Marhule nepodceňujte: Privedú vás k lepšej postave i mladšej pleti!

Marhule

sxc.hu

Toto oranžové ovocie plné vitamínov a iných prospešných látok si môžeme vypestovať aj na Slovensku. Robíme z neho rôzne sladké pochúťky, tušili ste však, ako veľmi môže prospievať vášmu zdraviu nielen surové, ale napríklad aj sušené?

Marhule boli v Ázii známe už okolo roku 2000 pr. n. l. Podľa niektorých zdrojov je ich domovom Arménsko, ale iné zdroje to vyvracajú z dôvodu absencie divých marhúľ, a za domovskú krajinu tohto ovocia považujú Čínu. Marhule môžete pestovať i na Slovensku. Kvitnú pomerne skoro na jar, preto im hrozí, že ich zničia jarné mrazíky. Majú radi a najviac sa im darí na južnom Slovensku, kde väčšinou dozrievajú uprostred leta. V severnejších oblastiach dozrievajú trošku neskôr a plody nie sú také sladké.

Zázrak? Nie, len marhule

Marhule obsahujú toľko prospešných látok, že sa o nich hovorí ako o ovocí zdravia. Obsahujú vysoký obsah vitamínu C, ktorý posilňuje imunitu a priaznivo ovplyvňuje činnosť srdca. Na správnu funkciu nervovej sústavy dohliada thiamín. Ďalší z radu vitamínu B je kyselina pantoténová. Jej nedostatok môže spôsobovať depresiu, zlé trávenie a vredy. Oranžová farba naznačuje veľké množstvo beta-karoténu, ktorý dodáva telu pigment a zároveň je významným antioxidantom účinným v prevencii proti nádorovým ochoreniam. Patrí im popredné miesto medzi potravinovými zdrojmi železa. Veľmi výrazne zlepšujú krvotvorbu a blahodarne pôsobia i na krvný obeh. Prekvapivé možno je, že sušené plody majú železa viac ako čerstvé.

Podstatný je aj vysoký obsah karotenoidov, ktoré priaznivo pôsobia ako prevencia šeroslepoty. Vďaka vysokému obsahu vlákniny sú výborným liekom pre ľudí trpiacich zápchou. Draslík, ktorého je v marhuliach veľké množstvo, reguluje pulz, krvný tlak a množstvo tekutín v bunkách. Významný je obsah kyseliny listovej. Táto kyselina znižuje riziko stareckej demencie a funguje ako prevencia Alzheimerovej choroby. Kremík pomáha zdraviu nechtov, pokožky a vlasov. Marhule tiež znižujú hladinu cholesterolu, pomáhajú zlepšovať astmu a znižujú pocit únavy a stresu. Z tohto dôvodu si ich americkí astronauti brali na vesmírne lety.    


Tiež by vás mohlo zaujať: Šťavnatá broskyňa: Je ideálna na tvár i do koláča


Marhule sú aj osvedčeným prostriedkom proti nechutenstvu. Dve až tri marhule pred obedom a večerou po dobu dvoch týždňov spoľahlivo vracia chuť k jedlu. Skonzumovaním 3-4 sušených plodov pred spaním môže znížiť potrebu nočného močenia.

Kvôli vysokému obsahu medi by sa tomuto chutnému ovociu mali vyvarovať tehotné ženy. Nadbytok medi sa u detí spája s autizmom, hyperaktivitou, alebo napríklad nespavosťou. Jadrá kôstok obsahujú amygdalin, ktorý je jedovatý, preto je dobré kontrolovať deti pri konzumácii ovocia. Podobne ako iné druhy ovocia, ani marhule by sa nemali hneď zapíjať tekutinami. Hrozia totižto hnačky.

Príprava do plaviek

Toto oranžové a jemne ochlpené ovocie má len 57 kcal na 100 g ovocia. Neobsahuje skoro žiadny tuk a úplné minimum bielkovín, preto je vhodné pri redukcii váhy. Pri cene okolo 1,5 € patria medzi drahšie domáce ovocie. Ak si ich však môžete dovoliť, alebo máte vlastné zdroje, vyskúšajte marhuľovú diétu, pri ktorej môžete schudnúť 1-3 kg za tri dni. Počas diéty jedzte len 500 g ovocia za deň v piatich porciách. Táto diéta je dosť jednostranná, preto sa neodporúča držať ju dlhšie ako 3 dni.

Odvar na hemoroidy

Okrem maškrtenia a chudnutia sa marhule používajú aj v ľudovom liečiteľstve. Odvary z ovocia alebo z listov stromu sú známe ako prostriedok na liečbu hemoroidov. Odvar pripravte zo 100 g nakrájaného čerstvého ovocia (prípadne 3 lyžíc sušeného sekaného lístia) na 1 liter vody. Dajte variť. Po uvarení scedíme, necháme vychladnúť na príjemnú teplotu a použijeme na sedací kúpeľ. Skvelé je, že liečenie marhuľami nemá žiadne vedľajšie účinky.


