Liečivé čaro sauny: Posilní srdce aj imunitu, uvoľní svalstvo a dokonale zahreje!

sauna

thinkstockphotos.com

Zatiaľ čo sa v letných mesiacoch pred horúčavami skrývame v tieni, v zimnom období teplo, naopak, vyhľadávame. Jednou z najpríjemnejších možností je pravidelná návšteva sauny, ktorá so sebou prináša množstvo benefitov pre telo aj myseľ. Ak si chcete od nízkych vonkajších teplôt dať aspoň na chvíľu pauzu, nič lepšie pre seba urobiť nemôžete. Spoznajte čaro aj zásady správneho saunovania a dokonale sa zrelaxujte.

Saunovanie pod lupou

Pod pojmom sauna si väčšina z nás predstaví malú miestnosť obloženú drevom alebo keramickým obkladom s vysokou teplotou vzduchu, do ktorej vstupujeme s cieľom poriadne sa vypotiť. Jej neodmysliteľnú súčasť však tvorí aj sprcha, ochladzujúci bazén a priestor s ležadlami na relaxovanie. Zamýšľali ste sa niekedy nad tým, čo sa v procese saunovania s naším telom deje? Pôsobením tepla dochádza k roztiahnutiu krvných ciev v koži, čo sa navonok prejavuje začervenaním. Keďže sa organizmus za každú cenu snaží ustrážiť optimálnu teplotu vnútorného prostredia, aktivuje potné žľazy. Po niekoľkých minútach nám vplyvom takejto záťaže automaticky stúpne krvný tlak a srdce zrýchli svoju funkciu. Aj preto je nesmierne dôležité následné schladenie, vďaka ktorému sa krv nasýti kyslíkom a telo zníži teplotu na pôvodnú hodnotu. Takéto výkyvy sa podieľajú na obnovení pružnosti ciev v koži a vytvárajú v mozgu impulzy pôsobiace ako upokojujúca forma malého stresu.


Mohlo by vás zaujímať: Sauna je balzam pre naše telo: Zistite, v čom mu prospieva a ako začať


Blahodarné účinky na telo aj myseľ

Saunovanie má v oblastiach severnej Európy tradíciu dlhé storočia najmä pre nasledovné pozitíva:

  • nabudenie imunitného systému – a s ním spojená zvýšená odolnosť voči baktériám aj vírusom. Telo sa tak postupne dokáže lepšie ubrániť chrípke, prechladnutiu a ochoreniam dýchacích ciest.
  • kardiovaskulárny systém vo forme – pravidelná záťaž v saune posilňuje činnosť srdca a ciev
  • účinné prekrvenie – nielen pokožky, ale tiež jednotlivých tkanív a vnútorných orgánov. Výsledkom je uvoľnenie svalstva a odbúranie bolestí kĺbov.
  • odbúranie toxínov – rozšírené póry sú otvorenou bránou pre škodliviny, ktoré aj vďaka zvýšenému poteniu môžu ľahšie odísť z tela
  • uvoľnenie mysle – saunovanie má relaxačné účinky a pozitívne vplýva na tvorbu endorfínov, čo sa v konečnom dôsledku odrazí aj na odstránení stresu a únavy
  • prečistenie dýchacích ciest – keďže v zime často bojujeme so suchým vzduchom v prekúrených miestnostiach, para pôsobí ako hotový balzam
  • zlepšenie termoregulácie – organizmus vystavený výkyvom teplôt dokáže s teplom lepšie hospodáriť

Mohlo by vás zaujímať: Infrasauna poteší milovníkov tepla či pomôže zdraviu: A môžete ju mať aj v byte


Pri saunovaní treba rešpektovať pravidlá

Aby sme zo sauny dokázali vyťažiť naozaj maximum, je nutné riadiť sa určitými zásadami. Tá základná znie: žiadne plavky ani šperky, iba plachta. Pred vstupom do sauny nesmieme zabudnúť na dôkladnú očistu celého tela použitím sprchového gélu alebo mydla. Po usušení je pokožka s otvorenými pórmi pripravená na saunovanie. Existujú však dva základné rozdiely:

1. fínska sauna – je obložená prírodným drevom, preto treba každú časť tela dôkladne vypodložiť plachtou alebo osuškou

2. parná sauna – vstupujeme do nej v Evinom rúchu a svoje miesto si vysprchujeme pripravenou hadicou. Ak totiž plachta navlhne, je nepoužiteľná vo fínskej saune.

Nezabúdajte, že teplo sa tlačí smerom hore, takže čím vyššie v saune sedíte alebo ležíte, tým bude vzduch horúcejší. Len čo opustíme vyhriaty priestor, je nutné sa osprchovať a až potom vstúpiť do ochladzovacieho bazéna. Nasleduje odpočinok a doplnenie tekutín, ktorý by mal trvať aspoň toľko minút, koľko sme strávili v saune. Celú procedúru si v ideálnom prípade zopakujte trikrát.


Mohlo by vás zaujímať: Zahrejte sa a relaxujte: Poznáte pravidlá správneho saunovania?


Kedy si saunu musíte odoprieť?

Ak trpíte srdcovocievnym ochorením, tento typ relaxačnej kúry skonzultujte s ošetrujúcim lekárom. Aj zdraví jedinci sa však musia mať na pozore pred nasledujúcimi situáciami:

  • ťažké jedlo – v deň saunovania je vhodné konzumovať ľahšie jedlá najneskôr dve hodiny pred vstupom do vyhriatych priestorov
  • alkohol – rozširuje cievy a zvyšuje tlak, preto ak ste sa počas lyžovačky potúžili niekoľkými pohárikmi, saunovanie odložte na iný deň
  • prechladnutie – upchatý nos či nebodaj chrípka do sauny nepatrí, pretože pohoršíte nielen sebe, ale aj ostatným návštevníkom
  • akútna stresová reakcia – oznámili vám šokujúcu správu, podali ste práve náročný športový výkon alebo vám zdvihol adrenalín nahnevaný šéf? Náročnú situáciu radšej predýchajte a vyčkajte, kým sa vám upraví srdcový rytmus na pokojovú hodnotu.

Aký typ sauny uprednostňujete vy? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, Thinkstock, Emília G.
Odporúčame