Ľudia v manželstve vraj nie sú zdravší ani šťastnejší: Byť single má svoje výhody

Muž

thinkstockphotos.com

Viac ako 70 rokov naznačovali výskumy vedcov pôsobiacich na poli spoločenských vied, že manželstvo svedčí zdraviu. Uznávaní učenci a rešpektované médiá tvrdili, že kto uzavrie sobáš, má lepšie zdravotné vyhliadky. Posledné štúdie, vypracované za pomoci pokročilých metodológov, ale priniesli znepokojujúce zistenie – vedci sa zrejme mýlili. Ľudia, ktorí uzavrú manželstvo, podľa nových výskumov nie sú o nič zdravší, a možno sú dokonca o niečo menej zdraví ako tí slobodní. A nakoniec zrejme nie sú ani šťastnejší.

Necítili sa lepšie

Sociológ z lekárskej fakulty univerzity v Ohiu Dmitry Tumin v júlovom čísle odborného časopisu Social Science Quarterly zverejnil výsledky svojho výskumu o zdravotných dopadoch prvých manželstiev. Rok po roku, pred svadbou aj potom, sa pýtal viac ako 12 tisíc Američanov na ich zdravotný stav.

Tumin analyzoval odpovede mužov a žien zvlášť, zohľadnil vek respondentov aj to, ako dlho ich manželstvo trvalo. Nezistil, že by sobáš zlepšoval zdravie mužov. A pokiaľ ide o ženy, zlepšenie zdravotného stavu po svadbe skonštatovali len tie najstaršie účastníčky ankety.


Mohlo by vás zaujímať: Dlhší život vďaka manželstvu: Je to tak, alebo presne naopak?


Len krátko po svadbe

Takisto autori 16 rokov trvajúceho švajčiarskeho výskumu došli k záveru, že zdravie ľudí žijúcich v manželskom zväzku nie je o nič lepšie ako zdravie singlistov. Účastníci tejto štúdie dokonca referovali, že sa ich zdravotný stav po uzavretí manželstva o niečo zhoršil.

Podobne neromantické zistenia sa priam hromadia. Odborný časopis Journal of Personality and Social Psychology v roku 2012 informoval o dvanástich výskumoch, ktoré ukázali, že manželstvo nepôsobí nijak blahodarne. Ženatí muži a vydaté ženy sa cítili spokojnejšie možno krátko po svadbe.

Bol prínos manželstva preceňovaný?

Je tiež podľa neho možné, že prínosy manželstva boli dlhodobo preceňované, čo mohlo byť dané aj tým, že sociológovia sa venovali viac manželstvám, ktoré trvali, ako tým, ktoré skončili rozvodom.

A keď si boli vedci istí, že manželstvo zdraviu prospieva, boli si tiež istí prečo. Ženatí a vydaté totiž majú niekoho, zatiaľ čo singlisti nie. Ľudia žijúci v manželstve sa navzájom podporujú v dobrom aj v zlom. Sledujú sa navzájom, aby zdravo jedli a príliš neholdovali alkoholu. Nehovoriac o materiálnych pozitívach, ako sú daňové úľavy. Ale keď existuje toľko výhod, prečo teda nie sú títo ľudia po svadbe automaticky šťastnejší a zdravší?


Mohlo by vás zaujímať: S obrúčkou si nasadzujeme aj kilá navyše: Prečo v manželstve priberáme?


Bohatší spoločenský život

Môže to byť podľa neho tým, že vedci príliš zanedbávali druhú stránku veci výhody života sólo. Singlisti síce nenašli toho pravého, ale podľa výskumov sa zato častejšie stýkajú s priateľmi, susedmi, súrodencami a rodičmi. Naproti tomu manželské páry majú tendenciu sa po sobáši od svojho okolia odvracať. Singlisti teda mávajú bohatší spoločenský život.

Dalo by sa tiež predpokladať, že ľudia žijúci vo zväzku manželskom sú viac chránení pred samotou. Pritom sa často zabúda zvláštny bolestný pocit samoty, ktorý môžu zažívať ľudia v manželstve. Nehľadiac na to, že aj samota môže hlboko napĺňať a dávať príležitosť ku kreativite, relaxácii, premýšľaniu a k pokoju.

Nezadaní sa o seba viac starajú

Singlisti na seba takisto viac dbajú, napríklad viac cvičia. Naproti tomu ľudia žijúci v manželstve majú tendenciu sa prejedať a v niektorých prípadoch sa v manželstve stupňujú zlozvyky, ako napríklad fajčenie. Iné štúdie zase ukázali, že singlisti zažívajú oproti ženatým mužom a vydatým ženám väčší osobnostný rast, vedia lepšie žiť podľa vlastných hodnôt a v pracovnom živote sa nestarajú len o peniaze, ale aj o zmysel svojej práce.

Ľudia, ktorí si život bez stáleho partnera vybrali dobrovoľne, tiež bývajú menej depresívni a neurotickí. Odmietnutie ich tak nerozhodí a nie sú príliš zraniteľní. Majú väčšiu predstavivosť a otvorenejší novým skúsenostiam.


Aké skúsenosti máte s manželským životom vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Milan, ČTK, NBC News
Odporúčame