Letná grilovačka trochu inak: Oživte záhradu štýlovým krbom!

záhrada

profimedia.sk

Patríte k fanúšikom letnej pohody, ktorí si pekný víkend bez dobrej grilovačky ani nevedia predstaviť? Hoci súčasný trh ponúka široký výber klasických pojazdných grilov, existuje aj trvácnejšie riešenie. Ak máte dosť miesta na pozemku pri dome či pri chate, možno vás zláka práve záhradný krb z odolných materiálov. Tí šikovnejší z vás si ho dokonca budú vedieť postaviť aj vlastnoručne. Poradíme vám, ako pri jeho výbere postupovať a ktoré faktory musíte vopred zvážiť.

Základom je správne miesto

Ak seriózne uvažujete nad záhradným krbom, musíte brať do úvahy jeho životnosť – v najbližších rokoch ho presúvať určite nebudete. Preto je jeho umiestnenie nesmierne dôležité. Zohľadniť by ste mali nasledovné faktory:

  • vietor – prvoradé je nájsť na pozemku záveternú stranu. Ak sa vám to nepodarí, silu vetra môžete stlmiť inou stavbou, napríklad prístreškom alebo múrom.
  • susedia – záhradný krb treba umiestniť tak, aby dym, splodiny horenia či hlučnejšia zábava nenarúšala dobré susedské vzťahy
  • blízkosť drevín – z hľadiska bezpečnosti by záhradný krb nemal stáť rovno pod stromom ani v blízkosti horľavých materiálov
  • spevnený základ – vyhnite sa umiestneniu krbu na premočenej pôde, prípadne v strmom svahu. Stáť by mal na pevnom podklade na nanajvýš mierne vyspádovanej ploche, ideálne však na rovine.

Mohlo by vás zaujímať: Grilovacia sezóna je tu: Pripravte si šťavnaté pochúťky na tom správnom grile!


Terasa verzus otvorený priestor

So záhradným krbom sa neodmysliteľne spája oddychová zóna ako celok chránená pred nepriaznivými vplyvmi počasia. Spolu s miestom na grilovačku si preto vopred rozmyslite aj zastrešenie. Ak vás limituje priestor, krb je možné vybudovať aj v rohu terasy pristavenej k domu. Oveľa efektnejšie však krb pôsobí ako dominanta záhrady. V tomto prípade je variácií viacero. Sedenie môžete schovať pod pergolu, prípadne dobudujete altánok. V tejto súvislosti sa dá čarovať viacerými smermi. Na jednej strane je to samotná konštrukcia prístrešku (vyrezávanie, strešná krytina, tvar konštrukcie), na strane druhej okolie v podobe kvetov, živého plota, skalky alebo jazierka.


Mohlo by vás zaujímať: Zásady zdravej grilovačky: Držte sa ich a vášmu telu neublíži


Náročnosť závisí od peňaženky

Ak túžite po komplexe, na ktorom budete môcť grilovať, variť kotlíkový guláš či dokonca údiť slaninu, tento projekt by ste mali nechať na špecializovanú firmu. Tá vám ponúkne návrh prispôsobený vašim požiadavkám. Výsledok závisí len od vami zvolených detailov (obliny, hrany, tehličky, kachličky, mramor, kameň,…), zvyčajne však pôsobí veľmi reprezentatívne ako pýcha celej záhrady. Pripraviť sa musíte „len“ na náročnejšiu vstupnú investíciu, ktorá sa môže vyšplhať až na tisícku eur.

Dostupnejším variantom je hotový krb zakúpený v predajni so záhradníckymi potrebami. Zvyčajne ho treba poskladať a jednotlivé diely (najčastejšie z vymývaného betónu) spojiť škárovacou hmotou podľa priloženého návodu. Mnohí predajcovia však ponúkajú aj krby bez lepenia. V oboch prípadoch potrebujete len hlinený základ, ktorý za pomoci vodováhy vyrovnáte, a trochu šikovnosti. Tie najlacnejšie a najmenšie verzie sa pohybujú už od 100 eur, za variáciu primeranej veľkosti však zaplatíte od 300 do 500 eur.


Mohlo by vás zaujímať: Na dokonalý trávnik treba poriadnu kosačku: Vyberte si tú správnu!


Trúfate si na to sami?

Ak patríte k zručným murárom či domácim kutilom, stavba vami navrhnutého krbu pre vás nemusí predstavovať ťažkú úlohu. Pri dostatočných skúsenostiach treba prihliadať na viaceré zásady:

odolný materiál – keďže krb musí prežiť slovenskú zimu (častokrát aj -25°C), dôležité sú vode odolné, nehorľavé a mrazuvzdorné stavebné prvky

hĺbka základov – v ideálnom prípade sa pohybuje na úrovni 70 – 80cm pod zemou. V závislosti od vlastností zeminy a hmotnosti krbu však možno voliť aj menšiu hĺbku.

teleso grilu – najjednoduchšou možnosťou sú rôzne typy tehál, pri bohatých skúsenostiach však môžete použiť aj kameň. Tu však platí, že každý milimeter sa počíta.

okolitý priestor – veľmi vhodné je pouvažovať nad odkladacím priestorom, ktoré oceníte pri samotnej príprave jedál. Myslite však aj na úschovňu paliva (dreva, uhlia), aby sa vám nemotalo popod nohy. Ak vám to rozvody v okolí domu dovoľujú, skvelým prvkom je možnosť umývania rúk.

Zdroj: profimedia.sk, profimedia.sk, Johnny
Odporúčame