Liečba vitamínom C: Obrovské dávky zaberajú aj pri rakovine či vysokom tlaku

Vitamíny

thinkstockphotos.com

Vitamín C je najznámejším vitamínom a o jeho existencii vedia už i škôlkári. Keďže človek si, rovnako ako niektoré opice či morčatá, nevie vo svojom tele vytvoriť túto veľmi dôležitú zlúčeninu, je odkázaný na jej príjem v potrave. Dostatok čerstvého ovocia a zeleniny je zdrojom takého množstva vitamínu C, aby ste sa vyhli ochoreniu skorbut, ktoré bolo kedysi postrachom námorníkov. Pomocou vitamínu C však môžete zahnať aj iné zdravotné problémy.

Denná odporúčaná dávka je v rozmedzí 50-100mg podľa veku a hmotnosti, napr. v EU je to 60 mg, u našich susedov v Čechách 80 mg pre dospelých. Pri fyzickej záťaži, v tehotestve a u fajčiarov sa doporučujú vyššie dávky. Toto množstvo predstavuje potrebné množstvo vitamínu C, ktorý zabezpečuje pre zdravé fungovanie organizmu. Čo však v prípade, keď vás postihne nachladnutie, alergická nádcha či iné vážnejšie ochorenie? Viete o tom, že vedci už niekoľko desaťročí skúmajú vplyv vyšších dávok vitamínu C a referujú o úspechoch? Takáto liečba dostala názov megaskorbická, čiže liečba vysokými dávkami vitamínu C, ktorého chemický názov je kyselina askorbová.

Známy bojovník proti virózam

Prechladnutie a chrípka sa liečia zvýšeným príjmom vitamínu C už bežne. Jeho obsah v kombinovaných voľnopredajných liekoch je však nízky. Základné dávky postačujúce pre zdravého človeka totiž nestačia na zmiernenie príznakov a skrátenie doby liečenia.  Pri prvých náznakoch ochorenia sa užíva 1g (1000 mg) každú hodinu, po badateľnom zlešpení stavu a ústupe príznakov sa interval zvyšuje na 2-3 hodiny. Zlepšenie stavu je badateľné už po niekoľkých dávkach a výrazne sa skráti doba liečenia. Preventívne užívanie počas chrípkovej sezóny sa odporúča pre deti 1-2g a pre dospelých 3-5g vitamínu C denne.


Mohlo by vás zaujať: Nadbytok vitamínu C: Môže ohrozovať vaše zdravie – viete ako?


Poradí si aj s alergiou

Pri alergiách sa odporúča prijímať denne 3000 mg vitamínu C, rozdeleného do viacerých dávok. Vitamín C podporuje funkciu nadobličiek a tým potláča alergické prejavy pri sennej nádche, alergickom zápale očí alebo kožné prejavy ako opuch po uštipnutí hmyzom, žihľavka – urtikaria.

Proti rakovine

Rakovinové bunky spotrebúvajú glukózu, čo je chemicky veľmi podobná zlúčenina kyseline askorbovej. Preto sa vitamín C ľahko dostáva do nádorových buniek, kde v dostatočnej koncentrácii je pre ne toxický. Na Slovensku je podporná infúzna liečba vitamínom C pre onkologických pacientov dostupná už v mnohých ambulanciách  aj v menších mestách. Podávanie roztoku priamo do žily je účinnejšie ako orálne užívanie vitamínu.

Zažehná srdcovo-cievne ochorenia

Pri vysokom tlaku, cholesterole alebo pri ochoreniach srdca dostanete od špecialistu doporučenie zmeniť stravovanie, zvýšiť príjem čerstvej zeleniny a ovocia. Vitamín C v nich obsiahnutý totiž priaznivo vplýva na cievne steny, zlepšuje ich pružnosť, podporuje metabolizmus tukov a ich odbúravanie v cievach (arterosklerotické lézie), prispieva k rozpúšťaniu krvných zrazenín.


Všetko pre zdravé telo a dušu nájdete na www.vysetrenie.sk


Vhodné preparáty a dávkovanie: Ako na to?

Zabezpečiť zvýšený príjem vitamínu C z potravy v dávkach, ktoré majú terapeutický účinok je nereálne. Preto sa dopĺňa do organizmu v doplnkoch výživy alebo formou infúzneho roztoku. Dajte prednosť preparátom, ktoré okrem vitamínu C neobsahujú ďalšie zložky ako farbivá, ochucovadlá, minerály. Tie by pri zvýšenom príjme ako je bežne odporúčané dávkovanie mohli spôsobiť rôzne ťažkosti. Dávkovanie sa pohybuje od 40 mg na kilogram telesnej hmotnosti denne. Pre človeka vážiaceho 75 kg je to teda 3000mg. Pri megaskorbickej liečbe sa užívajú aj oveľa vyššie dávky, horná hranica je individuálna. Príliš vysoké dávky sa prejavia intoleranciou formou hnačky, čiže organizmus vám dá najavo, že ste to prehnali a predávkovanie je prakticky nemožné. Dôležité je rozdeliť príjem vitamínu C do viacerých dávok denne a dodržiavať pitný režim. Opatrní by mali byť ľudia s ochorením obličiek. Príručka o megaskorbickej liečbe s odkazmi na odborné zdroje je voľne dostupná na internete.


Máte vlastné skúsenosti s liečbou vitamínom C? Napíšte ich ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, mm
Odporúčame