Manželstvo a úspech: Je vaša polovička spoluzodpovedná za vaše životné triumfy?

Manželia

gettyimages

Za každým úspešným mužom stojí milujúca chápavá žena. A aj opačne – za každou úspešnou ženou stojí muž, ktorý ju neváha podporovať v osobnom raste. V ideálnom prípade by to malo byť tak, že ľudia, ktorí to “spolu ťahajú už dlhé roky”, dokážu jeden druhého motivovať, tešiť sa zo svojich úspechov a byť si navzájom oporou. Môžete za svoj úspech v živote čiastočne vďačiť svojmu partnerovi? A naopak – môže byť partner aj za vašimi kariérnymi a spoločenskými zlyhaniami?

Istota a odvaha

Výskumná univerzita Carnegie Mellon University  v americkom Pittsburghu podrobila 163 manželských párov jednoduchej skúške. Jednému človeku z páru dali na výber – buď poskladá jednoduché puzzle alebo sa chopí príležitosti súťažiť o cenu. Tí, ktorí žili vo zväzku s podporujúcimi partnermi, zvolili odvážnejšiu možnosť – súťažiť. Pri kontrole o 6 mesiacov neskôr boli tými, u ktorých zaznamenali viac pozitívnych príležitosti a osobných úspechov. Boli odvážnejší práve pre podporu od partnera. Druhá skupina, ktorá sa vybrala cestou jednoduchej samostatnej úlohy, priznala, že ich partneri sú skôr tými, ktorí ich od nových príležitostí v živote odrádzajú a držia pri zemi. Necítia od nich podporu, preto si aj menej veria.

Výsledok potvrdil domnienku. Podporujúci partner má významný vplyv na prirodzené rozvíjanie osobného rastu a nových životných príležitosti. Má dosah na vaše šťastie, spokojnosť, psychickú pohodu a prekonanie strachu zo zmien.


Mohlo by vás zaujímať: Za každým úspešným mužom stojí žena: Podporte kariéru toho vášho


Ako vytvoriť podmienky pre úspech?

Jedným z cieľov dobre fungujúceho manželstva je mať po svojom boku partnera, na ktorého sa môžete spoľahnúť a ktorý stojí na vašej strane. Dobrý partner nerúca vaše sny, sebadôveru, nespochybňuje každý váš krok. Komunikuje, vysloví svoj názor a ak vidí, že konkrétna príležitosť (napr. zmena práce, ďalšie štúdium, nové podnikanie,…) vás urobí šťastnejšími, je ochotný pomôcť vám vyrovnať sa so zmenami, tlakmi či pochybnosťami.

Existujú ženy, ktoré pre kariéru svojho muža obetovali svoj pracovný život – a sú spokojné. Rovnako tak aj muži, ktorí pochopili, že nemá význam súperiť s polovičkou o to, kto do rodiny donesie viac peňazí. Sú radi, že si našli šikovnú ženu a neutrpela ani ich mužská hrdosť.

Ak chcete svojmu partnerovi pomôcť:

 1. Dodajte mu odvahu. Podporte reálne a prínosné zmeny, predovšetkým pre jeho osobný rast a smerovanie do budúcnosti.
 2. Nedovoľte, aby sa zameral na obavy, pochybnosti a prekážky. Pripomínajte mu pozitívne aspekty jeho cieľu.
 3. Pomôžte mu pri plánovaní stratégií a spôsobov, ako dosiahnuť zmenu.
 4. Nebuďte kontrolórom, ani prehnaným kritikom.
 5. Nezasahujte a neraďte, kým sám nepožiada o pomoc.
 6. Hovorte mu o tom, ako ho vnímate a ako vidíte jeho pokroky. Každý potrebuje pochvalu, spätnú väzbu a od blízkej osoby si ju viac cení.
 7. Dajte jeden druhému priestor. Aj keď rastiete každý iným smerom, nemusí to znamenať, že sa od seba ako partneri vzdialite.

Mohlo by vás zaujímať: Chyby, ktoré narušia aj stabilné manželstvo: Odložte prácu, venujte sa polovičke


Prípadný úspech môžu sprevádzať aj negatívne emócie

Hoci sa to zdá na prvý pohľad jednoduché a v milujúcich a rešpektujúcich vzťahoch samozrejmé, nie vždy sa ten druhý dokáže hravo vyrovnať s úspechom svojej polovičky. Občas sa môže ozvať hlodavý vnútorný (a priznajme, že aj sebecký) hlas, ktorý sa vás bude snažiť presvedčiť, že ak v tom svojho partnera podporíte, tak o neho prídete.

Vo vzťahoch, kde muž nepodporil ženu, alebo kde žena nestála po boku muža, možno vo väčšine prípadoch hovoriť o vzťahoch, ktoré tieto skúšky neustáli a rozpadli sa, pretože jeden “vzlietol” a druhý pri tom nebol prítomný alebo s tým nesúhlasil.

V kritických situáciách sa môžu objaviť:

 • pochybnosti – o smerovaní partnerstva, o tom, ako sa vás dotknú zmeny, čo musíte obetovať
 • strata sebavedomia a pocity zbytočnosti
 • žiarlivosť
 • snaha o súperenie a svoje miesto na výslní

V takomto prípade si položte otázkuChceli by ste radšej žiť po boku človeka, ktorý sa o nič nezaujíma, nechce napredovať, nemá žiadne sny a nie je pre nikoho motiváciou? Úspech partnera je výborným hnacím motorom aj pre vás, nabáda vyjsť zo svojej pohodlnej zóny a pokúsiť o niečo nové.


Podporuje vás vaša polovička v osobnom raste? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: gettyimages, gettyimages, Lucia
Odporúčame