Liek na stres v práci? Môže ním byť kancelársky pes!

Kancelársky pes

offroadcode.com

Ak vás zaujíma, ako na pracovisku zlepšiť morálku, podporiť spoluprácu, znížiť stres a pritom neutratiť veľa peňazí, možno by ste mali uvažovať o kancelárskom psovi.

Podľa šéfky architektonickej kancelárie vo východnom Londýne Vivian Chanovej dlhosrstý teriér Tiger pracovnej morálke prospieva. Architektúra je celkom stresová vec, takže mať niekde pri sebe psa je veľmi terapeutické,“ hovorí. „Keď napríklad voláme s náročným klientom, niekedy si o tom potom rozprávame s Tigerom. Nie je možné byť úplne vážny, keď Tiger skáče medzi stoličkami.“

V susednej spoločnosti vytvárajúcej internetové stránky a aplikácie sprevádza svojho majiteľa každý deň do práce štvorročná border kólia. Projektová manažérka Imke Siefkesová hovorí, že Rabobi (pavúčí muž v jazyku juhoafrického národa Xhosa) nerobí žiadne problémy. Sám sa venčí v neďalekom parku, keď idú pracovníci fajčiť, a dokonca sa mu podarilo získať na svoju stranu zamestnanca trpiaceho alergiami a strachom zo psov.

„Jeho prítomnosť je dosť upokojujúca,“ hovorí Siefkesová. „Je priateľský a vytvára priateľskú atmosféru.“

Podľa prípravnej štúdie vedcov z ekonomickej fakulty Univerzity virgínskeho spoločenstva zverejnenej v marci v odbornom časopise International Journal of Workplace Health Management môžu tak zamestnanci, ktorí privedú do práce psa, obmedziť mieru stresu počas dňa a zvýšiť nie len svoju pracovnú spokojnosť ale i ostatných.


Tiež by vás mohlo zaujať: Aký pán taký pes: Labrador prezrádza vašu zásadovosť, teriér nevyrovnanosť


Pes zaručí nižší stres

Profesor manažmentu Randolph Barker, ktorý je sám milovníkom psov, sledoval mieru stresu pracovníkov vo firme zaoberajúcej sa maloobchodom a výrobou, kam psy smú už 14 rokov. V spoločnosti so 450 až 550 pracovníkmi sa na pracovisku dlhom asi päť až sedem futbalových ihrísk bežne vyskytovalo 20 až 30 psov, hovorí Barker.

Vedci skúmali vzorku 76 zamestnancov. Niektorí z nich si vodili do práce psov, iní nie a ďalší psa nemali. Výskum ukázal, že všetci deň začínali s nízkou hladinou hormónu kortizolu uvoľňovaného pri strese, ale tí, ktorí si psa so sebou do práce nevzali, mali na konci pracovného dňa podstatne vyššiu mieru stresu. Zamestnanci, ktorí so sebou psy mali, vykazovali po celý deň nízku hladinu stresu a približne polovica tejto skupiny mala pocit, že psy sú dôležití pre ich produktivitu práce. Zo zostávajúcich dvoch skupín bez psov bolo 80 percent ľudí za to, že psy na pracovisku nemajú negatívny vplyv na produktivitu práce.

Všetci účastníci štúdie hodnotili pracovnú spokojnosť vyššie, než je priemer v danom odvetví. Barker tiež zistil, že psy sú zrejme „komunikačnými hýbateľmi“, teda podnecujú komunikáciu medzi zamestnancami.


Tiež by vás mohlo zaujať: Dobrý pes je vychovaný pes: S výcvikom začnite hneď po príchode!


V hospicoch aj na súde

Psy sú kvôli svojmu terapeutickému účinku dlhú dobu využívané v zotavovniach, v hospicoch, v pohrebných ústavoch alebo v oblastiach katastrof. V USA môžu na súdoch pomáhať utešiť svedkov pri výpovediach, ktoré by mohli spôsobiť traumu.

Za týmto liečebným efektom by mohlo byť chemické vysvetlenie. Výskumníci zistili, že vzájomné reakcie medzi psami a ich pánmi, hoci len pohľad z očí do očí, môže zvýšiť hladinu „hormónu šťastia“ oxytocínu.

Svorka v zamestnaní

Je tiež možné, že kancelársky pes by mohol medzi pracovníkmi vyvolať pocit svorky. Psychológovia zo Stredomichiganskej univerzity v roku 2010 vykonali sériu experimentov, aby zistili vplyv prítomnosti psov na skupinovú prácu. Spárované skupiny dostali úlohu, pri ktorej mali vymýšľať nápady a zhodnúť sa na tom, ktorý z týchto nápadov je najlepší. Ďalšie skupiny dostali úlohy takzvanej väzenskej dilemy, v ktorom majú pracovníci rozhodnúť, či „prásknu“ svojich spojencov v hypotetickom zločine, čím sa vyhodnocuje miera spolupráce.


Tiež by vás mohlo zaujať: Kancelária v štýle feng shui: Spríjemní prácu aj vám


Vedecký tím zistil, že tí, ktorí mali v prvom experimente v miestnosti psa, hodnotili svojich kolegov vyššie z hľadiska dôvery, skupinovej súdržnosti a dôvernosti. V druhom experimente bola u skúmaných skupín so psom o 30 percent menšia pravdepodobnosť, že budú donášať.

Môže sa zdať, že kancelárski psi sú otázkou len malých spoločností. Vítanými hosťami sú ale aj v niektorých veľkých organizáciách ako internetový gigant Google, ktorý sa sám označil za „psiu spoločnosť“.


Čo si myslíte o vplyve domácich zvierat na psychiku ľudí? Podeľte sa o názor s ostatnými čitateľmi v diskusii a vyhrajte víkendový pobyt alebo ďalšiu z cien v našej súťaži.

Zdroj: offroadcode.com, offroadcode.com, ČTK
Odporúčame