Kvitnúce levanduľové polia lákajú na samozber: Kde na Slovensku nájdete tie najkrajšie?

levanduľové polia

Aromatická vôňa levandule upokojuje myseľ – sezóna zberu už začala (Zdroj: Freepik/serhii_bobyk)

Láka vás možnosť aspoň na chvíľu sa stratiť v nekonečnom oceáne fialovej a nechať sa zaplaviť omamnou vôňou levandule? Zatiaľ, čo francúzsky región Provensálsko bude už asi navždy spojený s nekonečnými lánmi fialových polí a prenikavou vôňou levandule šíriacej sa do ďaleka, obľúbenosť tejto rastlinky zabezpečila, že nájsť levanduľové polia aj mimo tejto celosvetovo najznámejšej destinácie dnes už nie je také nezvyčajné.

Nasýtiť sa jej vôňou a precítiť pokoj francúzskeho juhu môže byť nezabudnuteľným zážitkom ale i bez toho, aby ste museli nasadnúť na palubu lietadla. Sezóna obľúbenej levandule sa pozvoľne rozbieha už aj naprieč regiónmi Slovenska. Od polovice júna už zvyčajne kvitne aj u nás a najbližšie štyri týždne máva kvety najkrajšie. Kde všade možno čarovné levanduľové polia nájsť?

V článku sa dočítate:

Najkrajšie levanduľové polia nemusia byť vzdialené

Levanduľa zo Záhoria

V Malých Levároch vznikol projekt Levanduland takmer pred 10 rokmi a pôvodne z jedného poľa sa rozrástol na miesto s viac ako desaťtisíc sadenicami bio levandule lekárskej. Toto obrovské pole sa stalo oázou pokoja, vône a harmónie s prírodou, ktoré ponúka možnosti samozberu, ale aj návštev, počas ktorých si môžete zhotoviť jedinečné fotografie.

Pokiaľ máte záujem o fotografovanie, je dôležité termín dohodnúť vopred. Všetky dôležité informácie k samozberu aj k rezervácii termínov sa dozviete na sociálnych sieťach Facebook alebo Instagram. Okrem toho, prvá slovenská levanduľová bio farma má aj e-shop, kde ponúka vlastné výrobky ako sirupy, alkoholické aj nealkoholické nápoje, džemy, omáčky, kozmetiku, ale aj čerstvé a sušené kvietky levandule a doplnkový tovar.

Levandéria v Tomášikove

Malá rodinná firma na západe Slovenska bola založená v roku 2016 a na poli má vysadených približne 3 500 sadeníc levandule lekárskej. Taktiež vyrábajú rôzne produkty ako sirupy, víno, mydlá alebo sójové sviečky. Informácie k samozberu levandule alebo termínom fotenia nájdete na Facebookovej stránke.

Levanduľan v obci Trstice

Na juhozápade Slovenska asi 18 kilometrov od Dunajskej Stredy nájdete farmu, kde pestujú francúzsku levanduľu, ktorú ošetrujú prirodzeným spôsobom bez použitia chemikálií. Môžete sa poprechádzať po zakvitnutých poliach, nazberať kvety a zrelaxovať.

Ide o dvojhektárovú bujnú plantáž s dvadsať tisíc kusmi sadeníc, ktorá je najväčšia na území Žitného ostrova a Matúšovej zeme. Pestovaná francúzska levanduľa je v bio kvalite, je bohatá na esenciálne oleje a má výraznejšiu arómu. Cez e-shop si tiež môžete zakúpiť výrobky vyrobené bez chémie. Viac informácií nájdete na Facebookovej stránke.

Kopaničiarsky Viollet Hill

V obci Dolný Výhon v malebnom prostredí Myjavských kopaníc sa pestuje jedlá odroda levandule (vhodná na sirupy, čaj, na pečenie a varenie), ale aj nejedlá (vhodná na dekorácie, kytice). Obe majú vysoký obsah silíc a sú veľmi aromatické. Táto „kopanyčárska levandula“ ako ju nazývajú, vznikla v roku 2016 a ponúka možnosti samozberu aj fotenia. Aktuálne informácie nájdete na Facebooku.

