Liečivú silu bodliaka poznali už v staroveku: Vyskúšajte ju tiež!

Bodliak

wikipedia.org

Jeho liečivé účinky boli známe už v starom Ríme, takže ide o jednu z najstarších liečivých byliniek. Bodliak mariánsky, známy aj pod zľudoveným názvom „Kristova koruna“, je rastlinou, ktorá je aj v súčasnosti hojne využívaná na liečebné účely. Pomáha napríklad pri kardiovaskulárnych problémoch, pôsobí antisepticky a zlepšuje dokonca aj liečbu niektorých druhov alergií. Okrem toho ide o jeden z vôbec najlepších liekov na liečbu ochorení pečene. Jeho široké využitie tým však ani zďaleka nekončí…

Voľne rastúci liek

Aj keď najlepšie sa mu darí najmä v oblasti Stredomoria, nie je ničím výnimočným, keď naň na potulkách prírodou narazíte aj v našich zemepisných šírkach. Bodliak mariánsky (lat. Silybum marianum) je rastlina, ktorá má ostré tmavozelené listy a fialové, až červenofialové bodliakové kvety. Určite ste ho už videli aj naživo, no zrejme ste si mysleli, že ide len o burinu. Bodliak však dosahuje fantastické výsledky v liečbe.

Pomôže aj vám a to pri týchto problémoch:

  • poruchy krvného tlaku,
  • migrény,
  • závrate,
  • nízky tlak,
  • zlepšuje pružnosť ciev (tonizuje ich),
  • pomáha pri astmatických záchvatoch,
  • lieči žihľavku, sennú nádchu a iné alergické reakcie,
  • posilňuje organizmus,
  • odstraňuje nevoľnosť pri cestovaní,
  • pomáha pri ochoreniach žlčníka a dvanástornika,
  • vhodný aj na hemoroidy a kŕčové žily.

Mohlo by vás zaujať: Zabudnite na Viagru: Problémy s erekciou vyrieši koreň života zvaný ženšen


Jeden z najúčinnejších liekov na pečeň

Bodliak, alebo pestrec mariánsky je bylinka, pomocou ktorej sa dosahujú vynikajúce výsledky v liečbe ochorení pečene, ktorá je pre telo nesmierne dôležitá. Okrem toho, že choroby pečene sa vyskytujú hojne najmä u alkoholikov, môžu byť spôsobené aj nadmerným užívaním niektorých liekov, u osôb infikovaných žltačkou, či u ľudí so zápalovými ochoreniami pečene, napr. s mononukleózou. Poškodzuje ju aj nevhodná strava s množstvom nasýtených mastných kyselín, aditív, či dusičnanov. Bodliak podporuje je liečbu a regeneráciu.

Dopestujte si ho v záhrade a pripravte si z neho čaj

Aj takú liečivú bylinku akou je bodliak, si môžete dopestovať vo vlastnej záhradke. Stačí si zaobstarať semienka, vysadiť a po dozretí už len jednoducho pozbierať zdravú úrodu. Na zber použite rukavice a zamerajte sa na listy a plody. Plody zbierame ešte pred rozkvitnutím a listy zbierajte len také, ktoré sú zdravé, nepoškodené, bez rôznych fľakov. Na detoxikáciu môžeme piť čaj z nasušených plodov bodliaka. Ak je pečeň vážnejšie poškodená, zvoľte radšej prostriedky s vyššou koncentráciou sylimarínu, ktorý bodliak obsahuje, napr. olej, tablety, alebo tinktúru, ktoré dostanete kúpiť v lekárni.


Mohlo by vás zaujať: Vilcacora alebo mačací pazúr: Liana, ktorá vám zaručí lepšiu imunitu!


Bez vedľajších účinkov

Ďalšou nespornou výhodou bodliaka je to, že nemá nijaké vedľajšie účinky. Okrem toho pomáha celkovej detoxikácii, posilneniu a očiste organizmu, takže ho môžete užívať aj preventívne, alebo z dôvodu očisty. Nie je vhodný len pre tehotné a dojčiace ženy. Príliš sa neodporúča ani osobám, ktoré majú vysoký krvný tlak, pretože má miernu tendenciu ho zvyšovať. Inak je vhodným doplnkom správnej výživy.


Pomohlo vám použitie bodliaka pri vašich zdravotných problémoch? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: wikipedia.org, wikipedia.org, Oliver
Odporúčame