Majitelia krvnej skupiny AB: Aké je ich zdravie, povaha a vhodný jedálniček?

Muž

thinkstockphotos.com

D’Adamo, autor teórie stravovania podľa krvných skupín, venoval rovnakú pozornosť aj krvnej skupine AB, hoci je evolučne najmladšou a aj najmenej zastúpenou krvnou skupinou. Podľa štatistík ju má iba 4 – 7 % populácie.

Krvná skupina AB je kombináciou silných a slabých stránok krvných skupín A a B. Jednoznačnou výhodou je to, že je uspôsobená pre život v dnešnej dobe a disponuje veľmi odolným imunitným systémom. Slabou stránkou je trávenie.

Charakterové vlastnosti

Ak si porovnáme charakterové vlastnosti krvných skupín A a B, potom musíme konštatovať, že ľudia s krvnou skupinou AB sú plní protikladov. Na jednej strane vedia byť silnými osobnosťami, ktoré sa tešia zo života a sú tolerantné. Na druhej strane sú z nich neraz slabosi, pesimisti a dominuje u nich egocentrizmus. Často majú problém so zodpovednosťou a veci nedotiahnu do úspešného konca.  Zo srdca neznášajú nudu, musia stále niečo robiť. Majú veľa koníčkov a prahnú po nových vedomostiach.

Stručná charakteristika zdravotného stavu

Nie veľa ľudí sa môže v dnešnej dobe pochváliť silnou obranyschopnosťou, no majitelia tejto krvnej skupiny túto výsadu majú. Problémom je, že niekedy môže byť imunitný systém až príliš zhovievavý voči rozličným mikróbom, čo môže viesť k zdravotným problémom.

Citlivý tráviaci trakt disponuje nízkou úrovňou žalúdočnej kysliny a tráviacich enzýmov, čiže dochádza k problémom hlavne s trávením mäsa a navyše aj tuk z neho sa ukladá do tukových zásob. D’Adamo odporúča jesť menšie porcie jedál a častejšie. Takisto ľudia s touto krvnou skupinou by si mali dať pozor na srdcovocievne ochorenia, anémiu a rakovinu.


Mohlo by vás zaujímať: Tajomstvo vašej krvnej skupiny: Čo všetko o vás prezradí?


Vhodné a nevhodné potraviny

Pre ľudí s krvnou skupinou AB je určená kombinácia stravy krvnej skupiny A a B. To znamená, že vhodné sú pre nich ryby a morské plody, mliečne produkty, tofu, strukoviny, obilniny, zelenina a ovocie. Kvôli citlivému tráveniu sa odporúča jesť mäso s mierou. Kľúčom k redukcii hmotnosti je vzdať sa červeného mäsa, kukurice a pohánky. Veľmi dôležitý je prísun potravín s vysokým obsahom vitamínu C a antioxidantov.

Čo áno?

 • Z mies preferujte králičie, morčacie a jahňacie. Z rýb je pre vás ako stvorený losos, tuniak, makrela, pstruh i šťuka.
 • Milujete mliečne výrobky? Potom v jedálničku stavte na kozie mlieko a syr, pravidelne si doprajte mozzarellu, kefíry a jogurty.
 • Podľa D’Adama pôsobí na vaše telo „ako liek“ olivový olej, a preto sa ho snažte konzumovať dennodenne.
 • Ako je to s orechmi? S chuťou sa pustite do arašidov, arašidového masla, gaštanov a vlašských orieškov.
 • Z obilnín si s pokojom a pôžitkom doprajte pšenicu, ovos a ryžu.
 • Z ovocia a zeleniny sú vhodné nasledovné: brokolica, zeler, cvikla, list púpavy, cesnak, karfiol, petržlen a kel. Z ovocia sú to ananás, kivi, figy, grep, citróny či čerešne.
 • Káva, káva bez kofeínu i zelený čaj majú takisto blahodarné účinky na váš organizmus.

Čo radšej nie?

 • Vyhnite sa konzumácii hovädzieho, bravčového a kuracieho mäsa. Neprospieva vám ani teľacina a zverina.
 • Z mliečnych výrobkov zabudnite na kravské mlieko a maslo, dajte stopku aj plesňovým syrom a zmrzline.
 • Z orieškov vám neprospievajú lieskovce, zo semienok sezamové a slnečnicové. Pozor si dajte aj na mak.
 • K tráviacim problémom i priberaniu u vás vedie aj konzumácia kukurice.
 • Nevhodné sú pre vás takisto banány, kokosové orechy, granátové jablká a pomaranče.
 • V pitnom režime by ste mali povedať nie čiernemu čaju, destilátom, kole a sladkým limonádam.

Mohlo by vás zaujať: Stravovacie návyky, ktoré vás spravia silným, svalnatým a namakaným!


Tipy na zvládanie stresu a vhodné pohybové aktivity

Čo sa týka pohybových aktivít, treba vykonávať upokojujúce cvičenia a mierne aeróbne aktivity, ako napríklad turistiku, cyklistiku či tenis. Minimom je 45 – 60 minút mierneho aeróbneho pohybu 2 razy týždenne. Výborné je, ak si osvojíte aj nejaké meditačné techniky a vizualizáciu a budete sa im pravidelne venovať.

Okrem toho D’Adamo odporúča nezaoberať sa vecami, ktoré nemôžete ovplyvniť – zbytočne vás to frustruje. Dôležité je pre vás aj to, aby ste si dávali reálne dosiahnuteľné ciele a stanovili metódy, ako ich dosiahnuť. Vtedy je predpoklad, že veci dotiahnete do úspešného konca. 


Snažíte sa stravovať na základe poznatkov teórie krvných skupín? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Mirka
Odporúčame