Lesné jahôdky sú nielen chutné: Potešia sa im močové cesty a vaša krv

Jahody

thinkstockphotos.com

Malé červené šťavnaté plody jahody obyčajnej už snáď ochutnalo každé dieťa. Na prechádzke lúkou, lesom či babičkinou záhradou sa určite nejaké nájdu. Táto sladká pochúťka sa používala celé stáročia v kozmetike na bielenie pleti a odstraňovanie pieh. Ich bieliace schopnosti sa využívajú aj pri odstraňovaní zubného kameňa či škvŕn. Sú tiež vhodné na ošetrenie od slnka spálenej pokožky. Posilňujúce činnosť pečene, v minulosti sa dokonca používali pri epidémii týfusu. Okrem sladkých plodov majú skvelé využitie aj listy či korene. Presvedčte sa sami!

Nájdite ju

Jahoda obyčajná, známa aj ako lesná jahoda, je v Európe a v Ázii rozšírená v ihličnatých aj listnatých lesoch a na ich okrajoch, na trávnatých stráňach, lúkach či rúbaniskách. Kvitne od mája do júna. Je to trváca rastlina s rozkonáreným podzemkom, prízemnou ružicou listov, plazivými výhonkami, priamou byľou a s bielym kvetným lôžkom, z ktorého sa vyvinie sladká červená jahoda.


Mohlo by vás zaujať: Trápi vás prekyslenie organizmu? Doprajte si túto zeleninu a ovocie


Zbierajte podzemky, listy aj jahody

V ľudovom liečiteľstve sa využívajú podzemky, listy aj plody. Podzemky z lesnej jahody sa zbierajú už v marci, ešte pred vypučaním listov a sušia sa na vzduchu. Na zber listov je ideálny čas práve v lete, no je možné zbierať ich od mája do septembra. Zbierame mladé listy v čase kvitnutia, pretože staršie listy horknú. Sušia sa v tenkých vrstvách na vzdušných miestach v tieni alebo v umelých podmienkach pri teplote do 40 °C. Listy pestovaných druhov jahôd sa na liečebné účely nezbierajú. Usušené listy uschovávame dobre uzavreté, chránené pred svetlom a vlhkom.

Čerstvé plody lesnej jahody nekombinujeme so smotanou ani s inými tukmi či ťažko stráviteľnými jedlami. U detí a precitlivených osôb môže toto spojenie vyvolať žihľavku (kožnú vyrážku).

Čo lesná jahoda vylieči?

Jahoda obyčajná obsahuje triesloviny, vitamíny A, B1 a C, éterické oleje, v plodoch aj invertný cukor (zmes glukózy a fruktózy) a mnoho ďalších látok. Príbuzné druhy jahody obyčajnej, jahoda drúzgavícová či jahoda trávnicová majú podobné liečivé účinky ako lesná jahoda, preto sa nemusíte báť ich zámeny. Časti jahody obyčajnej môžu zdraví ľudia používať neobmedzene, no neodporúčajú sa konzumovať osobám s cukrovku, ekzémom či žihľavkou. Keďže jahoda patrí aj k rozšíreným alergénom, vyhnúť sa jej musia aj alergici.


Mohlo by vás zaujať: Pomáha pri rakovine, cukrovke aj chudnutí: Skúsite alkalickú stravu aj vy?


Močové ústrojenstvo a ženské pohlavné orgány

Podzemok aj listy majú močopudné a protizápalové účinky, preto sa používajú pri liečbe chorôb močových ciest. Zosilňujú aj sťahy maternicového svalstva, preto sú vhodné pri gynekologických ochoreniach.

Žalúdočné problémy a zapálené rany

Čaj z listov a podzemku ďalej napomáha pri látkovej premene, hemoroidoch, liečbe astmy, pri problémoch so žalúdkom, žlčníkom a črevami, najmä pri črevných kataroch spojených s hnačkou. Pozitívne vplýva aj na málokrvné osoby, pretože listy aj plody obsahujú veľké množstvo železa, a tiež na osoby trpiace veľkým nervovým vypätím. Protizápalové účinky jahodových listov sa využívajú aj pri liečbe zapálených rán či ako kloktadlo pri zápaloch ústnej dutiny. Kloktadlo z jahodových listov sa odporúča aj pri páchnucom dychu.

Posilnenie organizmu

Jahodový čaj slúži predovšetkým ako dezinfekčný prostriedok na posilnenie organizmu. Je vhodný na každodenné pitie a pri dlhodobejšom používaní nahrádza čierny čaj. Tento čaj rozširuje cievy a znižuje krvný tlak. Podzemok jahody je prostriedkom proti vodnatieľke a žltačke. Čerstvé plody lesnej jahody sa odporúčajú proti skleróze, vysokému tlaku, obličkovým kameňom, dne či reume. Mnohé liečivé vlastnosti si uchovávajú aj vo forme zaváranín a na liečbu reumy a dny je dobrá aj jahodová šťava. Šťava z jahôd sa používa aj na čistenie pleti.


Mohlo by vás zaujať: Jahody sú kráľovským ovocím: Prečítajte si o ich superúčinkoch


Príprava čaju:

Pri črevných poruchách a hnačkách: Dve čajové lyžičky sušených jahodových listov (rozdrvených na drobno, celé listy treba pridávať odhadom) zalejte ¼ litrom vriacej vody a nechajte 10 minút nechať vylúhovať. Pite 3 šálky denne.

Pri ochoreniach močových ciest: Jednu polievkovú lyžicu rozdrveného podzemku alebo listov zalejte pohárom vriacej vody. Nechajte vylúhovať 5 – 10 minút. Pite podľa potreby, kým sa zápal nevylieči. Tento zápar je vhodný aj na vonkajšie použitie, napríklad na sedací kúpeľ či ošetrenie rán.

Masku z lesných jahôd: Do popučených jahôd prilejte mlieko a popučené varené zemiaky. Množstvá prispôsobte počtu jahôd tak, aby vám vznikla hmota dobre nanášateľná na tvár. Masku nechajte pôsobiť 20 minút a potom tvár umyte teplou vodou.

Čaj na posilnenie organizmu:Jahodové listy môžeme miešať aj s malinovými alebo černicovými listami, môžeme pridať vňať ľubovníka, mäty piepornej, medovky, pamajoránu, prasličky, repíka a kvet divozelu malokvetého. Šálka čaju denne z byliniek, ktoré môžete prispôsobiť chuti či dostupným zdrojom, osladená medom posilní obranyschopnosť vášho organizmu.


Máte radi lesné jahôdky? Ako často si ich doprajete? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Zuzana Čapčíková
Odporúčame