Levanduľová farma Zbehy

Asi osem kilometrov od Nitry sa nachádza pole s približne osem tisíc kusmi sadeníc levandule. Pestujú jedlú aj nejedlú odrodu, pričom samozber tej jedlej už začal. Platba je možná len v hotovosti, ale bližšie informácie nájdete na Facebooku.

EkoSad v okrese Púchov

Čučoriedkovo – levanduľová farma v Dolnej Breznici už prijíma rezervácie na fotenie na poli so sadenicami levandule lekárskej. Spoločnosť vám budú robiť poletujúce motýle, nádherná vôňa a skvelá nálada. Informácie o termínoch, ale aj o sadení a starostlivosti o rastliny nájdete na Facebookovej stránke.

Zopár levanduľových polí sa nachádza aj na východe Slovenska

Konkrétne neďaleko Košíc v Moldave nad Bodvou a v obci Kapoňa v okrese Trebišov.

BeLavende v Trnave pri Laborci

Obec patrí do okresu Michalovce a ponúka pole s rozlohou 3,5 hektára s približne 76 tisíc rastlinami. Tie sú staré štyri roky, ale samozber budú tento rok realizovať premiérovo, viac informácií nájdete na ich Facebooku.

Polia v Tihany u našich južných susedov

Na brehoch maďarského jazera Balaton sa nachádza kúzelná lokalita, ktorá láka návštevníkov na zber levandule a viaceré sprievodné aktivity. Obľúbená turistická destinácia láka návštevníckym centrom Lavender House, kde sa môžete dozvedieť viac o pestovaní levandule, ale aj o jej histórii. Každý rok sa tu konajú rôzne podujatia, samozbery a levanduľový festival. Navštíviť tiež môžete dielňu, destilériu a predajňu s množstvom výrobkov. Všetky dôležité informácie nájdete na stránke.


Z akého dôvodu zvyknete navštevovať levanduľové polia?

Aké sú možnosti využitia levandule?

Levanduľové polia ste už navštívili, aj dych berúce zábery do rodinného albumu nafotili a popritom ešte aj nemálo levanduľových kvetov nazberali? Teraz premýšľate, ako ich čo najlepšie využiť, aby ste si ich dlho mohli užívať aj v nasledujúcich mesiacoch? Existuje viacero spôsobov, ako spracovať nazberané levanduľové kvety.

Možno ich použijete na prípravu čaju, možno ich pridáte do marhuľového džemu alebo si ich budete chcieť vysušiť a pripraviť z nich kytice alebo iné dekorácie. Ani kozmetické využitie nebude zlým nápadom. Do krémov, mastičiek, balzamov, pílingov, kúpeľovej soli, mydla, tinktúry i oleja – levanduľa je obľúbená kozmetická ingrediencia, ktorú ocení aj vaša pleť a pokožka. A možno skúsite, podľa nášho receptu, uvariť domáci levanduľový sirup, ktorý sa ideálne hodí do letných drinkov.

Domáci levanduľový sirup

Potrebujeme

  • 1 šálku vody
  • 3 PL čerstvých alebo sušených levanduľových kvetov
  • 2 šálky kryštálového alebo trstinového cukru

Do hrnca nalejeme vodu a nasypeme levanduľové kvety. Privedieme k varu a vsypeme cukor, ktorý miešame do rozpustenia. Zmes necháme mierne variť 15 minút a potom ju necháme kompletne vychladnúť, aspoň 1 hodinu. Čím dlhšie necháme kvety macerovať, tým intenzívnejšiu chuť bude sirup mať. Vychladnutý sirup precedíme a nalejeme do fľaše, ktorú uchovávame v chladničke. Takto vydrží asi dva týždne, ale sirup možno aj sterilizovať, najmä, ak je pripravený vo väčších dávkach.

Sledujte náš Facebook

Zdroj: plnielanu.sk, thespruceeats.com, bfnp.hu
Odporúčame