Liek na smútok aj ubolenú dušu: Stavte na antidepresíva z lona prírody

ľubovník bodkovaný

thinkstockphotos.com

Melanchólia a pochmúrna nálada z času na čas doľahne na každého z nás. Ak vás ale takéto pocity neopúšťajú ani po pár týždňoch, rozhodne ich neprehliadajte. Zažeňte negatívne myšlienky skôr, ako prerastú do ťažkej depresie, ktorá vás doslova ochromí a oberie o všetku energiu aj chuť do života. Zakročte prírodnými antidepresívami – nepotrebujete na ne predpis od psychiatra a väčšinou sa vyhnete vedľajším účinkom.

Kurkumín

Kurkumín je hlavnou účinnou zložkou korenia zlato-oranžovej farby, najviac využívaného predovšetkým v indickej kuchyni. Reč je o kurkume, ktorá si získava čoraz viac fanúšikov aj u nás vďaka tomu, že má antioxidačné účinky a pôsobí ako novodobý všeliek. Nedávno bolo navyše zistené, že kurkumín je v liečbe depresií rovnako účinný ako Prozac, ktorý patrí medzi najviac používané selektívne inhibítory spätného vychytávania serotonínu. Určite vás preto neprekvapí, že kurkumín užívaný spolu s antidepresívami zvyšuje účinnosť samotného lieku. A ako vlastne funguje? Prirodzene zvyšuje hladinu serotonínu aj dopamínu.


Mohlo by vás zaujímať: Porazte jesenné depresie: S našimi tipmi úzkosť nemá šancu


Šafran

Šafran je ďalšou kulinárskou špecialitou, o ktorej vieme predovšetkým to, že je veľmi vzácna. Už menej sa však hovorí o antidepresívnych účinkoch tohto korenia výrazne žlto-oranžovej farby. Šafran takisto zaberá na depresiu ako Prozac, pretože pôsobí na metabolizmus serotonínu. Ak ale uvažujete nad kúpou výživových doplnkov s výťažkom tejto nedostatkovej suroviny, majte sa na pozore. Dobre si preverte nielen ponúkaný produkt, ale aj samotného výrobcu. Dôvod? Na kvalite v tomto prípade naozaj záleží, pretože šafran je jednou z potravín, ktorá sa falšuje najčastejšie. Mnohé výživové doplnky miznú z regálov aj kvôli tomu, že šafran potláča apetít, a teda pomáha pri chudnutí.

Rybí olej

…alebo akýkoľvek iný mimoriadne bohatý zdroj omega-3 esenciálnych mastných kyselín. Ich príliš nízka hladina v našom organizme totiž okrem mnohých ďalších porúch úzko súvisí aj s depresiou. Ak zložitú teóriu rozmeníme na drobné, dopracujeme sa k nasledovnému výsledku:

1. Nedostatok kyseliny dokosahexaenovej (DHA) je spojený s depresiou, bipolárnou poruchou a schizofréniou.

2. Kyselina eikosapentaenová (EPA) potláča depresie.

Obe spomínané zložky sú najviac zastúpené práve v rybom oleji, a preto by sme si pokrmy z vodných živočíchov mali dopriať čo najčastejšie.


Mohlo by vás zaujímať: Keď smútok neodchádza: Depresia sa nevyhýba nikomu, ohrozuje aj vás?


Zlúčenina EGCG v zelenom čaji

Vedeli ste, že pravidelné pitie zeleného čaju znižuje riziko depresií až o 44%? Vedci predpokladajú, že za tento významný fakt je zodpovedný práve epigalokatechin galát, známy pod skratkou EGCG. Jeden zo zaujímavých mechanizmov pôsobenia tejto látky tkvie v mozgových vlnách. EGCG vás totiž uvedie do stavu uvoľnenia, v ktorom si však zachováte všetku pozornosť ako pri meditácii. Ak vaše depresie sprevádza úzkosť, stres alebo problémy so sústredením a koncentráciou, odpoveďou je práve šálka kvalitného zeleného čaju aspoň trikrát denne.

Ľubovník bodkovaný

Už celé desaťročia je táto všestranná bylinka známa a uznávaná ako jedno z vôbec najúčinnejších bylinných antidepresív. Pri jej užívaní však buďte nanajvýš obozretní. Vedľajšie účinky ľubovníka sú totiž prekvapivo podobné tým, ktoré dominujú v príbalových letákoch antidepresív na predpis: úzkosť, panické ataky, nevoľnosť, nauzea a výkyvy krvného tlaku. Môže dokonca zhoršiť demenciu a vyvolať psychózu či manické stavy u osôb s bipolárnou poruchou. Vedci potvrdili, že rastlina s ľudovým názvom trezalka môže účinky niektorých liekov znásobovať alebo, naopak, oslabovať. Druhý prípad platí, napríklad, pre hormonálnu antikoncepciu žien.


Mohlo by vás zaujímať: Depresia v menopauze si nájde mnoho žien: Nedajte jej šancu!


Premôžte sa a otvorte sa zmenám

Výživa a podporná liečba je pri depresiách síce kľúčom k úspechu, odborníci však pripisujú obrovskú dôležitosť aj niektorým činnostiam. Ak sa depresívnymi náladami trápite popri práci, zoberte si aspoň na dva týždne dovolenku a venujte sa iba sebe samému:

  • Vyrazte do prírody – nemusíte sa vydať na viachodinovú túru, úplne postačí aj polhodinová prechádzka na čerstvom vzduchu. Bazírujte na pravidelnosti, aby sa váš mozog dostatočne okysličil.
  • Vyskúšajte meditáciu – využite čas a priestor v domácom prostredí tak, aby vás nikto nevyrušil. Otvorte svoju myseľ novým skúsenostiam s upokojujúcim výsledkom.
  • Nájdite si nový koníček – ak sa pre niečo nadchnete, čas pobeží neuveriteľne rýchlo a vy na negatívne emócie ani nepomyslíte. Ľudia s duševnou prácou by mali preferovať manuálnu činnosť a naopak.
  • Poriadne sa nadýchnite – dychové cvičenia sú pomocníkom, ktorého neskôr oceníte aj pri bežnom fungovaní počas pracovného dňa. Spočiatku budete potrebovať poriadnu dávku sústredenia, no neskôr všetko pôjde samé.

Ako sa z depresívnych nálad liečite vy? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, Thinkstock, Emília G.
Odporúčame