Letný čas klope na dvere: Otvorte mu a zvládnite prechod bez ťažkostí!

Čas

thinkstockphotos.com

Prechod na letný čas sa blíži. Mnohí ľudia si túto zmenu výrazne neuvedomujú, iným robí problémy. Práve územie Slovenska pritom ešte v rámci Rakúsko-Uhorska patrilo medzi prvé krajiny na svete, ktoré si túto zmenu vyskúšalo. Stalo sa tak v 30. apríla v roku 1916, počas prvej svetovej vojny. Cieľom bolo, tak ako aj neskôr, ušetriť energiu a maximálne využiť denné svetlo. Tento rok sa prechod na letný čas uskutoční v noci zo soboty 26. na nedeľu 27. marca. O druhej hodine si presunieme ručičky na tretiu.

Všetko má plusy aj mínusy

V súčasnosti má prechod na letný čas veľa zástancov aj kritikov. Hlavný argument podľa ktorého šetrí elektrickú energiu dnes podľa mnohých odborníkov už nie je aktuálny. Okrem toho tiež narúša prirodzený biorytmus a niektorým ľuďom prechod naň a z neho spôsobuje ťažkosti napríklad pri zaspávaní, či negatívne ovplyvňuje celkový pocit pohody. Z ekonomického hľadiska veľmi nevyhovuje napríklad televíznym staniciam, kinám či divadlám, pretože ľudia trávia viac času na čerstvom vzduchu. Divadlá či televízie však aj pre dovolenky fungujú i tak v „letnom režime“.

Napriek tomu má letný čas aj viacero výhod:

  • Ľudia môžu tráviť po práci viac času na slnku. Ide pritom už o jemnejšie žiarenie, ktoré telu prospieva  tvorením vitamínu D.
  • Dlhšie svetlo poskytuje viac času na športové aktivity na čerstvom vzduchu  – od behania či tenisu cez rôzne kolektívne športy až po prechádzky. Ich vplyv na zdravie je určite pozitívny.
  • Podľa štúdie v Journal of Safety Research sa vďaka svetelnejším dňom počas letného času deje menej dopravných nehôd. To však nemusí platiť v týždeň nasledujúci po zmene času – vtedy je nehôd podľa niektorých štúdií viac.
  • Z ekonomického hľadiska vyhovuje reštauráciám, kaviarňam, kde ľudia majú tendenciu sedieť dlhšie. Rovnako sa hodí prevádzkovateľom všetkých vonkajších voľnočasových aktivít.

Meniny, prázdniny a ďalšie zaujímavé dátumy nájdete na Calendar.sk.


Zvládnite ho bez problémov!

Ak patríte medzi ľudí, ktorí mávajú pri prechode na letný čas problémy, skúste naše tipy. Možno vám pomôžu a tento rok ho zvládnete jednoduchšie.

1. Prestavte si hodinky skôr

Dodržiavate presný režim a posun o hodinu vám ho nepríjemne narušuje? Skúste si jedny hodinky prestaviť hoci už aj dnes. Ak je to možné, posuňte čas vstávania, príchodu do práce a odchodu z nej, čas jedenia. Začnite posunom o štvrť hodinku, ďalší deň o ďalšiu štvrťhodinku až kým sa nedopracujete k hodine. Keď máte fixnú pracovnú dobu, musíte prechod zvládnuť od piatočného večera do nedele – rozdeľte si ho aspoň po polhodinách.

2. Nespite cez deň

Hlavne od druhej tretej po obede by ste si už „šlofíka“ radšej nemali dávať, aby ste večer nemali problémy so zaspávaním. Vydržte a zaspite až v posteli, prípadne choďte spať o niečo skôr.


Mohlo by vás zaujať: Časový posun bez problémov? Zvládnete to aj vy!


3. Rozhýbte sa

Zatiaľ sa zdá, že by vonku malo byť celkom príjemne. Využite to a vyberte sa do prírody na prechádzku, zabehajte si alebo sa vonku venujte inej aktivite podľa vášho vkusu.

4. Zásobte sa živinami

Je možné, že sa budete cítiť hladní skôr, ako zvyčajne. V dňoch, ktoré nasledujú po zmene času ešte viac, ako inokedy dbajte na vyváženú stravu. Stavte na ovocie – doprajte si banán, citrusy alebo jablká. Medzi jedlami si dajte orechy, nie čipsy či kúsky klobásky. Vhodné sú zeleninové polievky, špenát, ak máte zdroj kvalitnej zeleniny, tak aj šalát obohatený grilovanými kuracími prsiami. Uvidíte, že keď dodáte telu zdravé palivo, odmení sa vám ľahším zdolávaním prekážok.


Mohlo by vás zaujať: Ako sa posúva čas?


5. Alkohol radšej nie

Alkohol, najmä vo vyššom množstve, môže spôsobiť problémy pri zaspávaní, nekvalitný spánok a ráno aj bolesti hlavy. Toto pri prechode na letný čas (a asi ani inokedy) naozaj nepotrebujete.  Ak tak si doprajte maximálne jeden pohár vína. Inak pite najmä čistú vodu či nesladené čaje ochutené napríklad citrónovou, pomarančovou či limetkovou šťavou. 


Ako zvládate prechod na letný čas vy? Napíšte svoje skúsenosti ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Zora
Odporúčame