Mama hotel je dnes čoraz populárnejší: Čo robiť, ak sa deti nechcú osamostatniť?

Syn

gettyimages

Maximálne pohodlie, stopercentný servis, a to všetko len za pár drobných, alebo dokonca úplne zadarmo. Takzvaný „mama hotel“ si dnes bežne užívajú aj tridsiatnici, ktorí boli v minulosti v tomto veku už samostatní. Zdá sa, že zotrvať v rodinnom hniezde chcú dnešné deti čo najdlhšie.

A vlastne sa ani nie je čo čudovať. Kde by synáčik či dcérenka našli také finančne výhodné ubytovanie s takou milou obsluhou? A tá domáca strava, vždy načas vypraná bielizeň a dokonale vyžehlené košele… Jednoducho rozprávka! Alebo že by to bolo trochu inak?

Slováci sú na špici   

Slovensko má v rámci Európskej únie jeden z najvyšších počtov mladých ľudí vo veku 16 až 29 rokov, ktorí zostávajú žiť s rodičmi. Sú ich vraj až dve tretiny. Podľa údajov Eurostatu sme tak obsadili hneď tretiu priečku – pred nami skončili len Chorváti a Malťania. Naopak, najnižšie percento mladých ľudí žijúcich s rodičmi má Fínsko a Dánsko.

U stredoškolákov je väčšinou logické, že bývajú s rodičmi – nie sú ešte zárobkovo činní a mesačné náklady na život im tým pádom vykrývajú rodičia. Vysokoškoláci už majú vyššiu mieru samostatnosti. Mnohí bývajú na privátoch či internátoch a s financiami hospodária sami. Aj im však obvykle rodičia na živobytie prispievajú, pretože z brigád si nedokážu pokryť náklady na bývanie, stravovanie, štúdium aj zábavu.

Niekde sa stala chyba

Ak už má vaša ratolesť po výške a napriek tomu nie a nie vyletieť z hniezda, niekde sa zrejme stala chyba. Uvedomuje si to aj Katarína. Jej dcéra si našla skvelú prácu a plat má takmer dvojnásobný, ako Katka pred dôchodkom. Na chod domácnosti napriek tomu prispieva podstatne menej, než by musela vynaložiť pri vlastnom bývaní.

Zatiaľ sa po žiadnom ani neobzerá. Má čerstvú známosť, s ktorou sa ešte len spoznáva a na spoločné bývanie vraj príde čas možno o rok, dva. Úspechom je, že mame aspoň pomôže pri varení a upratovaní…

Soňa veru také šťastie nemá. V jej „mama hoteli“ zakotvil 31-ročný syn, ktorému sa vysokú školu dokončiť nepodarilo, hoci to skúšal niekoľkokrát. Neúspešný študent by si mal čo najskôr nájsť prácu, žiadna sa mu však nezdá dosť dobrá, a tak sa váľa doma. Kam by sa ponáhľal, keď taký komfort by mu neponúkla ani hotelová sieť Hilton?!


Mohlo by vás zaujímať: Keď dieťa neodíde z domu vtedy, keď má: Kde sa stala chyba?


Určite si hranice

Samozrejme, nie vždy je to tak, že deti na domácnosť neprispievajú a len rodičov zneužívajú. Spolužitie s rodičmi môže byť výhodné pre obe strany. Napokon, existuje aj viacgeneračné bývanie a často býva obohacujúce, pretože utužuje rodinné vzťahy. Podstatné však je určiť si čo najskôr hranice, nastaviť pravidlá.

Ak vám spolužitie s dospelým potomkom pod jednou strechou neprekáža, ujasnite si, ako budete spolu fungovať. Dohodnite sa na tom, koľko vám bude na chod domácnosti prispievať, a čo ste ochotní preňho robiť.

Pamätajte však, že nie ste sluhami svojich detí a tak ako by sa na spoločnom bývaní mali vaše ratolesti podieľať finančne, mali by vám aj pomáhať. Žehlenie, vynášanie odpadkov či čistenie zemiakov nie je predsa žiadna veda!

Dohodnite sa aj na tom, ako bude vyzerať zásobovanie domácnosti potravinami, či ako zabezpečiť, aby mal každý člen rodiny dostatok súkromia. Verte, že každá maličkosť je v takýchto prípadoch dôležitá!

Ak ste naopak presvedčení, že je už najvyšší čas, aby sa vaše dieťa osamostatnilo, otvorene mu to povedzte. Vyberte si na to vhodnú chvíľu a rozprávajte pokojne, láskavo, no dôrazne. Svojmu dieťaťu potom poskytnite dostatok času na to, aby urobilo konkrétne kroky. Pomôžte mu s hľadaním podnájmu, prediskutujte s ním možnosti kúpy nehnuteľnosti a jej financovania. Zároveň mu dajte najavo, že vaša láska k nemu sa jeho odchodom  z domova nekončí a dvere bude mať u vás vždy otvorené.


A ako je to u vás? Žijú vaše dospelé deti s vami, alebo „mama hotel“ po skončení štúdia opustili? Podeľte sa o svoje skúsenosti s ostatnými čitateľmi.

Zdroj: gettyimages, gettyimages, Miroslava
Odporúčame