Lotyšská verzia sauny: Počuli ste už o tomto takmer posvätnom rituáli?

Lielzemenes

lielzemenes.lv

Váľať sa nahý v snehu pri mínus desiatich stupňoch Celzia nie je žiadna sranda. Tým však musíte prejsť, aby ste prenikli do tajomstva pirtsu, lotyšskej verzie sauny, rímskych kúpeľov, tureckého hammamu a indiánskeho sweat lodge. Podľa Jurisa Batnu, majiteľa komplexu Lielzemenes ležiaceho približne päťdesiat kilometrov južne od metropoly Rigy, sa ale s obradom pirts nežartuje.

„Pirts je bez preháňania pravý lotyšský chrám,“ hovorí bývalý psychoterapeut, ktorý sa teraz úplne venuje svojmu koníčku. „Dávno pred pokresťančením Lotyšska boli pirtsy naším chrámom,“ pripomína pohanské časy pred evanjelizáciou Lotyšska v 13. storočí.

Na prvý pohľad sa lotyšské pirtsy, peknučké malé chatky z polien vykurované kachľovými pecami na drevo, nijako výrazne nelíšia od sauny či hammamu. Sú to malé miestnosti, kde je veľmi teplúčko. „Veľký rozdiel je ale v tom, čo sa deje vo vnútri. Hovoríme tomu rituál,“ vysvetľuje Batna.

Ako vyzerá v praxi?

Všetko začína ako v klasickej saune, ale návštevník sa veľmi rýchlo ocitne v inej zmyslovej dimenzii, keď ho Juris a jeho žena Aelita začnú drhnúť zväzkom prútov podobajúcemu sa rozprávkovej čarodejnicinej metle. Zatiaľ čo teplota stúpa, vstupujú do tohto rituálu horúce kamene, symboly lesa a vlny, rytmické spevy, zvončeky, vonné oleje, zmes vôní, zvukov, …

Celý obrad, teda ak sa robí poctivo, trvá najmenej tri hodiny, niekedy aj dvakrát tak dlho. Používa sa pri ňom viac ako tucet zväzkov z rôznych rastlinných druhov, zdôrazňuje Batna.


Mohlo by vás zaujímať: Zahrejte sa a relaxujte: Poznáte pravidlá správneho saunovania?


Z tepla do ľadovej zimy

Vo chvíli, keď si už myslíte, že sa vaše telo začína taviť, je vrcholom ponorenie do ľadovej vody alebo váľanie sa v snehu. Avšak pred vstupom do ľadového chladu, posledným krokom do nirvány, urobí Juris pauzu: „Je to chvíľa, kedy niektorí ľudia majú pocit, že prišla ich posledná hodinka!“ hovorí so smiechom.

Čaro folklóru

Komplex Lielzemenes je miestom, ktoré priťahuje mnoho historikov a tých, ktorí sa zaujímajú o lotyšský folklór. „Máme viac ako tri stovky ľudových piesní, daineas, na tému pirtsov, ktoré vždy boli tým miestom, kde sa slávili najvýznamnejšie okamihy života,“ vysvetľuje Juris, ktorý vyučuje mnohých adeptov umenia pirtsu. „Lotyši sa rodia v pirtse a na konci života ich sem privádzajú,“ dodáva.

Juris a jeho manželka sa snažia znovu oživiť všetky rituály v pirtsu vzťahujúce sa k rôznym etapám života. Ženy sem prichádzajú tesne pred svadbou, aby sa pripravili na nový život, alebo po pôrode i s novorodencami. Iný rituál, takmer zabudnutý, sa týka obdobia, keď sú chlapci na prahu dospelosti.


Mohlo by vás zaujímať: Indická terapia širodharu: Omladí vás a odstráni duševné vyčerpanie


Pirts prežil všetko

„Pirts je zrejme to jediné, čo sa po tisícke rokov našej histórie nezmenilo. Pretrval obdobia okupácie, vojen, deportácií. Aj za sovietskej éry ste za každou malou farmou mohli uvidieť lotyšský pirts,“ uisťuje Juris. V dvojmiliónovom Lotyšsku, tejto bývalej sovietskej republike, ktorá v roku 2004 vstúpila do Európskej únie, je pirts pre mnohých neodmysliteľnou súčasťou života.

„Je dôležité, aby sme nezabúdali na našu kultúru. Mnohí, ktorí ma navštívili, si už doma postavili svoj pirts, ale veľmi dobre nevedia, ako ho používať. Ale akonáhle sa to začnú učiť, nedokážu prestať!“ prehlasuje.


Počuli ste už o lotyšskom historickom umení pirtsu? Napíšte do diskusie pod článkom.

Zdroj: lielzemenes.lv, lielzemenes.lv, Zora, ČTK
Odporúčame