Majitelia psov žijú dlhšie: Vyberte si štvornohého priateľa a predĺžte si život

Francúzsky bulldog

pexels.com

Najnovšie výskumy potvrdzujú, že majitelia psov žijú o niečo dlhšie, ako iní ľudia. Súvisí to s tým, že pes je najlepší priateľ človeka. Ľudia sa pri nich cítia potrební. Zároveň sú majitelia psov fyzicky aktívnejší a rovnako ich menej trápi aj stres. Výsledky sú v tomto prípade optimistické a povzbudzujúce. Vedci dokonca nevylučujú ani to, že na depresie a srdcové choroby budú doktori v budúcnosti odporúčať kúpu domáceho miláčika.

Štúdia potvrdila dohady

Výskum zverejnený v časopise Scientific Reports dokazuje, že majitelia psov žijú o niečo dlhšie ako ľudia, ktorí psov nemajú. Štúdia skúmala počas dvanástich rokov takmer  tri a pol milióna Švédov, ktorí boli v strednom a staršom veku. Na začiatku výskumu boli všetci zdraví a netrpeli žiadnymi vážnejšími problémami so srdcom. Výsledok? Majitelia psov umierali na srdcové problémy o 11 percent zriedkavejšie, ako ľudia bez psov. Zároveň sa ukázalo, že spoločnosť psa predlžuje život najčastejšie osamelým ľuďom.

Kľúčom fyzická aktivita

Vedci, ktorí sa na tomto výskume podieľali uviedli, že neexistuje jednoznačná odpoveď na otázku, prečo to je tak. Existuje však množstvo dohadov. Na prvom mieste je fyzická aktivita. Človek, ktorý vlastní psa je nútený chodiť na prechádzky aj v počasí, kedy by za normálnych okolností radšej ostával doma.

Pes nás tak chtiac-nechtiac udržuje fit a v dobrej kondícií. Takisto stres, ktorý prítomnosť psov eliminuje na minimum, je hlavnou príčina chorôb srdca. Údajne dobre vplývajú aj na imunitu a tiež pôsobia proti prejavom depresie.


Mohlo by vás zaujímať: Cítite sa osamelo a chýbajú vám priatelia? Zaobstarajte si psíka!


Na výhovorky zabudnite

Mnoho ľudí sa kupovania psa obáva. Nevedia si predstaviť, čo všetko také zviera vlastne obnáša a či ich nebude príliš obmedzovať. Skutočnosť je však taká, že prináša do života hlavne pozitíva. Ak je problém v tom, že nežijete v dome, ale v menšom byte, ani to nie je veľký problém. Existuje mnoho plemien, ktoré sú malé a vhodné do bytu.

  • Čivava: Najmenší psík na svete. Ideálny do menšieho bytu. Je dobrým spoločníkom a plemenom, ktoré je hravé, odvážne a veľmi dobrodružné.
  • Pudel: Existuje veľký aj malý. Do bytu je tak vhodnejší skôr ten menší. Vyžaduje si dôkladnú starostlivosť o srsť, časté prechádzky a neobľubuje cudzích ľudí.
  • Kokeršpaniel: Veľmi inteligentné a priateľské lovecké plemeno. Má tendenciu naviazať sa na človeka, ktorý ho pravidelne kŕmi. Zbožňujú dlhé prechádzky, na ktorých sa môže vyblázniť do sýtosti.
  • Mopslík alebo buldoček: Extrémne priateľské plemená, ideálne do veľkej rodiny, pretože sa znesú s veľkým množstvom ľudí a aj s inými zvieratami. Tieto plemená nie sú agresívne a zvyknú sa na svojho pána naviazať. Zvyknú mať však problém s dýchaním, v lete potrebujú veľa vody a často ich postihujú choroby.

Patríte aj vy k psíčkárom? Akého štvornohého miláčika máte doma vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: pexels.com, pexels.com, Lenka
Odporúčame