Ľudí bežné cvičenie omrzelo: Šport či jógu chcú vykonávať na absurdných miestach

Jóga

thinkstockphotos.com

Jóga či cvičenie v posilňovni už nejaký čas nie je len záležitosťou mladých. Čoraz viac ľudí po štyridsiatke či päťdesiatke trávi svoj čas športovaním a zlepšovaním kondičky. Práve s tým sú však spojené ešte modernejšie trendy, v ktorých sa niektoré športy dostávajú do absurdných rovín.

Hľadanie netypických miest

Už vás unavuje aerobik? Nemôžete sa ani pozrieť na posilňovňu či cvičebnú sálu? Potom sa zapíšte na aerobik medzi zvieracími exponátmi alebo vyskúšajte pivnú jógu na streche hotela, kde medzi jednotlivými pózami upíjate zlatistý mok. Tak to aspoň môžu urobiť cvičením posadnutí obyvatelia austrálskeho Melbourne, ktorí hľadaju nové možnosti, kde cvičiť – a nachádzajú ich na troch najmenej pravdepodobných miestach.


Mohlo by vás zaujímať: Makáte na sebe v posilke a nevidíte žiaden progres? Tu sú dôvody!


Cvičenie medzi exponátmi

Napríklad Melbournské múzeum usporadúva ranné cvičenie nazvané „múzejné pohyby“, pri ktorom inštruktori aerobiku vedú dospelých cvičencov na „kreatívnu aeróbnu výpravu“ v budove Carlton Gardens. Keď túto novinku vyskúšali Deanne Butterworthová a Jess Lakatoshová, zistili, že kreatívna výprava znamená liezť po schodoch ako hmyz, skákať cez švihadlo medzi veľrybami a vydýchať sa vo vnútornom dažďovom pralese.

Týchto špeciálnych lekcií aerobiku sa môžu zúčastniť maximálne 20 členné skupiny, ktoré sa môžu tešiť na „skutočné cvičenie so štedrou porciou zábavy“, povedal ich iniciátor a umelecký riaditeľ melbournskej spoločnosti BalletLab Philip Adams.

„Prehliadnete si múzeum ešte skôr, ako prídu bežní návštevníci, zacvičíte si v neuveriteľnom prostredí, a užijete si skvelé raňajky, než sa vydáte do práce. A v kancelárii nikto nebude hovoriť o ničom inom,“ vyhlásil Adams.

Jóga s pivom je úspech

Koncom júla sa tiež konala prvá lekcia „pivnej jógy“ v Melbourne na streche hotela Emerson. Dvadsiatka pozvaných hostí pod vedením inštruktora robila všetky typické pohyby jógy, zatiaľ čo popíjali bezlepkové svetlé pivo. Podľa výrobcov piva ide o dodanie ďalšej dimenzie tomu, aby bol človek zdravý. Podľa nich je kombinácia jógy a bezlepkového piva ideálnym spojením.


Mohlo by vás zaujímať: Joga je cvičenie pre všetkých: Udrží vás vo forme aj po štyridsiatke!


Medzi kozami

V Spojených štátoch sa stala módnym trendom jóga medzi kozami. Jogíni každého veku sa len hrnú do veľmi populárnych kurzov, kde sa necvičí len pozícia s tradičnou kamennou tvárou, ale tiež s úsmevom. Tieto kurzy sa robia na farmách v celej krajine, zatiaľ čo sa guinejské trpaslíčie kozy, ktoré majú v dospelosti 40 až 50 centimetrov v kohútiku, vymieňajú medzi cvičiacimi. Sú doslova všade.

„Zo začiatku som sa trochu bála, pretože som nevedela, či mi kozy vyskočia na chrbát,“ hovorí 53-ročná Adonna po prvej lekcii Goat Yoga neďaleko Los Angeles. „A naraz tam boli a ja som cítila ich teplo. Cvičili sme na trávniku, svietilo slnko a okolo nás boli stromy a modrá obloha. Bolo to tak ukľudňujúce,“ popisuje.

Ako s domácimi miláčikmi

Profesorka jógy Meridith Lanová povzbudzuje cvičencov, aby správne dýchali a kontrolovali si svoju pozíciu, zatiaľ čo kozy skáču ľuďom na chrbát, žujú im vlasy či fúzy a olizujú tvár. Niektoré si odbehli, aby vykonali svoju prirodzenú potrebu.

Podľa profesorky jógy je kontakt s kozami podobnou skúsenosťou, ako keď sa hráte s domácimi miláčikmi. Bolo klinicky preukázané, že to uvoľňuje stres a ukľudňuje. „Účinok kontaktu s kozami je fantastický. Všetky zvieratá majú terapeutické vlastnosti, ale s týmito kozičkami je to neuveriteľné. Naraz sa vám vôbec nechce pozíciu ukončiť, pretože máte na chrbte kozu,“ hovorí.


Ktoré fitness aktivity sú najbližšie vám? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Milan, ČTK, Herald Sun, AFP
Odporúčame