Tiež by vás mohlo zaujať: Ovocná pochúťka pre všetkých maškrtníkov: Neodoláte ani vy!


Zdravý marhuľový olej

Z jadier marhúľ sa lisuje marhuľový olej. Tento olej si v poslednej dobe obľúbili gurmáni na celom svete. Má veľmi vysoký obsah všetkých druhov vitamínov A a B v prírodnej forme. Priaznivo pôsobí na pečeň, srdce i trávenie. Dokonca sa dá použiť aj ako podporná liečba pri rakovine. Látky obsiahnuté v oleji priaznivo ovplyvňujú tvorbu nových buniek. Málokto vie, že má dobrý vplyv na pľúca fajčiarov a zmierňovanie astmy.

Olej je vhodný na ošetrenie pleti všetkých typov. Výborne sa hodí zvlášť na jemnú a citlivú pokožku malých detí a novorodencov. Navyše pomáha pri problémoch s akné a ekzémami. Olej využijete aj v lete, pretože veľmi dobre obnovuje pokožku poškodenú slnkom. Pre svoju príjemnú vôňu sa používa na masáže tela a na aromaterapiu do lámp. Je súčasťou mnohých pleťových a telových kozmetických prípravkov.

Jednoduchá omladzujúca maska

K starostlivosti o pleť je možné použiť i čerstvé plody. Veľmi jednoducho z nich totiž vyrobíte výživnú pleťovú masku. Stačí vidličkou roztlačiť dužinu prezretých marhúľ a tú potom naniesť na tvár. Nechajte chvíľu pôsobiť, umyte a pleť ošetrite hydratačným krémom. Maska krásne vypne pleť a dodá jej mnoho vitamínov. Tiež sa hodí k omladzovaniu pleti.

Ako si na nich pochutnáte

Čerstvé marhule sú skvelou súčasťou pohárov, koláčov, ovocných a zeleninových šalátov. Vyšľahané do jemnej peny si rozumejú so syrmi s bielou alebo modrou plesňou. Cukrári ich radi kombinujú s čokoládou, medom a karamelom. Zaujímavé sú aj v kombinácii s kyslou smotanou alebo tvarohom. Tiež sa sušia a mrazia, ale najčastejšie sa z nich robia kompóty, džemy, džúsy, detské výživy a dokonca i pálenka.


Tiež by vás mohlo zaujať: Čerešničky, čerešne: Užite si sezónu tejto sladkej pochúťky plnej zdravia


Vyprážané marhule

Pre milovníkov nezvyčajných dezertov budú stáť za vyskúšanie vyprážané marhule. Marhule umyte a vykôstkujte. Z 250 ml mlieka, jedného vajíčka, 120 g polohrubej múky a trošky soli spravíte hustejšie cestíčko. Aby bolo cesto ľahšie, prilejte 1 dcl bieleho vína. Polovičky marhúľ máčajte v cestíčku, dávajte na rozpálený olej a vyprážajte z oboch strán. Keď sú pekne zlaté, vyberte z oleja, obaľte vo vanilkovom cukre a hneď servírujte.

Marhule v bielkovom snehu

Zaujímavým dezertom sú aj marhule zapečené v snehu z bielku. Na 8 porcií potrebujete: 4 marhule, 3 bielky, 130 g kryštálového cukru, 60 g marcipánu a 2 lyžice nakrájaných mandlí. Marhule dajte na 1-2 minúty do vriacej vody, aby sa oddelila šupka od dužiny. Po vybratí z vody ich olúpte, rozrežte na polovičky a vykôstkujte. Z marcipánu vytvarujte malé guľôčky a vtlačte ich do jamky po kôstkach. Z bielkov vyšľahajte za postupného pridávania cukru nie príliš tuhý sneh. Vo chvíli, keď je sneh krásne lesklý, je úloha skončená. Polovičky marhúľ poskladajte asi 5-6 cm od seba marcipánom dolu na plech vyložený papierom na pečenie. Polievkovou lyžicou cez nich dajte vyšľahaný sneh tak, aby boli celé marhule zakryté. Posypte cukrom a mandľami a dajte do vopred vyhriatej trúby. Pečte 15-20 minút pri 200°C až budú krásne zlaté.


Poznáte dobrý recept na prípravu marhuľového džemu, koláča, či inej dobroty? Podeľte sa s ním s ostatnými čitateľmi v diskusii a vyhrajte víkendový pobyt alebo niektorú z ďalších cien. Nezabudnite zadať platnú emailovú adresu.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, Marianna
Odporúčame