Liečivý zázvor môžete mať stále poruke: Pestujte si ho u vás doma

Zázvor

thinkstockphotos.com

Zázvor patrí medzi rastliny z čeľade ďumbierovitej. Určite ste sa však už stretli pri nej aj s názvom ďumbier. Obidve pomenovania sú v podstate správne. Ďumbier pochádza z juhovýchodnej Ázie a aj keď je to tropická rastlina, nie je náročná na pestovanie. V Číne a Indii ho používajú už tritisíc rokov nie len pre jeho kladné zdravotné účinky na organizmus, ale aj ako gurmánsku ingredienciu.

Je pravda, že ho dnes kúpite skoro v každom dobre zásobenom obchode. Aj napriek tomu je však príjemné ho mať stále doma poruke. Jeho pestovanie nie je náročné a určite sa vám to pri splnení pár nenáročných podmienok podarí.

Ako začať s pestovaním?

Semiačka asi nezoženiete, ale netrápte sa tým, rastlinku si môžete rozmnožiť a pestovať veľmi jednoducho. Čerstvý koreň zázvoru z obchodu vám úplne postačí. Vyberte si taký, ktorý už má malé klíčky. Ak sa vám taký nepodarí zohnať, netrápte sa, kúpte čerstvý zázvor a na 2-3 týždne ho dajte na chladnejšie a tmavé miesto (pivnica, komora). Koreň by vám mal do tej doby vyklíčiť. Klíčky opatrne odstráňte a vložte do kvetináča s pripravenou zeminou. Koreň môžete aj rozkrájať na menšie kúsky tak, aby každý kúsok obsahoval 1-2 klíčky, alebo môžete do väčšieho kvetináča zasadiť celý naklíčený koreň. Pôda by mala byť bohatá na živiny a priepustná. Najlepšie je, ak si namiešate zmes rašeliny, kravského hnoja a piesku. Práve piesok zaistí dobrú priepustnosť.

Klíčky zasaďte do kvetináča púčikmi hore a zahrňte asi 5 – 8 cm zeminy. Zázvor nepotrebuje hlboký kvetináč. Jeho korene rastú skôr do šírky ako do hĺbky, preto pre jeho pestovanie vyberte radšej širšiu nádobu. Kvetináč položte na svetlé a teplé miesto. Pozor, nedávajte ho na priame slnko, to zázvoru nerobí dobre. Ranné slnko mu nevadí, ale silné obedné slnečné žiarenie môže jeho listy spáliť. Tak isto mu neprospieva silný vietor a mráz.


Mohlo by vás zaujať: Trápi vás pálenie záhy? Uhaste požiar v hrdle raz a navždy!


Kedy začne klíčiť a rásť?

Kým sa neobjavia prvé výhonky nad zemou polievajte zázvor pravidelne. Nesmie vám vyschnúť. Ak je pôda v kvetináči dostatočne vlhká a ak je okolitá teplota okolo 25- tich stupňov celzia, klíčky zakorenia veľmi ľahko a prvé výhonky sa objavia čoskoro. Následne môžete obmedziť zálievku, pôda by mala byť stále vlhká, nie mokrá. V príliš suchom prostredí je vhodné rastlinu občas rosiť. Má radšej vlhké prostredie.

Zázvor vám za priaznivých podmienok vyrastie do desiatich mesiacov. Nadzemná časť môže narásť do výšky 70- 90 cm, niekedy aj viac. Po pár mesiacoch začne nadzemná časť rastliny vysychať. Je to neklamný znak toho, že koreň je vyzretý. Rastlinu vyberte z kvetináča, jeden koreň si nechajte na ďalšie pestovanie a zvyšok môžete použiť ako len chcete.

Zber úrody

Nemusíte čakať tak dlho. Počas rastu rastliny (asi 4 mesiace po vyklíčení) môžete odrezať malý kúsok koreňa – odstráňte zeminu z hluku koreňov, kúsok môžete bez obáv odrezať a zužitkovať. Nezabudnite zeminou znova rastlinu prikryť.

Malá rada:

Znížením zalievania v cca 25- tom týždni podporíte rast koreňov. Ale dajte pozor na to, aby vám pôda úplne nevyschla.

Zázvor môžete pestovať aj v záhrade. Vysaďte ho skoro na jar (po mrazoch) na tienisté – polotienisté miesto. Ak naň bude cez obed svietiť slnko, obaľte rastlinu vlhkou handrou. Uchránite ju tak pred priamym slnkom a zároveň jej zaistíte potrebnú vlhkosť.


Mohlo by vás zaujať: Zdravšia, chutnejšia, domáca: Vyrobte si kolu, netreba vám ani supertajný recept


Liečivé účinky:

  • Neutralizuje kyseliny a zvyšuje tvorbu tráviacich štiav. Práve preto sa používa pri najrôznejších zažívacích ťažkostiach.
  • Má analgetické účinky. Ak vás trápia bolesti svalov, alebo zápal kĺbov dajte si zázvor. Čerstvý, sušený, alebo v tabletkách z lekárne.

  • Jeho protizápalové účinky vám zas pomôžu pri nachladení, chrípke a bolestiach v krku.

Či už ho pijete ako čaj, alebo ho cuckáte v kondenzovanej podobe, jeho zdravé účinky sú neodškriepiteľné. Nemusíte ho užívať len keď máte zdravotné ťažkosti. Čas od času šálka zázvorového čaju posilní imunitu a chladné počasie zvládnete bez kašľu a nádchy…


Máte radi zázvor? Na čo všetko ho využívate vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com
Odporúčame