Lepšie trávenie aj viac energie: Spoznajte účinky čajovej huby

Kombucha

wikipedia.org

Pod pomenovaním staroveký čaj či elixír zdravia sa skrýva prirodzene perlivý fermentovaný nápoj vyrobený z rôsolovitej čajovej huby s názvom kombucha. Má viac ako 2000 ročnú tradíciu a s jeho vznikom sa spája viacero legiend. Hoci sa nedá úplne presne určiť odkiaľ pochádza, predpokladá sa, že k nám sa takáto čajová huba dostala z Japonska cez Rusko. Mnísi v českých kláštoroch ju už pred mnohými rokmi pestovali pod názvom Olinka.

Presnejšie ide o symbiotické spoločenstvo rôznych kvasiniek, rias a mikroorganizmov a takáto hmota je akoby čistiaca továreň. Počas kvasenia v nej prebieha mnoho chemických procesov, z ktorých vznikajú látky prospešné pre náš organizmus. Používa sa ako ľudový liek na pitie, ale aj na kokteily, kúpele, polievky, pleťové masky či na prípravu octu. Navyše obsahuje vitamíny skupiny B, enzýmy, probiotiká a vysokú koncentráciu kyselín ako je octová, glukurónová a mliečna. Preto aj hoci má kombucha nelichotivý vzhľad, má množstvo zástancov po celom svete.

Zdravotné výhody čaju kombucha:

  • Lepšia imunita – kombucha má vysoký obsah antioxidantov a podporuje imunitu.
  • Prílev energie – uvoľňuje železo. Vitamín C napomáha jeho vstrebávaniu, čím zvyšuje hladinu hemoglobínu v krvi, vďaka čomu sa kyslík lepšie dostáva do tkanív.
  • Zdravý detox – kombucha sa pýši probiotikami a enzýmami, ktoré sa zúčastňujú na detoxikácii organizmu. Tým, že sa do čriev dostane viac prospešných baktérie, detoxikáciu urýchlite.
  • Predchádzanie artrirtíde  – tanečníci aj atléti sa na kombuchu spoliehajú, aby sa vyhli problémom s väzivami či artritíde.
  • Zdravá pečeň – vysoký obsah kyseliny glukorónovej je prospešný pre pečeň a zároveň ju detoxikuje.
  • Znižuje krvný tlak – odporúča sa na liečbu vysokého krvného tlaku. V minulosti sa používala na to, aby sa predchádzalo bolesti hlavy a závratom, ktoré spôsobil práve vysoký krvný tlak.
  • Povzbudzuje látkovú výmenu a lepšie trávenie – kombucha pomáha obnoviť črevnú mikroflóru, tým zlepšuje trávenie a bráni vzniku zápchy, ktorú spôsobilo zlé stravovanie a nedostatok pohybu.

Mohlo by vás zaujať: Zázračná huba reishi: Podporí imunitu a bojuje proti rakovine


Príprava je jednoduchá

Výroba fermentovaného čaju z kombuche nie je vôbec zložitá a dokáže ju naozaj každý. Stačí len, ak si zoženiete z obchodu alebo od známych jednu kultúru kombuchy. Najskôr si pripravte dva litre akéhokoľvek čaju. Môžete použiť napríklad zelený čaj pre jeho nezameniteľné účinky. Do čaju pridajte 200 g cukru a dobre premiešajte. Čaj nechajte ochladnúť na izbovú teplotu a prelejte do čistej nádoby. Pridajte ďalšie dva litre vody a pripravenú kultúru kombuchy. Nádobu prekryte látkou, aby sa tak zabránilo znečisteniu nápoja, a zaistite gumičkou. Takto pripravený čaj nechajte kvasiť na tmavom mieste jeden až dva týždne. Potom môžete piť.

Rozdeliť sa je ľahké

Zaujali vás účinky čajovej huby a chcete sa podeliť so svojimi blízkymi? Kombucha sa rozmnožuje viacerými spôsobmi. Pri správnom množstve tepla a cukru sa na materskej kultúre vytvorí nová už po siedmich dňoch. Ďalším spôsobom je osladenie už hotového kombuchového nápoja, nová kultúra -v ňom vyrastie za 7-12 dní. Taktiež môžete z kombuchovej kultúry časť odrezať a dať do živného roztoku. Odrezaná časť by mala mať priemer väčší ako 6 cm.


Mohlo by vás zaujať: Probiotické baktérie pre zdravé hrubé črevo: Získajte ich z týchto potravín


Skladovanie jednoducho v chladničke

Symbiotická kultúra kombucha sa dá skladovať v živnom roztoku v chladničke. Takto uskladnená prežije aj tri až štyri týždne. Keďže kombuchu nízke teploty nezničia, môžete ju aj zamraziť, takže vydrží ešte dlhšie. Takisto sa dá aj vysušiť. Časť buniek počas sušenia či mrazenia zahynie, ich obnova trvá dva týždne.


Aké skúsenosti máte s kombuchou vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: wikipedia.org, thinkstockphotos.com, mb
Odporúčame