Malé, no veľmi účinné: Spoznajte takmer zázračné účinky ľanových semienok

Ľanové semienka

thinkstockphotos.com

Aj keď sú veľkosťou veľmi drobné, ich účinky sú dosť značné. Práve preto by sa mali stať bežnou súčasťou vášho každodenného jedálnička.

Ľanové semienka sa vyznačujú vysokým obsahom biologicky aktívnych látok – vápnika, železa, draslíka, zinku, vitamínu E, niacínu aj omega-3 mastných kyselín. Ľudský organizmus sa vďaka tomu teší viacerým ich pozitívnym účinkom. Pôsobia ako prevencia a liečba zvýšeného krvného tlaku, ischemickej choroby srdca, podpora imunity i prečistenie hrubého čreva. Liečia žalúdočné vredy, upokojujú sliznicu žalúdka a po priložení zvonka zastavujú bolesť.

Ako si ich dopriať?

Ľanové semienka sú vhodné do rôznych jedál. Najjednoduchšie je ich pridať do ovsených vločiek, kaše, jogurtov, šalátov alebo dressingov. Na prečistenie čriev sú vhodné aj celé, no pre lepšie využitie ich účinkov je potrebné ich pomlieť alebo podrviť a tak skonzumovať. Prípadne ich treba poriadne pohrýzť.

Vhodnú dávku predstavujú dve až tri polievkové lyžice. Pre začiatočníkov sa odporúča menšie množstvo a zároveň nesmiete zabúdať na dostatočný príjem tekutín. Môžete si však z neho vytvoriť aj nápoj s rovnakými účinkami. Nechajte dve polievkové lyžice semienok odstáť vo vlažnej vode. Z toho vznikne taká želatínová textúra. Tú počas dňa vypite, pokojne aj na viackrát.


Mohlo by vás zaujať: Kôstky z hrozna či marhúľ a ďalšie semienka: Sú pre vaše zdravie hitom


Zlepšujú činnosť tráviacej sústavy

Ľanové semienka sa pýšia vysokým obsahom vlákniny, ktorá je účinnou v boji so zápchou. Vďaka nej pomáhajú prečisťovať organizmus. Sú teda výbornou súčasťou jedálnička, a to najmä v období, keď sa venujeme detoxikácii tela. Nielenže pomáhajú pri problémoch so zápchou, ale aj odstraňujú z čriev toxické látky. Ak  skonzumujte nalačno polievkovú lyžicu čerstvo rozdrvených ľanových semienok, pomôžete svojim črevám rozhýbať sa. Nezabudnite ich zapiť jedným alebo dvomi pohármi čistej vody.

Znižujú obsah cholesterolu v krvi

Jednou z najčastejších príčin srdcovo-cievnych ochorení je vysoká hladina cholesterolu v krvi. Najlepšie sa táto hladina dá upraviť vhodnou stravou. Napríklad tým, že si budete do jedál pridávať ľanové semienka, ktoré sú bohaté na omega mastné kyseliny a rozpustnú vlákninu, ktoré sa zúčastňujú na úprave hladiny cholesterolu.


Mohlo by vás zaujať: Ľanový olej: Elixír, ktorý chráni pred rakovinou a pomáha pri chudnutí


Pomáhajú pri chudnutí

Do diétneho jedálnička jednoznačne patria ľanové semienka, pretože obsahujú komplexné sacharidy a dôležitú nestráviteľnú zložku – vlákninu. Tá zabezpečí, že sa cítite nasýtení po dlhší čas, teda v podstate menej zjete. Takisto sú zdrojom aj proteínov a zdravých tukov, ktoré sú tiež zodpovedné za dlhšie udržanie pocitu sýtosti.

Posilňujú imunitu

V ľanových semienkach sa nachádzajú aj lignany patriace do kategórie polyfenolov. Tie sú zodpovedné za posilňovanie činnosti imunitného systému. Nielenže tieto látky podporujú celkovú obranyschopnosť, ale aj bojujú proti kvasinkovým ochoreniam. Známe sú aj pre svoje antibakteriálne a protivírusové účinky.


Mohlo by vás zaujať: Návaly tepla či závrate: Ako zatočiť s nepríjemnými príznakmi prechodu?


Sú výborné pre vlasy, nechty aj pokožku

Ľanové semienka obsahujú zdravé tuky, vitamín E a vitamíny skupiny B. Práve tieto živiny prospievajú vlasom i nechtom. Preto, ak vás trápi suchá pokožka alebo trpíte ekzémami, mali by ste ľanové semienka konzumovať denne.

Zmierňujú príznaky klimaktéria

Ľanové semienka sa radia medzi prirodzené zásobárne fytoestrogénov. Vďaka tomu, že majú podobné účinky ako estrogény, dokážu zmierňovať účinky klimaktéria. Hodnoty estrogénov totiž v tom období klesajú a tým spôsobujú rôzne nepríjemné prejavy ako napr. výkyvy nálad či návaly horúčavy.


Máte ľanové semienka v obľube? Ako často si ich doprajete? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Mária
Odporúčame