Čo všetko dokáže ligurček lekársky? Okrem dobrého dochucovadla je aj prírodným liečiteľom

Ligurček lekársky

Ligurček lekársky (Zdroj: GettyImages)

Mať ligurček v záhrade alebo na balkóne je výhra, a to hneď z dvoch dôvodov – máte k dispozícii skvelú koreninu i liečivú rastlinu. Okrem priaznivého účinku na trávenie má totíž ligurček aj ďalšie zdravotné benefity.

Údajne pomáha rozpúšťať žlčové kamene a stimuluje tvorbu žlče. Navyše je diuretikom a detoxikačným prostriedkom – čistí krv a odstraňuje toxické látky. Jeho účinky ocenia aj ženy s nepravidelným menštruačným krvácaním a muži, ktorí majú ťažkosti s prostatou. Navyše podporuje krvotvorbu a je tiež afrodiziakom. Pomôže aj pri ťažkostiach s dýchacími cestami, pretože uvoľňuje hlieny. Takisto dokáže nakopnúť látkovú výmenu, preto je často zaradený aj ako doplnok v rámci odtučňovacích kúr.

Pestujeme ligurček na balkóne a v záhrade

Ligurček pochádza z oblastí Stredomoria, ale pestuje sa aj u nás. Tejto byline sa bude dariť na balkóne i v záhrade. Nepotrebuje špeciálnu pôdu a ani starostlivosť. Ak ho budete pestovať na balkóne, pripravte sa na to, že môže vyrásť až do výšky dvoch metrov a treba ho pravidelne zalievať. Darí sa mu na slnku i v polotieni. Ak sa chcete vyhnúť chorobám, ktoré môžu ligurček postihnúť, nedávajte do jeho blízkosti mrkvu, petržlen, paštrnák, zeler ani koriander.


Mohlo by vás zaujať: Voňavé klinčeky sú viac ako korenie: Zbavia vás bolesti zubov a zničia baktérie


Ako na zber a skladovanie?

Zbierať môžete listy, vňať, semená i koreň, zvyčajne od mája až do jesene. Väčšina však využíva hlavne mladé lístočky, zbierané ešte pred kvitnutím. Ak chceme robiť tak čo najdlhšie, je potrebné rastlinu pravidelne zastrihávať, aby pomalšie rástla. V prípade, že máte možnosť použiť koreň, urobte tak, pretože má najvýraznejšie účinky. Lístky i ostatné časti sa zozbierajú, umyjú a nechajú voľne, v tenkej vrstve vysušiť v tieni na vzdušnom mieste. Samozrejme, možno využiť aj sušenie v sušičke pri teplote do 40 stupňov Celzia. Následne sa ligurček uloží do uzatvárateľnej nádoby na tmavé miesto.

Neoceniteľný v kuchyni

Ligurček sa veľmi často označuje ako maggi (tekuté polievkové korenie). Má výnimočnú arómu, ktorá dodá chuť mnohým pokrmom. Pokojne ho použite do omáčok a marinád, syrov a bryndze alebo k mäsu a strukovinám. V podstate ho môžete využiť tam, kde bežne pridávate petržlenovú vňať. Ligurček je praktická bylina, pretože sa dajú spotrebovať všetky jeho časti. Lístočky pridané do jedál podporia apetít, stimulujú trávenie a bojujú proti nadúvaniu. Plody sú vhodné do nakladanej zeleniny. Rozdrvené semená možno použiť do pečiva. Nezabúdajte, že do pokrmu stačí pridať malé množstvo ligurčeka, pretože je silne aromatický.


Mohlo by vás zaujať: 7 korení, ktoré oživia jedlá a prospejú telu: Nájdite im miesto aj vo vašej kuchyni


Výborný na prípravu čaju

Na prípravu čaju sa využíva koreň i listy ligurčeka. Na jednu šálku treba 1 čajovú lyžičku sušených listov alebo koreňa, ktoré sa zalejú 2,5 dcl vody. Zápar sa nechá lúhovať 15 minút a pije sa 2 až 3 razy denne.

Kúpeľ prinesie úľavu pri bolestiach kĺbov

Kúpeľ z ligurčeka prospeje ľuďom s bolesťami kĺbov a tiež tým, ktorí sa nadmerne potia. Na prípravu budete potrebovať dve hrste čerstvých listov, ktoré zalejete pol litrom vriacej vody a necháte 20 minút lúhovať. Precedíte a pridáte do kúpeľa.


Mohlo by vás zaujať: Kajenské korenie: Štipľavý liek proti rakovine prostaty aj smutnej nálade


Prášok z koreňa je vhodný na detox či ako afrodiziakum

Rozomletím suchého koreňa získate prášok, ktorý môžete v malom množstve (na špičku noža) užívať 3 razy denne. Mali by sa mu však vyhnúť, podobne ako čaju, tí, ktorí majú problémy s ľadvinami.

V kombinácii s olivovým olejom je vhodný na kožné problémy

Ak vás trápia kožné problémy, ako napríklad nečistá pleť, poprípade plesne, tak si pripravte obklad pozostávajúci z mletého sušeného koreňa a olivového oleja. Ten pravidelne nanášajte na postihnuté miesto.

Zdroj: plnielanu.sk, thinkstockphotos.com, Mimi
Odporúčame