Letíte na dovolenku? Vyhnite sa opuchnutým nohám a bolestiam

Muž

thinkstockphotos.com

Letieť na letnú dovolenku je často mimoriadne komfortné a príjemné. Cesta trvá kratšie, netreba sa starať o šoférovanie, prípadne sedieť zavretý hodiny v autobuse. Napriek tomu lety skrývajú svoje nástrahy. Problémom s opuchnutými nohami či bolesťami sa však dá vyhnúť. Stačí sa inšpirovať niekoľkými tipmi, prípadne si v sede troška zacvičiť.

Ako a kde sedieť?

Dlhé sedenie, málo miesta na nohy a zmeny tlaku v kabíne vedú k opuchnutým nohám. Tie môžu v horších prípadoch viesť až k vzniku krvných zrazenín. Okrem cvikov, ku ktorým sa ešte dostaneme, existuje niekoľko jednoduchých spôsobov, ako tieto nepríjemnosti obmedziť.

V prvom rade skúste požiadať o miesto v uličke. V prípade bolestí sa v nej môžete prejsť či postaviť bez toho, aby ste obmedzovali spolucestujúcich. Neváhajte sa tiež vyzuť a končatiny natiahnuť do uličky. Nikdy na sedadle neseďte s prekríženými nohami.

Cestujúci s kŕčovými žilami by mali pred cestou zvážiť využitie kompresívnych pančúch, prípadne podkolienok. Pred cestou sa odporúča užiť preventívne acylpyrín či aspirín, teda lieky obsahujúce kyselinu acetylsalicylovú.


Mohlo by vás zaujímať: Prežite dlhý let v zdraví a dobrej nálade: Poradíme vám, ako na to!


Na čo myslieť pred letom

Ďalším častým problémom cestujúcich je silná klimatizácia a tiež zaľahnutie v ušiach. Aj keď cestujete v lete, nezabudnite si na palubu pribaliť niečo s dlhým rukávom, keďže teplota v lietadle môže byť pomerne nízka. Klimatizácia a nevýhodná poloha môže narobiť problémy aj pri spánku. Zdriemnutie v lietadlách je bežné, majte však so sebou malý vankúš v tvare podkovy, s ktorým nezaťažíte krčnú chrbticu.

Pri zaľahnutých ušiach, špeciálne počas štartu a pristávania, pomáha cukrík prípadne žuvačka, ak ich nemáte k dispozícii, chyťte si nos a “fuknite”. Ušiam by sa malo okamžite uľaviť.

Lietadlové cviky

Počas dlhších letov sú najcitlivejšie a najproblematickejšie nohy. Odborníci však odporúčajú niekoľko jednoduchých cvikov, pre ktoré nemusíte ani vstať zo svojho miesta a zároveň vám prinesú dostatočnú úľavu.

Začneme chodidlom. Pätu držte pri zemi a dvíhajte prsty smerom dohora. Tento cvik zopakujte aspoň 10-krát a tiež v opačnej variácii s prstami na zemi. Pre uvoľnenie členkov nimi stačí aspoň 15-krát otočiť v jednom a následne v druhom smere.

Pre celé nohy je určený cvik, pri ktorom sa musíte na sedadle mierne predkloniť a následne si končatinu “objať” oboma rukami pod kolenom. Nohu potiahnite smerom k hrudníku a držte sa v tejto polohe približne 10 sekúnd.

Okrem končatín dostáva pri cestovaní zabrať aj chrbát či ramená. Pre uvoľnenie ramien položte ruky na stehná a následne krúžte ramenami striedavo dopredu a dozadu. Opakujte aspoň 5-krát do každej strany. Chrbticu uvoľníte tak, že stiahnete brucho, položíte nohy pevne na zem a následne sa predkloníte. Oboma rukami naraz sa potom snažíte dotknúť chodidiel.


Mohlo by vás zaujímať: Mužské zamestnanie? Týchto 5 sexi pilotiek vás ľahko presvedčí o opaku


Čo so sebou na palubu:

  • oblečenie s dlhým rukávom
  • vankúšik v tvare podkovy
  • cukrík alebo žuvačku
  • v prípade potreby kompresívne pančuchy

Aké skúsenosti s lietaním máte vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Filip
Odporúčame