Levanduľa má nielen čarovnú vôňu: Pomôže pri kožných problémoch či bolesti zubov

Levanduľa

freedigitalphotos.net

Základným éterickým olejom s takmer univerzálnym použitím a širokým spektrom účinkov je levanduľa. Prvá pomoc proti šatovým moliam je vrecúško sušenej levandule zavesené v šatníku. Dekoračné textílie s motívom levandule sú neodmysliteľným doplnkom rustikálneho štýlu a charakteristickým znakom francúzskeho juhu – Provensálska. To pravé pre aromaterapiu však vzíde z ton týchto jemných kvetov po ich spracovaní, na výrobu litra levanduľovej silice sa spotrebuje vyše 130 kg levanduľových kvetov. Ponúkame vám niekoľko osvedčených receptov.

Zatočí s nespavosťou

Ak sa vám nedarí zaspať kvôli starostiam, či po náročnom rušnom dni, nakvapkajte trošku levandule priamo do postele. Kvalitná silica je bezfarebná a po vyprchaní nezanecháva škvrny. Vyberte si miesto ďalej od hlavy, pretože vôňa je intenzívna. Tento postup môžete aplikovať aj pre malé deti (už od 9 týždňov), ak trpia večerným plačom alebo nočným nepokojom. Zriedenou silicou jemne masírujte pred spánkom celé telo. Pre deti postačí 1 kvapka do lyžičky (5 ml) kvalitného rastlinného oleja, pre dospelých 3 kvapky.


Mohlo by vás zaujať: Proti depresii aj na upokojenie: Tieto esenciálne oleje vám zaručia lepšiu náladu


Na bolesti zubov

Obzvlášť účinná je levanduľa pri prerezávaní zúbkov u detí, u dospelých po návšteve zubára, či rôznych stomatologických zákrokoch súvisiacich s nasadením korunky, mostíka, zubných protéz. Líce potierame zvonku na strane bolestivého miesta, skoršiu úľavu dosiahneme čistým esenciálnym olejom, u detí vždy riedime v rastlinnom oleji. Levanduľa je výnimočná práve tým, že je možné silicu nanášať na pokožku priamo i neriedenú bez rizika podráždenia pokožky. Je však potrebné vyhnúť sa okoliu očí.

Zníži horúčku

Pri vysokej horúčke nad 38˚C nakvapkáme levanduľový olej do aromalampy. Levanduľu kvapneme i do vody, v ktorej namáčame obklady, prípadne zábaly, potierame chodidlá a zápästia.


Mohlo by vás zaujať: Rozvoňajte svoj domov: Ide to aj bez drahých a nezdravých osviežovačov vzduchu


Pomôže aj pri popáleninách či poraneniach kože

Čistý éterický olej aplikujeme priamo na ranu, prípadne nakvapkáme na štvorec gázy a priložíme na postihnuté miesto. Účinné látky zabraňujú infekcii a urýchľujú hojenie pri rezných ranách, odreninách, boľavých vriedkoch na koži. Môžu však pokožku vysušovať, preto pri hojení podľa potreby premasťujeme. Veľmi dobre pomáha kombinácia levanduľového a čajovníkového oleja (tea tree oil) v pomere 1:1 na ranky po uštipnutí hmyzom. V sezóne je dobré mať túto kombináciu namiešanú vo fľaštičke vždy poruke.

Zápal nechtového lôžka – panarícium

Toto obzvlášť nepríjemné a bolestivé ochorenie sa často rieši chirurgicky. Začnite s liečbou včas, hneď ako okolie nechtového lôžka sčervenie, je bolestivé a opuchnuté. Potieranie neriedenou levanduľovou silicou zabráni hnisaniu a navodí rýchlu úľavu, dokonca často nie je potrebná ani návšteva lekára.

Kedy byť obozretný?

Účinné látky levandule znižujú tlak, myslite na to pri jej použití. Všeobecne v aromaterapii platí, že ak vám je vôňa príjemná, vaše telo si ju žiada. Ak vás naopak dráždi alebo spôsobuje pocit nepohody, skúste si radšej vybrať niečo iné.


Mohlo by vás zaujať: Schudnite rýchlejšie: Pomôžu vám tieto vône


Základom je kvalita

Esenciálne (éterické) oleje nekupujte v kvetinárstve a v rôznych stánkoch. Zväčša ide o výrazne lacnejšie synteticky vyrobené látky s podobnou vôňou, ktoré však nemajú s obsahom účinných látok nič spoločné. Aromaterapeutická silica by mala mať okrem označenia názvu uvedený aj latinský botanický názov, krajinu pôvodu, výrobcu a dátum spotreby. Majú ich v ponuke obchody so zdravou výživou, prírodnou kozmetikou a internetové obchody.

Na riedenie používajte kvalitné rastlinné oleje, ktoré dodajú vašej pokožke aj vitamíny a potrebné mastné kyseliny – slnečnicový, mandľový, jojobový, tiež olej z jadier marhúľ alebo hrozna. Dostupnejšou možnosťou je kúpa už nariedeného levanduľového oleja, ktorý môžete použiť na masáže, popáleniny, nie však do aromalampy alebo priamo na ranu. Levanduľovú esenciu môžete kvapnúť aj do obľúbeného telového mlieka, na dekoračný vankúšik, či na podšívku kabelky, napomôže psychickej pohode.


Máte radi vôňu levandule? Na čo všetko ju používate vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: freedigitalphotos.net, freedigitalphotos.net, Mária
Odporúčame