Leto je obdobím zubných kazov: Pomôže pitný režim aj zvýšená pozornosť hygiene

Žena

thinkstockphotos.com

Hoci problémy s chrupom má množstvo ľudí celoročne, práve teplé letné mesiace sú často tým momentom, keď sa zubnému kazu darí najlepšie. Dôvodov je hneď niekoľko. A preto by ste mali myslieť na zvýšenú ústnu hygienu nielen doma, ale aj na dovolenke. Inak vám môžu bolesti tieto chvíle prekaziť.

Príčinou aj kyslé nápoje

Zuby a ústna dutina si teda v letnom období zaslúžia viac pozornosti. „Práve v lete s vyššou intenzitou a vo väčšom množstve konzumujeme kyslé nápoje, napríklad čerstvé pomarančové a citrónové šťavy, smoothie a podobne,“ hovorí špecialistka na dentálnu hygienu Renáta Duch. Radí ich piť cez slamku a následne si vypláchnuť ústa čistou vodou.

Nezabúdajte na žuvačky či ústnu vodu

Počas letných dní odporúča mať pri sebe fluoridovanú ústnu vodu a žuvačku so xylitolom alebo bez cukru. Prípadne ďalšie produkty, ktoré individuálne odporučí špecialista na dentálnu hygienu. „Dôležité je dodržiavať pitný režim. Nedostatok tekutín totiž spôsobuje sucho v ústach, čo má za následok premnoženie baktérií. A práve tie spôsobujú zubný kaz,“ vysvetlila Duch.


Mohlo by vás zaujímať: História zubnej kefky: Týmto všetkým si čistili zuby naši predkovia!


Pozor na kazy

Zubný kaz je najčastejšou príčinou bolesti zubov. „Ten začínajúci, ktorý je prítomný len na povrchu skloviny, nebolí. K bolesti dochádza vtedy, keď sa neliečený kaz šíri hlbšie, do dentínu až k pulpe,“ priblížila Duch. Príčiny vedúce k jeho vzniku sú rôzne, najmä však nedostatočná ústna hygiena. Medzi ďalšie patria zlé stravovacie návyky – strava bohatá na cukor či nedostatok slín v ústach.

Venujte čisteniu zubov pozornosť

Problémom tiež je, že väčšina ľudí si podľa skúseností odborníkov nečistí zuby správnou technikou. Rovnako ako nedostatočné čistenie aj prehnané môže mať negatívny dosah. Zuby by sa mali čistiť vertikálne, stieravými pohybmi. Pamätať treba aj na vnútornú stranu chrupu, na ktorej sa zubný povlak a zubný kameň tvoria veľmi často.


Mohlo by vás zaujímať: Zuby ako perličky: Rozžiarte svoj chrup prírodnými prostriedkami


Hygiena je dôležitá aj na dovolenke

Na zuby netreba zabúdať ani pred odchodom na letnú dovolenku. „V batožine by mala byť kvalitná a vhodná zubná kefka, dentálna niť, medzizubná kefka, zubná pasta, ústna voda, škrabka na jazyk a balzam na pery. Keďže každý z nás je iný, dentálny hygienik poradí pri výbere tej najvhodnejšej pomôcky. Presne podľa individuálnych potrieb,“ zhrnula Duch.


Ktoré veci považujete pri ústnej hygiene za kľúčové? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Milan, TASR
Odporúčame