Ľudia trpiaci niektorými ochoreniami sú stále diskriminovaní: Kde môžu vyhľadať pomoc?

žena so psoriazou

Ľudia, ktorí majú psoriázu sa často cítia diskriminovaní (Zdroj: Freepik/goffkein)

Množstvo pacientov, ktorí trpia špecifickými ochoreniami, pociťuje počas celého svojho života akúsi stigmu. Napriek tomu sa v spoločnosti o stigmatizácii a diskriminácii ochorení hovorí málo. Pri príležitosti Svetového dňa psoriázy, ktorý pripadá na 29. októbra, na to upozornili viacerí odborníci.

Psoriáza je chronické autoimunitné ochorenie a jeho príznaky sa najčastejšie začínajú prejavovať v 20. roku života. Pacientom výrazne znižuje kvalitu života, pretože trpia zápalom postihujúcim kožu i kĺby. Na koži sa bežne vytvoria charakteristické červené škvrny s odlupujúcimi sa šupinami.

„Jednoznačne je to ochorenie, ktoré pacientov stigmatizuje. Prejavuje sa to na pracovisku, ale aj v bežnom živote. Pacienti sa stretávajú s upätými pohľadmi vo verejnej doprave, na kúpaliskách či v obchode,“ ozrejmila psychologička Petra Ferenčíková. Prezidentka Asociácie na ochranu práv pacientov (AOPP) Mária Lévyová dodáva, že hoci sa ochorenie neprenáša dotykom, verejnosť sa k týmto pacientom správa väčšinou rezervovane.

Podľa odborníkov dokážu pacienti o stigmatizácii ochorenia, akým je psoriáza, otvorene hovoriť najmä v rámci svojich pacientskych združení. „Zdieľajú s nami príbehy, ktoré sú smutné a pálčivé zároveň. Ochorenie ich vyčleňuje zo spoločnosti, neuplatňuje sa tam princíp rovnosti a diskriminácia je prítomná v životoch pacientov akosi prirodzene. Až tak prirodzene, že sa o nej nehovorí a zostáva spoločenským tabu,“ priblížila Mária Cetkovská z pacientskej organizácie Bodkáčik.

Odborníci pripomínajú, že ak sa pacienti stretnú s diskrimináciou či stigmatizáciou, môžu sa obrátiť na právnu poradňu AOPP alebo na Slovenské národné stredisko pre ľudské práva. „Veríme, že v budúcnosti bude túto úlohu plniť pacientsky ombudsman tak, ako to sľúbila vo svojom programovom vyhlásení vláda SR,“ dodala viceprezidentka AOPP Elena Marušáková.

Zdroj: plnielanu.sk, TASR
Odporúčame