Liečivá moc sedmokrásky: Je ako stvorená na prípravu sirupu, medu i obkladov

Sedmokrásky

thinkstockphotos.com

Rastie v nížinách i horských oblastiach. Je symbolom čistoty a láskavého srdca. Zároveň patrí medzi liečivé rastliny. Sedmokráska obyčajná pochádza z oblastí Kaukazu a dnes ju môžeme nájsť takmer v celej strednej Európe. Z kvietkov možno pripraviť med, sirup alebo lístky pridať do šalátov, polievok, cestovín či omáčok.

Aké látky sedmokráska obsahuje?

V sedmokráske je zastúpených množstvo prospešných látok pre zdravie, ako napríklad vitamín C, flavonoidy, minerály, chlorofyl, triesloviny, saponíny, inulín, organické kyseliny (octová, vínna, jablčná) a mnohé ďalšie.

Pri akých ťažkostiach sedmokráska pomôže?

  • Je vhodná na podporu metabolizmu. Ocenia ju aj tí, ktorí sa snažia o redukciu hmotnosti.
  • Napomáha tráveniu a pomôže pri ťažkostiach so žlčníkom.
  • Úľavu prinesie aj pri zápaloch močových ciest a obličkových ťažkostiach.
  • Je vhodnou voľbou pri dýchacích problémoch, konkrétne pri kašli, pľúcnych chorobách a zahlienení dýchacích ciest. Má celkovo upokojujúce účinky na sliznice dýchacích ciest.
  • Pomôže znížiť horúčku.
  • Protizápalové účinky možno využiť aj zvonku vo forme obkladu na zle hojace sa rany, opuchy a kožné problémy.
  • Odporúča sa piť aj na celkové upokojenie.

Mohlo by vás zaujímať: Nazbierajte si lopúch väčší: Pomôže vám proti reume aj ku krajším vlasom


Zber a sušenie sedmokrásky

Kvety sedmokrásky (kvetné úbory s krátkou stopkou) zbierame od marca do septembra, resp. v období krátko po tom, ako rozkvitli. Dôležité je, aby sme tak urobili za slnečného počasia.

Sušíme ich na tienistom a dobre vetranom mieste v tenkých vrstvách. Po usušení dáme kvietky do uzatvárateľnej sklenenej nádoby či pláteného vrecúška a odložíme na tmavé miesto.

Dá sa pestovať aj v záhrade

Ak ste sa rozhodli pre pestovanie sedmokrásky obyčajnej (Bellis perennis) pre liečivé účinky, stačí dodržať niekoľko pokynov. Semienka je potrebné nechať naklíčiť pri teplote 18°C. Položte ich na substrát a na slnečné miesto. Jednoduchšie je však zakúpiť si rastlinu v kvetináči a vysadiť ju do záhrady. Po presadení na slnečné miesto jej doprajte pravidelnú zálievku.


Mohlo by vás zaujímať: Čaj z medovky pre lepšiu náladu i pamäť: Vypestujte si ju na balkóne či v záhradke


Tipy na použitie sedmokrásky

Odvar pri zdravotných problémoch

1 – 1,5 čajovej lyžičky drogy dajte do 2,5 decilitra vriacej vody a nechajte variť na miernom ohni 15 minút. Odložte zo sporáka, preceďte a môžete začať s pitím. Denne si môžete dopriať až štyri šálky.

Na očistenie krvi

Na jednu šálku potrebujete kopcovitú polievkovú lyžicu zmesi sedmokrásky a materinej dúšky. Zalejte vriacou vodou, nechajte 1 – 2 minúty lúhovať a pite 3 šálky denne.

Rozdrvené lístky na zápaly a rany

Zo sedmokrásky sa dajú využiť nielen kvety, ale aj listy. Pri drobných rankách a zapálenej pokožke môžete siahnuť po lístkoch. Stačí ich umyť, rozdrviť v mažiari a priložiť na postihnuté miesto.

Macerát je vhodný na rany

Macerát si môžete pripraviť z 2 – 3 čajových lyžičiek drogy, ktorá sa zaleje 250 ml studenej vody a nechá sa niekoľko hodín odpočívať.


Mohlo by vás zaujímať: Okrasa vášho pozemku aj ozdravná kúra pre pôdu: Založte si vlastnú kvitnúcu lúku


Sirup zo sedmokrásky

Potrebujeme:

  • 500 g kvetov sedmokrásky
  • 750 ml vody
  • 750 g kvalitného trstinového cukru
  • 1 – 2 citróny

Postup: Kvety zalejte vriacou vodou, pridajte na kolieska nakrájané citróny a nechajte 24 hodín odstáť. Potom sirup preceďte, dosypte cukor a varte až dovtedy, kým sirup nezhustne.

Med zo sedmokrásky

Potrebujeme:

  • 8 veľkých hrstí sedmokráskových kvetov
  • 2 l vody
  • 2 kg trstinového cukru
  • 2 citróny
  • 2 pomaranče

Postup: Umyté kvety sedmokrásky dajte do nádoby, zalejte vodou a priveďte k varu. Odstavte, pridajte na plátky nakrájaný citrón a pomaranč, zakryte pokrievkou a nechajte minimálne osem hodín odpočívať. Potom zmes preceďte, dosypte cukor a varte dovtedy, kým tekutina nezhustne. Naplňte ňou poháre, dobre uzatvorte a dajte na tmavé miesto.


Na čo všetko využívate sedmokrásku vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Mirka
Odporúčame