Lezie na vás nádcha? Vďaka týmto tipom starých materí ju určite porazíte

Chrípka

thinkstockphotos.com

Prechladnutie a nádcha sú vo väčšine prípadov spojené najmä s chladnejšími dňami, ale občas nás prepadnú aj počas tých teplých. Ako si s nimi čo najrýchlejšie poradiť, aby sme si mohli opäť užívať hrejivé slnečné lúče?

Nasaďte cesnak a cibuľu

Cesnak má schopnosť bojovať proti baktériám, vírusom a celkovo posilňuje imunitný systém. Podobne pôsobi na ľudský organizmus aj cibuľa. Ich účinky môžete využiť viacerými spôsobmi :

  • pridajte ich do zeleninových šalátov, cesnak výborne chutí napríklad na hriankach i v mnohých ďalších pokrmoch
  • pripravte si cibuľový sirup: jednu väčšiu cibuľu nasekajte a zmiešajte s tromi polievkovými lyžicami domáceho medu, nechajte odpočívať 12 hodín. Užívajte ráno a večer po jednej čajovej lyžičke
  • naše staré mamy rady využívali pri prechladnutí cibuľový čaj. Pripravovali ho z dvoch väčších ošúpaných cibúľ. Tie sa zalejú pollitrom vody, privedú sa do varu a nechajú sa variť ďalších 15 minút. Po precedení možno čaj dosladiť medom.

Pomôcť môže aj chren

Chren je nabitý množstvom živín a jeho aróma uvoľňuje dýchacie cesty. Preto sa pri riešení príznakov prechladnutia a nádchy využíva pomerne často. Stačí zmiešať 3 polievkové lyžice nastrúhaného chrenu s rovnakým množstvom medu a túto zmes užívať 3-krát denne. Chutný je tiež chren spolu s nastrúhanými jablkami a dochutený šťavou z citróna. Tento recept môžete jesť napríklad ako zdravú prílohu k mäsu.


Mohlo by vás zaujímať: Nachladnutie a plný nos? Tieto naparovacie tipy vám určite pomôžu


Recepty, ktoré sa vyplatí vyskúšať

Možno sa alkoholu snažíte vyhýbať, no v prípade nachladnutia je neraz namieste toto pravidlo porušiť. Večer pred spaním si pripravte nasledovný recept: 200 ml mlieka zohrejte, pridajte štamprlík rumu a 2 polievkové lyžice medu. Premiešajte a po dúškoch vypite.

A ešte jeden alkoholový recept proti nachladnutiu. Čerstvo pripravenú citrónovú šťavu z polovice citróna zmiešajte s polievkovou lyžicou medu a whisky, nakoniec pridajte trochu horúcej vody.

Pri prechladnutí a nádche môže tiež pomôcť jablčný ocot, ktorý stačí zriediť s vodou a vypiť ráno na lačný žalúdok.

Základom ďalšieho receptu je červená repa a med. Odkrojte vršok červenej repy, vnútro vydlabte a nalejte doň domáci med. Necháme odstáť 12 hodín. Vnútro repy potom užívame 3-5 krát denne po polievkovej lyžici. Môžeme zmiešať s teplým mliekom.

Dobrým pomocníkom pri nachladnutí je skorocelový sirup. Skorocel si môžeme ľahko nazbierať nielen v prírode, ale aj v okolí svojho domova. Čisté lístky sa ukladajú do fľaše a zasýpajú sa trstinovým cukrom. Po naplnení fľaše sa nádoba odloží na tmavé miesto a z času na čas sa premieša. Po rozpustení cukru sa sirup precedí, uloží do fľaštičiek a do chladničky a užíva sa polievková lyžica 3-krát denne.

Pri nádche je účinné naparovanie a soľný výplach

Naparovanie pomáha uvoľniť dýchacie cesty. Na tento účel sa využíva morská soľ, esenciálne oleje (čajovníkový, mentolový, eukalyptový) i liečivé bylinky (skorocel, lipový kvet, levanduľa, harmanček).

Úľavu od upchatého nosa prináša soľný výplach, ktorý si ľahko pripravíte aj doma, pokiaľ máte k dispozícii morskú soľ. Na jeden výplach potrebujete asi tri polievkové lyžice soli, ktoré sa zalejú 4 dcl vlažnej vody. Potom je výplach pripravený na použitie.


Všetko pre zdravé telo a dušu nájdete na www.vysetrenie.sk


Pomáha aj kloktanie

Na kloktanie sú výborné najmä kloktadlá pozostávajúce z liečivých byliniek. Výbornými pomocníkmi pri nachladnutí sú šalvia, skorocel či harmanček. S boleťou hrdla zatočí aj kloktanie vlažnej vody so soľou.

Tekutiny sú základ

Dostatočné množstvo tekutín pomáha organizmu zbaviť sa nežiadúcich látok, preto je dôležité nezabúdať na správny pitný režim. Príjem tekutín by mal predstavovať 2-3 litre denne. Čo je vhodné?

  • čistá voda v izbovej teplote obohatená o čerstvú šťavu z citróna a čerstvé bylinky
  • bylinkové čaje ako lipový, zázvorový, mätový či podbeľový
  • riedené ovocné a zeleninové šťavy, ktoré sú navyše zásobárňou živín (najmä vitamínu C, ktorý je pri nádche a prechladnutí veľmi dôležitý)
  • horúci slepačí vývar

Poznáte nejaké ďalšie účinné recepty v boji s nádchou? Napíšte ich ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Mirka
Odporúčame