Liek na stres alebo bolesti chrbta: Pomôcť vám môže šiatsu masáž

masáž

spa-resort-sanssouci.cz

Rozdiel medzi západnou a tradičnou čínskou medicínou je v tom, že kým u nás sa väčšinou sústredíme iba na potláčanie príznakov chorôb, čínska medicína sa snaží o odstránenie príčiny problémov. Aj masáž shiatsu, stará japonská liečebná technika, ktorá z tradičnej čínskej medicíny vychádza, je spôsobom, ako nájsť a dať do poriadku problémové miesta v našom tele.

Shiatsu namiesto dovolenky

Stres, nedostatok pohybu, nevyvážená strava a z toho prameniace problémy trápia dnes hádam každého z nás. Hektický životný štýl si vyberá svoju daň napríklad v podobe bolestí chrbta, migrén, porúch tlaku, či oslabenej imunity a prejavuje sa aj v rovine psychickej – úzkosťami, nervozitou, nedostatkom energie a neprekonateľnou únavou. Času na relaxáciu, oddych a venovanie sa iba samému sebe nám pri šialenom tempe života veľa neostáva a väčšina z nás sa poriadne „vypne“ maximálne raz-dva krát ročne, na dovolenke.  Ak sa vám to tiež zdá žalostne málo a máte pocit, že po návrate do bežného života získanú energiu opäť rýchlo strácate,  vyskúšajte svojmu telu dopriať takú malú dovolenku pravidelne, v podobe masáže shiatsu.


Tiež by vás mohlo zaujať: Vzrušujúca tantrická masáž: Uvoľní vaše sexuálne napätie!


Masáž, ktorá lieči

Hoci shiatsu je masáž relaxačná a uvoľňujúca, od klasických masáží sa dosť líši už na prvý pohľad. V miestnosti, kde sa odohráva, horia vonné tyčinky a sviečky, hrá relaxačná hudba a klient je počas celej masáže oblečený v pohodlnom a priedušnom oblečení, čo ocenia najmä hanblivé povahy.  Hlavný rozdiel však tkvie v tom, že shiatsu  sa na telo pozerá ako na komplex a okrem relaxačnej má aj diagnostickú a liečebnú funkciu. Masér sa nevenuje iba svalom, ale pomocou tlaku prstov, lakťov, dlaní, kolien, či chodidiel na rôzne akupresúrne body obnovuje energetickú rovnováhu tela a tým odstraňuje ťažkosti v rôznych orgánoch.

Overená rokmi

Máte pocit, že ide o nejaké šarlatánstvo? Vôbec nie. Shiatsu je stará liečebná technika, ktorá vznikla prepojením tradičnej čínskej medicíny a japonských liečebných postupov a jej účinnosť je overená stovkami rokov. Ani západná medicína pritom nemôže účinky masáže poprieť. Shiatsu dokázateľne uvoľňuje  nervové napätie, zvyšuje odolnosť voči stresu a podporuje krvný a lymfatický obeh. Tým pomáha udržiavať a zlepšovať svalový tonus a funkčnosť vnútorných orgánov, posilňuje imunitný systém a napomáha vylučovaniu toxínov.

Masér si vás naskenuje

Masáž shiatsu začína trochu netradične – skenovaním tela klienta. Skenerom pritom nie je žiaden prístroj, ale ruky maséra. Skúsení odborníci na shiatsu totiž dokážu pohybom rúk nad telom klienta odhaliť miesta,  kde je narušené prúdenie energie. Po tejto procedúre sa masér zameria na orgány, ktoré považuje za najviac ohrozené a začne s masážou.  Najprv je potrebné telo dostať do stavu uvoľnenosti, rozhýbať ho a odstrániť napätie, najmä v krčnej chrbtici, kde má dnes problém väčšina ľudí. Až následne sa pristupuje k masáži energetických dráh (meridiánov), vedúcich k problémovým orgánom, v ktorých sa energia nadmerne hromadí alebo naopak, chýba.  Masáž je väčšinou príjemná, no ak masér objaví orgán, ktorý je na tom zle, môže tlak na s ním prepojený bod  pôsobiť bolestivo. Vtedy je dôležité vyventilovať všetky pocity,  trebárs aj výkrikom.


Tiež by vás mohlo zaujať: Trápia vás bolesti krížov? Vyskúšajte triky na vytúžené uvoľnenie!


Lavína emócií

Keďže každá shiatsu masáž je individuálna, rôznia sa aj pocity po jej absolvovaní. Hoci väčšina ľudí po odchode z masáže opisuje pozitívne pocity, ako uvoľnenosť, radosť zo života a príval energie, pripravte sa aj na možné vedľajšie účinky, ako na tele, tak aj na duši. Keďže pri shiatsu ide o prácu s energetickými dráhami, ktorá by mala naštartovať ozdravné procesy v tele, môže sa bezprostredne po nej objaviť pocit únavy či bolesť hlavy alebo svalov. Rovnako môžu na povrch vyplávať dlho potláčané emócie, ktoré bránili dosiahnutiu harmónie. Tieto krátkodobé efekty by vás však nemali odradiť od ďalšej masáže, ktorá by sa ideálne mala zopakovať tri krát aspoň každé tri mesiace. Vďaka pravidelnému opakovaniu masáže sa totiž prúdenie energie vo vašom tele bude udržiavať dlhodobo v rovnováhe, čo sa pozitívne prejaví na vašom fyzickom zdraví a duševnej pohode.

Koľko peňazí si pripraviť

Cena 60-minútovej masáže sa pohybuje od 15 -50 Eur, pri kúpe balíčka masáží  je väčšinou možné získať aspoň miernu zľavu.

Zdroj: spa-resort-sanssouci.cz, spa-resort-sanssouci.cz, Viktória
Odporúčame