Lexikón prania: Čo prezrádzajú grafické symboly na visačkách oblečenia?

pranie

wikipedia

Odkedy sa oblečenie dostane z koša na špinavú bielizeň opäť do skrine, prejde poriadny kus cesty. Správna starostlivosť o textílie sa totiž výberom pracieho prostriedku len začína. Nasleduje proces prania, sušenia a žehlenia, ktorý má svoje špecifiká. Postup výrobcovia uvádzajú na visačky v podobe symbolov, ktoré znázorňujú, aké teploty a chemikálie daný materiál znesie. Získajte prehľad o najpoužívanejších grafických značkách a zistite, čo vaše obľúbené kúsky oblečenia vlastne potrebujú.

Symboly si všímajte už v obchode

Hoci cieľom piktogramov je snaha informovať spotrebiteľa o primeranom zaobchádzaní s výrobkom, podľa nich občas môžeme posúdiť aj kvalitu výrobku. Medzi odolnejšie tkaniny patrí bavlna, ktorá sa používa nielen na tričká, nohavice a džínsy, ale aj bytové textílie ako obliečky, utierky a závesy. Posteľnú bielizeň zvyčajne perieme aj na 60-ich stupňoch. Ak však údaj na visačke stanovuje maximálnu teplotu prania 30°C, môže to svedčať o tom, že bavlna je nekvalitná alebo obsahuje nejakú prímes. V horšom prípade pri vyšších teplotách púšťa farbu. Aj preto je vhodné dobre sa oboznámiť s daným výrobkom ešte pred jeho kúpou. Predídete tak sklamaniu či zdĺhavému vybavovaniu reklamácie.


Mohlo by vás zaujímať: Odolné fľaky na oblečení? Zaútočte na ne domácimi receptami!


Najpoužívanejšie grafické značky

Tak ako proces výroby oblečenia aj samotné pracie symboly podliehajú určitým normám. Piktogramy sú spravidla rovnaké nielen v Európe, ale v rámci celého sveta. Majú dokonca aj zaužívané poradie, v ktorom sa uvádzajú: pranie, bielenie, sušenie, žehlenie a profesionálne ošetrovanie textilu.

Symbol prania znázorňuje vanička. Vo vnútri vaničky je vždy uvedená teplota vody, voči ktorej je daný materiál odolný (30°C, 40°C, 50°C, 60°C, 95°C). Môže sa v nej však nachádzať aj ruka, ktorá symbolizuje ručné pranie. Ak je vanička preškrtnutá, výrobok sa prať nesmie. Vanička však môže byť aj podčiarknutá. Ak sa pod ňou nachádza len jedna vodorovná čiara, je vhodné použiť len mierne máchanie a mierne odstreďovanie. V prípade dvoch vodorovných čiar sa oblečenie nesmie žmýkať ručne.

Bielenie je vyobrazené prostredníctvom trojuholníka. V ňom môžu byť dve šikmé čiary, ktoré značia, že na oblečenie možno použiť len oxidačné bielidlá. Vo vnútri trojuholníka sa môžu tiež nachádzať písmená CL. Tie povoľujú chlórované bielidlá. Ak je trojuholník preškrtnutý, bieliť sa nesmie.

Proces sušenia v bubnovej sušičke popisuje štvorec, vo vnútri ktorého je krúžok. Jedna bodka uprostred značí nízke teploty, dve bodky povoľujú normálne teploty. Preškrtnutie je zákaz sušenia.

Oblečenie môžeme sušiť aj prirodzene, pričom nie vždy môže výrobok visieť na šnúre či priamom slnku. Symbolom prirodzeného sušenia je štvorec. Vodorovná čiara uprostred vyjadruje vodorovné sušenie. Dve čiarky v ľavom rohu odporúčajú sušenie v tieni.

Žehlenie je graficky vyjadrené malou žehličkou. Čím viac bodiek sa v nej nachádza, tým väčšiu maximálnu teplotu môžete použiť (110°C, 150°C alebo 200°C).

Pokyny pre pracovníkov chemickej čistiarne sú vždy uvedené v krúžku. Konkrétne chemikálie odlišujú písmena F a P. Ak sa vo vnútri kruhu nachádza W, výrobok treba čistiť za mokra. Ak je krúžok preškrtnutý, oblečenie do čistiarne nenoste.

Aby ste si oblečenie užívali ako nové čo najdlhšie, je potrebné dodržiavať pokyny výrobcu pri každom praní. Špeciálnu starostlivosť venujte športovému oblečeniu z funkčných materiálov, ktoré neznesú aviváž (dochádza k poškodeniu ochranných membrán a k znehodnoteniu výrobku). Zvlášť na outdoorové nepremokavé veci je vhodné použiť špeciálny gél. Z kabátov spoločenských šiat a oblekov visačky pre istotu neodstrihujte. Mohlo by sa vám totiž stať, že bez pokynov od výrobcu vám oblečenie neprevezmú.


Máte nejaké tipy na pranie pre ostatných čitateľov? Napíšte svoj názor do diskusie a vyhrajte víkendový pobyt alebo iné ceny z našej súťaže. Nezabudnite uviesť platný email.

Zdroj: wikipedia, sxc.hu, Emma
Odporúčame