Manželská kríza po štyridsiatke: Zvládnite ju spolu s nami!

manželia

isifa.com

Možno to poznáte. Deti sú samostatné, možno už ani nebývajú s vami, na pracovnom poli žnete úspechy, vediete v podstate spokojný život, mohli by ste si ho konečne užívať všetkými dúškami. No táto idylka nie je kompletná – vaše manželstvo totiž prechádza krízou.

Váš vzťah vydržal celé roky a teraz sa pomaly, ale isto rúca ako domček z karát. Možno máme pre vás dobrú správu, pretože za všetkými týmito problémami pravdepodobne nestojí koniec vašej lásky, ale len kríza stredného veku. Poradíme vám, ako sa s ňou popasovať tak, aby sa váš život zmenil a vy ste si mohli užívať najkrajšie obdobie svojho života konečne najlepšie ako sa dá.

Obdobie protikladov

Na jednej strane ste na vrchole vašich životných úspechov, na druhej strane si uvedomujete, že sa dostávate do určitého veku. V prvom rade si musíte uvedomiť, že toto obdobie je vrcholom vášho zrenia. Preto sa niekedy pomenováva aj ako „druhá puberta“, či „chytanie druhého dychu“. Človek začína bilancovať svoj život a môže sa dostávať do depresívnych myšlienok. Často krát sa stáva, že má niekedy pocit, ako keby vo svojom živote ešte neskúsil všetko a chce si to vynahradiť, pretože si myslí, že je to v jeho živote už jedna z posledných šancí. Nie je to však tak. Život človeka  sa dá prirovnať ku písmenu U. Od narodenia klesáme ku dnu. Práve o období okolo 40 – 50 roku života sa nachádzame na jeho dne. Treba si ale uvedomiť, že je to len momentálne etapa v našom živote a z dna sa treba rýchlo odraziť naspäť nahor.


Tiež by vás mohlo zaujať: Rozpad vzťahu kvôli deťom: Môže hroziť aj vám?


Neobetujme manželstvo

Tento pocit sa prenáša do veľkej miery do manželského života. Často krát sa stáva, že sa partneri v tomto období od seba začnú odlučovať práve z dôvodu, že sa dostávajú do krízy a chcú svoj život zmeniť. Nie je to však preto, že by svojho manžela, či manželku už nemali radi. Je to akési prehodnocovanie života, jeho priorít, zamýšľanie sa nad vlastnými bytím, pocity prázdnoty, či vyhorenia. Snaha udržať sa čo najdlhšie mladým a výkonným, fyzické a duševné zmeny tiež prispievajú k tomu, že sa snažíme prehodnocovať svoj život. Nezabúdajme však na to, že rovnako ako my, aj náš partner prežíva podobné pocity a preto by sme sa nemali od neho odcudzovať, ale naopak sa navzájom podržať.

Ako na to?

1. Hovorte spolu

Nie je nič horšie, ako sa prestať s partnerom rozprávať. Stojí vám to za to? Je predsa toľko pekného, čo by ste si mohli povedať. Stačí pochváliť manželke oblečenie, či účes, alebo len tak z ničoho nič priniesť jej kvety. To vždy poteší každú ženu.

2. Myslite pozitívne

Vydržali ste predsa spolu toľko rokov, máte krásne a múdre deti, ktoré vám robia radosť. Máte spoločný domov, ktorý ste si za tie roky vybudovali. Načo to všetko zničiť. Druhý dych môžete predsa naberať spoločne!


Tiež by vás mohlo zaujať: Manželstvo bez sexu: Môže fungovať?


3. Žartujte a usmievajte sa jeden na druhého

Ak si zo života prestanete neustále robiť vedecké sympózium a začnete sa aspoň teraz už konečne smiať a brať ho s ľahkosťou, uvidíte, že to všetko pôjde omnoho ľahšie.

4. Plánujte si budúcnosť

Deti máte veľké, v práci ste na vrchole, čo tak utužiť manželstvo na nejakej peknej dovolenke. Ujdite pred zimou do tepla a k moru, to vám zaručene zahreje krv v žilách a pomôže vo vzťahu.

5. Skúste niečo nové

Nájdite si spoločnú záľubu, alebo spravte niečo bláznivé. Prihláste sa spoločne na kurz latinsko-amerických tancov, alebo sa len tak potajomky vyparte aspoň na nejaký wellness víkendový pobyt.

Zdroj: isifa.com, isifa.com, Oliver
Odporúčame