„Mama, som iný“: Ako sa vyrovnať s homosexuálnou orientáciou svojho dieťaťa?

Homosexualita

facebook.com/Homosexuality

Pred rokmi sa neraz deti snažili svoju homosexuálnu orientáciu pred rodičmi skrývať. Neraz uzatvárali manželstvá založené na pretvárke, len aby rodičom neublížili prípadne ich nevystavili pohŕdaniu okolia. Dnes je situácia iná. Pre rodičov dospievajúcich a dospelých detí sa stáva aktuálnou otázka – ako sa vysporiadať s homosexuálnou orientáciou svojej dcéry či syna?

Nejde o chorobu

Či chceme, alebo nie, musíme priznať, že v našej spoločnosti boli otázky sexuálnej orientácie dlhý čas tabuizované. Aj preto má dodnes mnoho ľudí problém vysporiadať sa so svojou vlastnou homosexuálnou orientáciou či s takouto orientáciou u svojich detí. Základom je však jedno – uvedomiť si, že nejde o chorobu.

„Pohlavná orientácia sa začína už v maternici. Pohlavná náklonnosť k osobám toho istého pohlavia je vrodená dispozícia, ale nemôžu za ňu gény. Homosexualita nie je choroba, ani duševná porucha, nepotrebuje liečiť a nie je možné ju zmeniť. Tiež nie je ani hriech či výsledok neposlušnosti a zapretia Boha, ako o tom jednoznačne hovorí Biblia. Pravdepodobne ide o vrodené biologické faktory. Našťastie morálny úsudok triezvo zmýšľajúcich ľudí mení pohľad na “inak” orientovaných ľudí. Napriek tomu sú ešte ľudia s inou sexuálnou orientáciou stigmatizovaní a odsudzovaní, a preto treba venovať tejto problematike veľkú pozornosť,“ uviedla psychologička Jana Píchová.

Nik nie je „na vine“

Človek si nevyberie, či ho bude priťahovať niekto rovnakého alebo opačného pohlavia. Že sa príroda trocha pohrala a zamiešala karty, napovedajú neraz u gejov zženštilosť a u lesbických žien príklon k správaniu mužatiek. Niekedy sú odlišnosti výrazné pri vzhľade, pohyboch, spôsobe reči, vlastností a správania, v iných prípadoch by ste však menšinovú orientáciu človeka zrejme neuhádli.

V prvom rade si treba uvedomiť, že nie je na mieste zamýšľať sa nad tým, čo ste ako rodič mohli urobiť inak, alebo kde nastala „chyba“. ”Nemá zmysel hľadať vinníka, keď dcéra či syn majú inú orientáciu. Nie je to zlyhanie rodičovskej výchovy ani dieťaťa. Jednoducho to treba zobrať na vedomie a rešpektovať. V žiadnom prípade to nie je dôvod na hanbu či výčitky. Neexistuje jednoznačné vysvetlenie, prečo sú niektorí ľudia priťahovaní osobami toho istého pokolenia. Ak rodičom, priateľom a známym záleží na zdravom vývoji a prosperovaní ich blízkej osoby, mali by sa tešiť z jej osobnostného rozvoja a úspechov a neriešiť sexuálnu orientáciu. Viesť treba otvorené, priateľské, ale nie nútené dialógy,” zdôraznila psychologička Jana Píchová.


Mohlo by vás zaujímať: Keď muži odmietajú sex: Aké sú ich najčastejšie dôvody a čo sa za nimi skrýva?


Akceptujte situáciu

Práve obavy z reakcie rodičov sú pritom neraz jedným z hlavných dôvodov tajenia homosexuálnej orientácie. Na neustále otázky týkajúce sa napríklad príchodu vnúčaťa sa totiž niekedy odpovedá veľmi ťažko. Problémom tiež býva postoj rodičov k tejto skupine, ktorý si deti uvedomujú od malička – napríklad ich titulovanie slovami „teploš“ či „buzerant“. Niektorí rodičia radšej zatvárajú oči pred realitou a žijú v klame a pritom si neuvedomujú tlaky, ktoré na svojho potomka takto vytvárajú. Ani pri najlepšej vôli sa totiž jeho orientácia nezmení, preto sa s ňou treba zmieriť a akceptovať to ako holý fakt.

Úspechy možno dosiahnuť bez ohľadu na orientáciu

Uvedomte si, že orientácia vášho dieťaťa vôbec nemusí byť prekážkou v naplnení jeho cieľov. Mnohí z nich majú významné postavenie v spoločnosti a dosiahli nemalé úspechy. Pripomeňme aspoň niektorých z nich: tenisová legenda Martina Navrátilová, krasokorčuliar a olympijský víťaz Ondrej Nepela, módny návrhár Fero Mikloško, herec Michal Dočolomanský, režisér Fero Fenič, úspešná americká herečka Jodie Fosterová a mnohí ďalší. Jedným z najznámejších slovenských homosexuálov, ktorý nemá problém hovoriť o svojej orientácii je aj herec Viktor Horján. ,,Ak chce byť človek vo svojom osobnom živote vyrovnaný, mal by si byť načistom, kam vlastne patrí. Bol by som rád, keby všetci nevysporiadaní gaykolegovia sami prišli na to, že žiť v klamstve je hlúposť. Veď sme rovnakí ako heterosexuáli, len jednu vec robíme inak. Ak vychádzam z toho, že  sex nám vraj v priemere zaberie asi 15 minút denne, tak načo kvôli tomu robiť také ceremónie?!“ zamýšľa sa.


Mohlo by vás zaujímať: Viacero sexuálnych partnerov naraz: Nový spôsob života po štyridsiatke?


Kde hľadať radu?

Ak máte pochybnosti o svojej sexuálnej orientácii, alebo máte problém prijať inak orientovaného blízkeho človeka, pomôcť vám môže napríklad psychológ, alebo niektoré zo združení, ktoré sa touto problematikou zaoberajú.

Iniciatíva Inakosť

Bratislava, celoslovenská pôsobnosť

www.inakost.sk

GAY-CHRISTIANS SLOVAKIA

Homosexuálni kresťania a im blízki

www.gaychristians.sk

Prvé lesbické združenie MUSEION

Bratislava, celoslovenská pôsobnosť

www.lesba.sk

Queer Leaders Forum

Bratislava, celoslovenská pôsobnosť. Od roku 2009 sa usiluje o uskutočnenie vízie spoločnosti, v ktorej sexuálna orientácia a rodová identita nebudú dôvodmi na rozdeľovanie, stigmatizáciu, segregáciu a diskrimináciu ľudí.

www.qlf.sk


Mohlo by vás zaujímať: Keď sexuálny život s vekom upadá: Na vine môže byť aj týchto päť vecí


Poskytovanie právnej pomoci v prípadoch diskriminácie:

Centrum právnej pomoci

www.legalaid.sk

Kancelária verejného ochrancu práv

www.vop.gov.sk

Slovenské národné stredisko pre ľudské práva

www.snslp.sk

www.homofobia.sk


Patríte vy alebo niekto z vášho okolia medzi homosexuálne orientovaných ľudí? Napíšte do diskusie pod článkom.

Zdroj: facebook.com/Homosexuality, facebook.com/Homosexuality, Viola
Odporúčame