prečítajte na www.dromedar.sk


Kanárske ostrovy sú pre našinca zaujímavé aj vďaka nádychu exotiky a možnosti takmer celoročnej dovolenky. Leto je tu naozaj extrémne horúce, príjemné teploty tu nájdete aj v novembri, kedy sa vám podarí získať zájazd s all inclusive službami aj za cenu pod 600 eur.

Horúci juh Španielska, ostrovy ako Ibiza či Mallorca, pobrežie Španielskej riviéry. Krásne a horúce destinácie. Zavítať do nich budete môcť už za 550 eur, v prípade Španielska je vhodné naplánovať si dovolenku na „vlastnú päsť“. Dobrá dostupnosť nízkonákladových leteckých spoločností a lákavé ceny hotelov ponúkajú ďalšiu alternatívu.

Turecko. Ak vám pred pár rokmi pripadalo ako exotické, vedzte, že jeho krásy môžete na jeseň zažiť aj za 400 eur.

V prípade, že stále snívate vidieť pyramídy na vlastné oči, zavítajte do Egypta. Napríklad obľúbená Hurghada môže byť tým pravým pre vás. Aj v októbri tu teploty vzduchu a mora atakujú hranicu 30 °C, v novembri horúčavy poľavia na približne 26 °C, čo je stále veľmi príjemná teplota. Keď k tomu pripočítate ceny od 450 eur s all inclusive na 10 dní, zo sna sa razom môže stať skutočnosť.


Mohlo by vás zaujať: Krásne more a bohatá história: Objavte tajuplný Egypt ešte tento rok!


Čaro Afriky

Maroko a Tunisko. Krajiny, ktoré každým rokom navštevuje čoraz viac Slovákov. Teploty aj na jeseň dosahujú takmer 30 °C a tieto destinácie môžete navštíviť za skvelé ceny. Zážitok z návštevy Sahary, objavovania tradičných púštnych miest s tisíckami obchodníkov, alebo len relax na pláži. Ako príklad uvedieme Tunisko. Ak vám bude stačiť aj polpenzia, ktorá dáva slobodu pri plánovaní celodenných výletov, 8 dňová dovolenka vás bude stáť už od 340 eur. Za obdobnú dovolenku v Maroku si priplatíte 150 eur navyše.

Destinácie, o ktorých ste možno kedysi dávno snívali, no boli pre vás nedostupné. Dnes to však už môžete zmeniť. Ak sú pre vás letné mesiace pridrahé, alebo príliš horúce, jeseň je ideálnym obdobím na splnenie si vašich snov. Niekoľko dní oddychu si zaslúži každý z nás a ak máte tú možnosť, určite dlho neváhajte, pretože najbližšie budete mať podobnú príležitosť až o rok.


Máte dobrý tip na jesennú dovolenku? Podeľte sa oň s ostatnými čitateľmi v diskusii a vyhrajte víkendový pobyt či ďalšiu z cien v našej súťaži. Nezabudnite uviesť platnú emailovú adresu.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, David
Odporúčame