Lieky telo často oslabujú: 6 pomocníkov z prírody, ktorí posilnia vašu imunitu

Cesnak

unsplash.com

Prechladnutie, viróza, chrípka či angína. Nevyhýbajú sa nám ani na jeseň a niekedy nás, dokonca, „navštevujú“ častejšie ako v iných ročných obdobiach. Najmä ak nedbáme na prevenciu, naše telo je oslabené a ľahšie podľahne chorobe. Obranyschopnosť organizmu je preto nevyhnutné neustále posilňovať. Okrem zdravej životosprávy sú skvelými pomocníkmi aj prírodné prostriedky.

Doping liekmi telo oslabuje

Imunitný systém človeka je komplex mechanizmov a reakcií v organizme, ktoré ho chránia pred chorobami a zápalmi. Umožňuje rozpoznať a ničiť škodlivé baktérie a vírusy, ktoré ich spôsobujú. Z toho dôvodu sa treba oň starať.

V dnešnej dobe však stále viac ľudí zanedbáva prevenciu i liečbu chorôb. Napriek tomu, že užívajú antibiotiká, neležia v posteli, ale idú do práce a chorobu „prechodia“. Ak prevenciu dlhodobo podceňujete, jete stále viac liekov, vaša imunita slabne a choroby sa znova vracajú.


Mohlo by vás zaujímať: Najlepší prírodný liek: Cibuľa zničí virózy a poteší vaše chuťové bunky


Najvyšší čas posilniť imunitu

Základom prevencie je pohyb, ideálne na čerstvom vzduchu, vyvážená strava, odbúravanie stresu a užívanie liekov len vtedy, keď je to potrebné. Nesiahajte po tabletke hneď, ako vás niečo zabolí. Existuje tiež veľa prírodných prostriedkov, ktoré pomáhajú pri liečbe stále sa opakujúcich ochorení, ale aj preventívne.

Med so škoricou 

V pohári teplej vody rozmiešajte ½ ČL škorice a 1 ČL medu. Pite každé ráno nalačno. Posilní to váš imunitný systém a ochráni ho pred vírusmi a baktériami. Škorica navyše podporuje trávenie, takže vám pomôže naštartovať metabolizmus.

Cvikla a med

Ďalšou možnosťou je pol pohára šťavy z cvikly, ktorú ochutíte medom. Ak nesladíte, môžete skombinovať cviklu s mrkvou či pár kvapkami citrónovej šťavy. Červená repa je výborný detoxikačný prostriedok a má silné antibakteriálne účinky. Pôsobí ako prevencia, ale odporúča sa konzumovať ju aj pri chrípke, viróznych a respiračných ochoreniach, pretože uľavuje dýchaniu.


Mohlo by vás zaujímať: Nech nie sú lieky vašou prvou voľbou


Cesnak

Denne zjedzte 1 – 2 strúčiky cesnaku. Ak sa bojíte cesnakového dychu, dajte si ho až poobede, keď nebudete tak často prichádzať do styku s ľuďmi. Na jeho zmiernenie požujte trochu petržlenovej vňate alebo zopár lístkov čerstvej mäty, ktoré redukujú silu nepríjemného dychu.

Tinktúra alebo čaj z echinacey

Echinacea je stará liečivá rastlina, ktorá sa po stáročia používala na hojenie rán. Dokáže zabojovať proti infekciám, v tele ničí choroboplodné baktérie a vírusy a posilňuje prirodzenú obranyschopnosť človeka. Dnes sa používa pri liečbe a prevencii akútnych i chronických zápalových ochorení, chrípke, angíne, infekciách dýchacích ciest, cievnych či kožných ochoreniach.

Najmä v zime sa pre zvýšené riziko infekcií dýchacích ciest odporúča preventívne užívať tinktúru alebo čaj z echinacey. Tinktúra sa pripravuje z koreňov a okvetných lístkov. Lúhujú sa v čistom liehu v pomere 1:4 asi 3 týždne na teplom mieste. Zriedená tinktúra môže poslúžiť ako kloktadlo na zapálené hrdlo.

Čaj si pripravíte tak, že zalejete sušené okvetné lístky 2 dl horúcej vody a lúhujete asi 10 minút. Ešte teplý sa pije 3-krát denne. S užívaním tejto rastliny to však netreba preháňať. U precitlivených ľudí môže spôsobiť vyrážku alebo problémy s dýchaním. Pri súčasnom užívaní liekov je potrebné dbať na rady lekára.


Mohlo by vás zaujímať: Problémy s imunitou? Pomôže vám hliva vo všetkých svojich podobách


Rakytník – multivitamín z prírody

Rakytník rešetliakový je kríkovitá rastlina s oranžovými plodmi. Obsahujú celé spektrum vitamínov. Zvlášť vitamínu C je v nich niekoľkonásobne viac ako v citrusoch.

Rakytník sa pýši aj celým radom minerálov, stopových prvkov a organických kyselín, ktoré chránia organizmus pred vírusmi, baktériami a pôsobením voľných radikálov. Považuje sa za silný prostriedok na podporu obranyschopnosti. Konzumáciou čerstvých alebo sušených plodov využijete najviac jeho živín. Ale piť môžete tiež čaj z listov tejto rastliny. Zalejte 1 ČL sušeného rakytníka 2,5 dl vriacej vody a nechajte lúhovať 8 – 12 minút.

Hliva ustricová

Betaglukán, ktorý hliva obsahuje, dokáže zvýšiť aktiváciu imunitnej bunky v organizme. Vďaka nemu dokáže efektívne bojovať s patogénmi v našom tele. Betaglukán má protizápalové a protinádorové účinky, zohráva teda významnú rolu aj ako podporný prostriedok pri liečbe rakoviny. Telu ho treba dodávať pravidelne niekoľko mesiacov, potom si dopriať mesačnú prestávku a ďalej pokračovať v jeho užívaní.

Hlivu možno pripraviť podobne ako iné huby: uvariť polievku, udusiť ju na masle či urobiť praženicu. Obsiahnutá býva aj v rôznych potravinových doplnkoch, ktoré si môžete kúpiť v lekárni.


Ktoré prírodné „lieky“ sa najviac v praxi osvedčili vám? Napíšte ostatným čitateľom svoje tipy do diskusie pod článkom.

Zdroj: unsplash.com, unsplash.com, Vlaďa
Odporúčame