Leto s menopauzou nemusí byť trápenie: Prežite ho bez návalov a v dobrom zdraví!

Žena

thinkstockphotos.com

Skôr či neskôr sa stane menopauza súčasťou života každej ženy. Nie je to práve najpríjemnejšie obdobie, ale nie je ani dôvodom na stratu radosti z letných dní. Stačí niekoľko základných rád a užijete si leto bez návalov prídavného tepla. Dokonca vyťažíte pozitíva, ktorými slnko vyváži negatíva klimaktéria.

Keď je teplejšie ako by malo

Návaly tepla sú jasným znakom prechodu a počas tropických nocí a horúcich dní sužujú telo viac ako v zime. Vždy však majú spúšťací faktor. Môže ním byť teplý nápoj, alkohol, napríklad aj stres z letu na dovolenku. Analyzujte, po čom vás návaly tepla stretajú najčastejšie a snažte sa ich eliminovať. Vyhnúť sa im pomáha aj vlažný čaj zo šalvie.

Doprajte si vitamín D

Problémom menopauzy je aj úbytok vitamínu D, ktorý je rozhodujúcim prvkom pri zabudovávaní vápnika do kostí. Jeho nedostatok spôsobuje, že kosti sa stávajú menej odolnými a to je hlavnou príčinou osteoporózy. Ženám v klimaktériu môže ubúdať až 7% kostnej hmoty. V lete preto treba chodiť na slnko, ktoré je zdrojom vitamínu D. Dennú dávku načerpáte už počas cca 20 minút. Kedže by človek vtedy nemal byť chránený krémom s UV filtrom, vyberte si ranné alebo podvečerné časy. Veľmi tým pomôžete kostiam a vyhnete sa osteoporotickým zlomeninám.


Mohlo by vás zaujať: Príznaky blížiacej sa menopauzy: Spoznajte ich a zistite, na čo sa pripraviť


Nečakajte na smäd

Telo potrebuje počas leta zvýšený príjem tekutín. Jediným problémom je, že práve hranica menopauzy je obdobím, kedy telo ženy začína potrebu pitia hlásiť nedostatočne. Preto majú starší ľudia problémy s dehydratáciou. Ideálne je, aby ste počas dňa vypili aspoň objem zodpovedajúci 0,03 litra vody na kilogram vašej hmotnosti. Ak máte teda napríklad 60 kg, mali by ste vypiť 1,8 litra tekutín. Preto počas leta, keď sa potíte, si však pokojne doprajte ešte viac. Vyhnete sa tak točeniu hlavy, únave aj závratom.

Cvičte vonku

Bicykel, plávanie, alebo napríkad beh či rýchla prechádzka po pláži na dovolenke. Pohyb je počas menopauzy veľmi potrebný hlavne preto, že sa svaly pri pohybe viac upínajú na kosti, čím ich spevňujú. Efektívnym cvičením počas leta sú dlhé prechádzky s priateľmi. Je pri nich dobrá nálada, ktorá vie vyvážiť aj rozbúranú hormonálnu sústavu.


Mohlo by vás zaujať: Trápi vás s príchodom menopauzy bolestivý sex? Zistite, čo robiť!


Doplňte fytoestrogény

Fytoestrogény sú látky nachádzajúce sa v potravinách rastlinného pôvodu. V ľudských črevách sa premieňajú na molekuly podobné estrogénom. V tele tak kladne ovplyvňujú klesajúcu hladinu estrogénov a zmenšujú menopauzálne problémy ako napríklad návaly tepla. Fytoestrogény obsahuje vyše 300 druhov rastlín a my ich tak prijímame v bežnej každodennej strave. Aby však naozaj mali vplyv na vašu hormonálnu sústavu, treba príjem týchto potravín zvýšiť. Ide napríklad o sóju, tofu, orechy, strukoviny, slnečnice, hrozno, ľanové semienka, celozrnnú pšeničnú múku.

Opustite negatívne myslenie

Počas menopauzy veľmi ľahko víťazí depresia na duši. Slnko má však opäť odpoveď. Dáva stop produkcii melatonínu, ktorý spôsobuje ospalosť a clivú náladu. Zároveň podporuje tvorbu estrogénov a gestagénov, hormónov, ktoré práve v klimaktériu ženám najviac chýbajú. Častý pobyt na slnku vám preto pomôže cítiť sa šťastnejšou a ženskejšou ženou. Neraz sa dokonca spontánne vráti aj chuť na sex.


Čo pri návaloch tepla pri menopauze najúčinnejšie pomáha vám? Poraďte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Alex
Odporúčame