Ľudský život sa predlžuje: Čaká nás viac rozvodov a dôchodok v osemdesiatke

Staroba

thinkstockphotos.com

Sen alebo nočná mora? V živote si často povzdychneme nad vlastným zdravím a dúfame, že budeme môcť pobudnúť na svete ešte pár rokov. Ak by sa však ľudia bežne dožívali sto alebo stopäťdesiat rokov, zmenil by sa celý náš spôsob života. Je to reálne?

Žiť až do stopäťdesiat rokov? Mocnosti tohto sveta na Svetovom ekonomickom fóre vo švajčiarskom Davose tento rok diskutovali okrem financií a ekonomiky tiež o tak zásadnej revolúcii a o dôsledkoch, aké bude mať také predĺženie života nielen na ekonomiku a politiku, ale aj na každodenný život. Zmenilo by sa tým totiž všetko medziľudské vzťahy, štúdium i trávenie voľného času. A pozor: s trochou šťastia to môžu na vlastnej koži zažiť súčasníci, sľubujú experti.

Skôr či neskôr to príde

,,Nie je to nič vizionárskeho, najdôležitejší je však spôsob, akým k tomu dospejeme,tvrdí austrálska biologička Elizabeth Blackburnová, ktorá v roku 2009 získala Nobelovu cenu za fyziológiu a lekárstvo. ,,Vieme, že starnutie nie je nezvratné a medicína sa tým zaoberá. U zvierat sme objavili gén, ktorý za to zodpovedá. U ľudí to nie je tak jednoduché. Ale dnes toho vieme toľko o ľudskom tele, počnúc rolou vaskulárnych chorôb. Keď sledujeme storočných, ktorých je čím ďalej tým viac, vidíme, že nikdy nezomierajú na vaskulárne problémy, ale na banálnejšie choroby, ktoré boli podcenené z dôvodu ich veku.


Mohlo by vás zaujať: Pri dobrom zdraví až do stovky: Tieto potraviny vám v tom pomôžu


Do dôchodku v osemdesiatke?

Expertka neskrýva veľkú dôveru v pokrok lekárstva. Takéto predĺženie života nás nepochybne donúti predĺžiť produktívne obdobie života. ,,Po prvé budeme musieť predĺžiť dôchodkový vek. Podľa štúdie, v ktorej sme brali do úvahy priemerný vek sto rokov, by sa malo pracovať do 79 82 rokov,hovorí Lynda Grattonová z London Business School. ,,Ale potom sa musíme pýtať: keď budú musieť ľudia tak dlho pracovať, čo budú robiť? Ak sa bude pracovať do osemdesiatich rokov, bude potrebné sa neustále vzdelávať. Prečo by sme sa mali rozhodovať o svojej kariére v dvadsiatich rokoch? Pravdepodobne budeme musieť revidovať dĺžku a organizáciu vzdelávania. Verím však, že kľúčová bude schopnosť zmeny a adaptácie, dodáva.

Viac rozvodov a deti vo vyššom veku

Dlhovekosť vyvoláva otázky aj okolo citových vzťahov: ako dlho bude trvať manželstvo? Kedy bude správny vek pre zadováženie detí? Podľa on line prieskumu na internetových stránkach davoského fóra, ktorý sa uskutočnil na viac ako 2500 osobách, sa ľudia budú rozvádzať a znovu uzatvárať sobáše častejšie (z 58 percent), ale tiež budú mať deti neskôr (54 percent). Do dôchodku sa bude chodiť v sto rokoch (z 62 percent). Produktívny život nám pomôžu predĺžiť nové technológie.


Mohlo by vás zaujať: Žite dlhšie a žite naplno: Vyhnite sa siedmim veciam, ktoré vás zabíjajú!


Čo na to etika?

,,Vďaka preventívnemu skríningu bude možné nielen zvoliť si prirodzené počatie, ale vybrať si z genetického hľadiska potenciálne odolnejšie a zdravšie dieťa, ktoré bude žiť dlhšie,provokuje Derek Yach, šéf nadnárodnej spoločnosti Vitality, ktorá ponúka wellness programy a ochranu zdravia. Takáto hypotéza nevyhnutne otvorí otázky etiky, ale problém nastane aj vtedy, keď budeme mať možnosť manipulovať s génom v našej DNA, aby sme žili dlhšie.

Zmení sa celý životný rozvrh

Kto ale bude taký dlhý život financovať? Jediným spôsobom, ako urobiť toto starnutie ekonomicky udržateľné, je to, že sa nielen bude dlhšie pracovať, ale že budú v rodine pracovať muž i žena, čo zahŕňa skutočnú rovnosť mužov a žien, hovorí Lynda Grattonová. ,,Musíme tiež zvážiť možnosť, aká bude rovnováha medzi rodinou a kariérou v priebehu života, v akom období sa bude treba intenzívnejšie venovať rodine a kedy zamestnaniu, bez toho aby sa dlhodobo znižovala produktivita práce,navrhuje Elisabeth Blackburnová. Táto cesta je veľmi zložitá a je lepšie hovoriť o nej dnes, súdi.


Chceli by ste sa dožiť stovky? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Zora, ČTK, Corriere della Sera
Odporúčame