Lyžovanie nie je jediná zimná aktivita: Udržte sa vo forme niektorou z týchto!

Korčuľovanie

SITA

Obdivujete výkony lyžiarov na strmých zjazdovkách a tak trochu im závidíte? Máte však strach zo zranenia pri výuke lyžovania vo vyššom veku? Zúfať však nemusíte, zimné športy ponúkajú dostatok adrenalínu aj pre vás ostatných, ktorí sa s lyžami príliš nekamarátite.

Skúste to na ľade

Korčuľovanie miluje azda každý z nás. Už ako malé deti sme sa naháňali na zamrznutej hladine rybníka a mali sme pocit, že patríme medzi najväčšie hokejové či krasokorčuliarske hviezdy. Korčule sú však atraktívne aj dnes.

Ak s nimi začínate vo vyššom veku, dajte si pozor na zranenia – obzvlášť na chrbticu, konkrétne kostrč. V prípade, že máte citlivé kosti, zvážte tento šport. Pre ľudí s osteoporózou naozaj nie je tým pravým. Ak ste ale v úplnom poriadku, možno je pre vás pád na zadok prijateľnejší ako ten vo vysokej rýchlosti na lyžiach. Spočiatku sa môžete učiť len na zamrznutom rybníku v okolí alebo na verejnom klzisku či štadióne. Dobrou správou je, že pri korčuľovaní môžete aj nejaké to kilo zhodiť. Za hodinu spálite okolo 600 kalórií.

Ako vybrať tie správne: Dajte si pozor pri výbere správnych korčúľ. Nemusíte hneď siahnuť po tých najdrahších, tie sú určené predovšetkým vrcholovým športovcom a hokejistom. Postačia vám aj klasické, rekreačné korčule. Buďte obozretní pri výbere veľkosti. Na rekreačné použitie si môžete zvoliť korčule o pol až jedno číslo väčšie, ak sa v nich chystáte hrávať výlučne hokej, musia presne a dokonale sadnúť vašej nohe. Pri výbere ich skúšajte s ponožkami, ktoré budete nosiť aj v zime. Na kvalitné korčule si pripravte niečo medzi 30 a 50 eurami.


Mohlo by vás zaujať: Akčný skialpinizmus: Adrenalín a vzrušenie v jednom!


Po horách s nohou ako Yeti

Milujete hory, no v zime ste obmedzení haldami snehu a hlbokými závejmi? Ak sa neviete dostať na svoje obľúbené miesta kvôli hlbokému snehu, snežnice vám tento problém vyriešia. Ide o pomerne mladý objav, obzvlášť v našich podmienkach. Snežnice už dávno využívali lovci na severe, no na turistické účely sa používajú len niekoľko rokov. Vďaka nim prekonáte hlboký čerstvo napadaný sneh, alebo vystúpite na zamrznutý kopec.

Ako vybrať tie správne: Ak chcete snežnice len na nenáročné potulky okolitou prírodou, postačia vám aj základné modely. Pohodlnú chôdzu zaistí pohyblivá päta, ku snežnici je fixovaná len špička vašej nohy. Ak predpokladáte, že sa budete pohybovať v náročnejších a strmších terénoch, siahnite po vyšších modeloch. Tie majú na spodnej strane zúbkovanie, podobné, aké je na horolezeckých mačkách. Vďaka nim bezpečne zvládnete aj strmé a zľadovatené svahy, ktoré by ste inak museli obchádzať. Cena snežníc začína pri 70 eurách, no poriadne zjednoduchšia pohyb po zimnej krajine a z túry sa nestane utrpenie, ale naopak veľmi príjemný výlet.


Mohlo by vás zaujať: Hokej po štyridsiatke: Môže byť aj vaším skvelým novým koníčkom!


Návrat do detstva vďaka sánkam

Každé dieťa, no aj množstvo dospelých, stále zbožňuje sánkovanie. Dnes ide o obľúbenú aktivitu aj tých skôr narodených, nakoľko je sánkovanie dostupné každému. Čo potrebujete? Len teplé oblečenie, sánky a chuť sa spustiť dolu kopcom. Sánkovať sa môžete aj na upravených tratiach, respektíve horských cestách. Príkladom môže byť tá zo Starého Smokovca na Hrebienok, kde máte možnosť aj večernej sánkovačky. Hore vás vyvezie lanovka a dolu sa len pohodlne spustíte. V prípade, že si svah budete aj samy vyšľapávať, môže ísť o zaujímavú aktivitu vhodnú aj na chudnutie. Pri strmom stúpaní spálite až 600 kalórií za hodinu.

Ako vybrať tie správne: Nejaké sánky sa u vás určite nájdu, ak nie, pripravte si na ne okolo 50 eur. Tie s pláteným miestom na sedenie sú najvhodnejšou voľbou, textília aspoň v obmedzenej miere tlmí nárazy v porovnaní s tvrdými bobami.

Radovánky s deťmi

Ak máte v okolí nejaké deti, príjemné chvíle strávite aj pri obyčajnom stavaní snehuliaka, či guľovačke. Vžite sa do detských čias, postavte si zákopy, bunkre a nechajte sa strhnúť vírom nespútanej snehovej vojny. To, že neviete lyžovať neznamená, že si zimu nemôžete vychutnať. Práve naopak.


Aké zimné aktivity uprednostňujete vy? Napíšte do diskusie a vyhrajte víkendový pobyt alebo niektorú z ďalších cien v našej súťaži. Nezabudnite uviesť platný email.

 
Zdroj: SITA, SITA, David
Odporúčame